Wielki muzyczny powrót ABBY

Fani czekali na to od lat! Na scenę wraca legendarny zespół ABBA. Szwedzka grupa przygotowała na tę okazję dwie nowe piosenki. Ich premiera zapowiedziana jest w grudniu.

ABBA to szwedzki zespół muzyczny założony w 1972 roku
ABBA to szwedzki zespół muzyczny założony w 1972 rokuEast News

Po 35 latach nieobecności muzycy ABBY zapowiedzieli powrót zespołu w oryginalnym składzie.

"Cała nasza czwórka poczuła, że po 35 latach byłoby ciekawie znów połączyć siły i wrócić do studia nagraniowego. Tak zrobiliśmy. Czuliśmy się tak, jakby czas w ogóle nie upłynął albo gdybyśmy zaledwie wrócili z krótkich wakacji. To było niesamowicie radosne doświadczenie! Zaowocowało dwiema nowymi piosenkami; jedna z nich nosi tytuł 'I Still Have Faith In You' i zostanie wykonana przez nasze cyfrowe awatary w specjalnym programie telewizyjnym wyprodukowanym przez NBC i BBC. Premiera w grudniu" - czytamy w oświadczeniu, pod którym podpisali się Agnetha, Benny, Bj"rn i Anni-Frid.

ABBA to szwedzki zespół muzyczny założony w 1972 roku. Przyjęta rok później nazwa jest akronimem utworzonym z pierwszych liter imion wokalistów.

W 1974 grupa wygrała 19. Konkurs Piosenki Eurowizji z przebojem "Waterloo", zapewniając Szwecji pierwsze zwycięstwo w historii konkursu. Od tamtej pory, ABBA uważana jest za jeden z bardziej znaczących na rynku oraz kasowych zespołów w historii muzyki. Na całym świecie grupa sprzedała ponad 300 milionów płyt.

W 1982 muzycy ogłosili zakończenie współpracy.

Na podtsawie piosenek ABBY powstał musical i obsypany nagrodami film "Mamma mia!" z Marryl Streep i Price Brosmanem w rolach głównych.

W 2010 zespół został wprowadzony na Rock and Roll Hall of Fame, a 7 maja 2013 w Sztokholmie otwarto muzeum poświęcone zespołowi. (PAP Life)

autor/edytor: Zbigniew Krzyżanowski

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas