Polki mają już dość kompromisów
- Kobiety nie chcą decydować się już na kompromisy w kwestii związków. Ich oczekiwania ciągle rosną, a kiedy nie znajdują odpowiedniego partnera, wybierają życie singielki - mówi Katarzyna Pawlikowska, współautorka książki "Polki".
Czy oczekiwania kobiet względem mężczyzn zmieniły się na przestrzeni dekad?
Katarzyna Pawlikowska: - Przez dziesiątki lat kobiety w Polsce miały dość stereotypowe podejście do mężczyzn, a ich oczekiwania nie były tak wysokie, jak obecnie - stawiano na zaradność życiową, zdolność utrzymania rodziny, sprawność. Od kilkunastu lat sytuacja się zmienia. Na liście oczekiwań pojawiają się cechy takie jak: troskliwość, uczuciowość i czułość.
Z pani książki dowiadujemy się, że bycie w związku, a w przyszłości założenie rodziny, to dla większości polskich kobiet bardzo istotny cel życia - i to nie tylko na poziomie deklaracji. Około 70 proc. kobiet w Polsce jest zamężnych, bądź ma stałych partnerów.
- Jednak ten odsetek w najbliższych dziesięcioleciach będzie się prawdopodobnie znacznie zmniejszał. Dlaczego? Zmiana stylu i tępa życia, rosnąca tabloidyzacja (nie tylko w kontekście mediów), powszechność mediów społecznościowych i aktywności w świecie wirtualnym, ilość oraz charakter pracy - te czynniki i wiele innych mają wpływ na zmiany w kwestii naszych decyzji dotyczących relacji damsko-męskich. Jesteśmy mniej skłonni do poświęceń i kompromisów, mniej chętni do oczekiwania na poprawę sytuacji, mniej otwarci na dyskusję. Żyjemy i kochamy szybko. Dotyczy to obu płci.
Bardzo istotnym czynnikiem jest także ciągle rosnące wykształcenie Polek - są w czołówce, jeśli chodzi o Europę.
- Wyedukowane i liberalne światopoglądowo kobiety wymagają od mężczyzn, by angażowali się oni we własny rozwój i to na wielu płaszczyznach oraz byli faktycznymi partnerami wspierającymi. Kobiety nie chcą decydować się już na kompromisy w kwestii związków. Ich oczekiwania ciągle rosną, a kiedy nie znajdują odpowiedniego partnera, wybierają życie singielki. To nowy trend naszych czasów.
Czego Polki nie tolerują mężczyzny?
- Nie różnią się bardzo od swoich koleżanek z Europy i oczywiście chcą, aby mężczyzna dbał o swoją higienę i nie zakładał skarpetek do sandałów. Obserwując relacje swoich rodziców, ale także doświadczenie koleżanek, które są w stałych związkach, znacznie ostrożniej niż kiedyś podchodzą do wyboru partnera życiowego. Zapytane o to, dlaczego decydują się na życie singielki, najczęściej deklarują, że są po prostu zbyt wymagające.
Podzieliła pani Polki na kilka grup. Jak zróżnicowanie są oczekiwania kobiet z poszczególnych kategorii?
- Te, które mają tradycyjne podejście do podziału obowiązków w rodzinie, najczęściej oczekują, żeby ich partner zajmował się zadaniami, które uważane są za typowo męskie - jak naprawy czy małe prace techniczne. Jest również grupa kobiet - Zachłanne Konsumpcjonistki - dla których to wygląd i styl będzie pojawiał się w "czołówce" najważniejszych czynników. Są nastawione na "posiadanie", dotyczące wielu aspektów ich życia, dlatego też będą szukały mężczyzny w typie "macho" - w końcu chcą się nim pochwalić przed innymi.
A jak wygląda to u innych typów Polek?
- Grupy kobiet, które są najbardziej świadome w kwestii relacji i związków oraz najlepiej wykształcone - Spełnione Profesjonalistki, Obywatelki Świata oraz Niespełnione Siłaczki, będą szukały mężczyzny, który w zasadzie nie istnieje. Ponieważ z jednej strony chcą partnera niezależnego, ze stabilną sytuacją życiową, męskiego i zdecydowanego, z dobrą kondycją fizyczną i własnym stylem.
Z drugiej strony, coraz częściej szukają u mężczyzn "kobiecych cech społecznych". Chcą, żeby był czuły, przyjacielski, opiekuńczy, potrafił ich wysłuchać i pocieszyć. Idealny przyjaciel i romantyczny kochanek, wojownik i artysta Trudno, zatem dziwić się, że mężczyźni mają coraz większy problem, aby podołać takim oczekiwaniom.