Marek Piekarczyk dostaje tyle emerytury. Skrajnie niska kwota

Opracowanie Tomasz Kromp

Marek Piekarczyk to polski wokalista, który znany jest z zespołu TSA. Mężczyzna już kilka lat temu osiągnął wiek uprawniający go do przejścia na emeryturę. Jednak okazuje się, że Piekarczyk prawdopodobnie nigdy na nią nie przejdzie z powodu skrajnie niskiego świadczenia, jakie wyliczył mu Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Tyle emerytury dostaje Marek Piekarczyk
Tyle emerytury dostaje Marek Piekarczyk WOJCIECH STROZYK/REPORTER East News

Emerytura Marka Piekarczyka skrajnie niska. Jakie świadczenie wyliczył mu ZUS?

Marek Piekarczyk nie myśli, póki co, o zakończeniu kariery. Polski wokalista, znany z zespołu TSA i programów takich jak The Voice of Poland czy The Voice Senior, nadal daje koncerty w wielu miejscach w Polsce.

Nigdy nie będę na emeryturze, może dlatego, że nie płacę składek na fundusze emerytalne. Płacę natomiast składki do ZUS. Niedawno dostałem zawiadomienie, że jeśli teraz przeszedłbym na emeryturę, to wypłacano by mi co miesiąc… 7 złotych 77 groszy. Oprawiłem ten list w ramkę i powiesiłem na ścianie.
Marek Piekarczyk w wywiadzie dla magazynu "Party"

Prawdopodobnie dlatego Marek Piekarczyk nadal będzie koncertował. Udział w występach to jeden z jedno z jego głównych źródeł dochodu, z którego najpewniej nie może zrezygnować.

Dlaczego muzycy często otrzymują niskie emerytury?

Marek Piekarczyk to nie jedyny muzyk, którego świadczenie emerytalne jest bardzo niskie. Emerytury polskich gwiazd bardzo często nie należą do zbyt wysokich. Można przywołać tutaj przykład Krzysztofa Cugowskiego, który otrzymuje miesięcznie około 900 zł.

Dlaczego muzycy dostają tak niskie świadczenia emerytalne?

Najczęściej wynika to z charakteru ich pracy i umów, jakie wówczas zawierają. Wielu z nich podpisuje umowy o dzieło, które są nieoskładkowane. Fakt ten, w połączeniu z nieregularnymi zarobkami, sprawia, że ich świadczenia emerytalne są niskie. Z tego względu wielu artystów nadal jest aktywnych zawodowo, a ich źródłem dochodów są między innymi koncerty.

Niskie świadczenia emerytalne polskich artystów często wynikają z rodzaju umów, które zawierają
Niskie świadczenia emerytalne polskich artystów często wynikają z rodzaju umów, które zawierają123RF/PICSEL

Niektórzy przebranżawiają się, by móc zapewnić sobie dochód z zupełnie innych działalności. Przykładem jest tutaj nieżyjący już Romuald Lipko – wybitny kompozytor i członek zespołu Budka Suflera. Muzyk stworzył własną markę alkoholi o nazwie "Muzyczne Alkohole".

Tak działa mechanizm "zajadania" stresu. Nowe ustalenia australijskich naukowców Newseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas