Reklama

Reklama

Mariusz Szczygieł wspomina Zofię Czerwińską

Zofia Czerwińska zmarła w marcu 2019 roku. Wybitną aktorkę wspominał ostatnio jej przyjaciel - Mariusz Szczygieł.

Czerwińska przez wiele lat pracowała przede wszystkim jako aktorka teatralna, ale największą popularność przyniosły jej seriale komediowe. W "Alternatywach 4" grała panią Balcerkową, natomiast w "Czterdziestolatku" wcieliła się w Zosię Nowosielską.

Aktywna zawodowo była do samego końca. W 2017 roku została sojuszniczką osób LGBT+ i wzięła udział w akcji "Ramię w ramię po równość’ Kampanii Przeciw Homofobii.

Zdjęcie grobu pani Zofii w mediach społecznościowych zamieścił jej przyjaciel - pisarz, laureat Nagrody Nike, Mariusz Szczygieł.

Reklama

Pod zdjęciem nagrobka przystrojonego kwiatami napisał:

- Zosiu, udało się! W czwartek. Masz już nie tylko plastikowe kwiaty, ale prawdziwe. Choć w plastikowych tanich gadżetach kochałaś się na zabój. Chcemy Ci zrobić wiosną nowy nagrobek, najlepiej z różowego marmuru. Rok 2020 temu nie sprzyjał.

- Nie byłabyś Zofią Czerwińską, gdybyś nie żartowała ze śmierci. "Zosiu, coś tu zimno...". "A to już ode mnie taki trupi chłód" - wyjaśniałaś. Cmentarz należał do Twojego żelaznego repertuaru. O 22.30 potrafiłaś powiedzieć na przyjęciu: "Przepraszam państwa, pożegnam się, bo ja jeszcze na cmentarz muszę". "Zosiu! Teraz? O tej porze na cmentarz?!". "Tak. Bo może mnie tam chociaż strach przeleci" - dodał, wspominając przyjaciółkę.

- A poważnie: nikt nie umiał tak oswajać śmierci, jak Ty. Nikomu nie przyszło chyba do głowy, że Balcerkowa z "Alternatyw 4", czy Irusia, która całuje jedno oczko Misiarysia, i drugie, potrafi się też bardzo poważnie do śmierci przygotować. Znam Cię i wiem, że wymyśliłabyś na własny temat bon-mot w stylu "Umarła z nieskrywaną przyjemnością". (Będziesz cudowną bohaterką mojej książki) - zakończył, zdradzając tym samym, że napisze o Zofii Czerwińskiej książkę.

Wiedzieliście, że Czerwińska i Szczygieł pozostawali w tak dużej zażyłości?


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zofia Czerwińska | Mariusz Szczygieł

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy