To męskie imię o królewskim pochodzeniu - pełne władzy i szlachetności

Imię Henryk jest wyrazem władzy, majestatu i szlachetności. W ubiegłym roku otrzymało je blisko 900 chłopców. Czy dziedzictwo królów wpływa na ich losy i wybory życiowe? Poznaj pochodzenie tego imienia, jego znaczenie oraz cechy charakteru, jakie przypisuje się mężczyznom, którzy je noszą.

To męskie imię o królewskim pochodzeniu - pełne władzy i szlachetności
To męskie imię o królewskim pochodzeniu - pełne władzy i szlachetności123RF/PICSEL

Henryk - pochodzenie i znaczenie imienia

Imię Henryk wywodzi się z języka staroniemieckiego i jest złożeniem słów heim (dom, ojczyzna) oraz rihhi (władca, potężny). Oznacza więc "władcę domu" lub "potężnego władcę".

Jakie cechy charakteru mają mężczyźni o imieniu Henryk?

Mężczyzn o imieniu Henryk cechują przede wszystkim ambicja i determinacja. Są naturalnymi liderami, którzy dążą do osiągnięcia swoich celów z niezwykłą energią i zapałem. Ich charyzma i magnetyzm przyciągają innych, a oni sami nie boją się wyzwań ani odpowiedzialności.

Henrykowie to osoby o dużym potencjale intelektualnym i szerokich zainteresowaniach. Są ciekawi świata i lubią się uczyć. Ich bystry umysł i umiejętność analizy sytuacji sprawiają, że są cenionymi doradcami i strategami.

Mężczyźni o imieniu Henryk są również znani ze swojej odwagi i determinacji. Nie boją się podejmować trudnych decyzji i stawiać czoła przeciwnościom losu. Ich silna wola i upór pozwalają im osiągać sukcesy, nawet w trudnych sytuacjach.

Henrykowie to także osoby o dużym sercu i wrażliwości. Choć mogą wydawać się zbyt pewni siebie, to w głębi duszy są wrażliwi na potrzeby innych. Często angażują się w działania społeczne i charytatywne, pragnąc pomagać innym i zmieniać świat na lepsze.

Henryk - idealny zawód dla tej numerologicznej dziewiątki

Idealne zawody dla Henryka - numerologicznej dziewiątki - to te, które pozwolą mu wykorzystać zdolności przywódcze i wizjonerskie, a jednocześnie dadzą możliwość pomagania innym. Sprawdzi się jako pracownik socjalny, radca prawny, ratownik medyczny lub lekarz.

Szukasz znaczenia swojego imienia? Sprawdź w imienniku

Henryk - jaki jest?
Henryk - jaki jest?123RF/PICSEL

Henryk - popularność imienia w Polsce

Według rządowych danych statystycznych w rejestrze PESEL, na dzień 19 stycznia 2024 roku imię Henryk nosiło 160 865 mężczyzn. W poprzednich latach liczba ta wynosiła 166 333 (31 stycznia 2023) i 172 554 (24 stycznia 2022). W 2023 roku imię Henryk zostało nadane 880 razy.

Największe zainteresowanie imieniem Henryk w 2023 roku odnotowano w województwach mazowieckim (206), małopolskim (120) i wielkopolskim (93). Najrzadziej imię to występowało w województwach opolskim (13) i świętokrzyskim (12).

Kiedy są imieniny Henryka?

Imieniny Henryka obchodzone są kilka razy w roku: 19 stycznia, 19 lutego, 2 marca, 10 kwietnia, 12 lub 15 lipca albo 2 września.

Jak można zdrabniać imię Henryk

Imię Henryk można zdrabniać na wiele sposobów, takich jak: Henio, Henryś, Henryczek, Heniuś lub Heniek.

Znani mężczyźni o imieniu Henryk

Do znanych Henryków należą:

  • Henryk Piotr Czich - polski wokalista, kompozytor i autor tekstów,
  • Henryk Gołębiewski - polski aktor filmowy,
  • Henryk Wieniawski - polski skrzypek i kompozytor. 

Imię Henryk popularne wśród celebrytów

To piękne imię cieszy się popularnością wśród polskich gwiazd. Do najpopularniejszych dzieci o tym imieniu należy syn Małgorzaty Rozenek-Majdan i Radosława Majdana. Henio jest trzecim synem Rozenek, a od przyjścia na świat często gości w mediach społecznościowych popularnych rodziców.

Syna o tym pięknym imieniu ma także Alicja Bachleda-Curuś. Henry Tadeusz, którego ojcem jest Colin Farrell, w tym roku skończy 15 lat. Na co dzień nastolatek mieszka w Los Angeles, gdzie uczęszcza do jednej z elitarnych szkół.

Synem o imieniu Henryk mogą pochwalić się także m.in. Katarzyna Zielińska, Borys Szyc i Justyna Nagłowska czy Mateusz Banasiuk i Magda Boczarska.

Znaki Zodiaku. Poznaj ich wady i zaletyInteria.tv

Źródła:

Lista imion męskich w rejestrze PESEL stan na 19.01.2024 - imię pierwsze

Lista imion męskich w rejestrze PESEL stan na 31.01.2023 - imię pierwsze

Lista imion męskich w rejestrze PESEL stan na 24.01.2022 - imię pierwsze

Imiona męskie nadane dzieciom w Polsce w 2023 r. - imię pierwsze

Imiona męskie nadane dzieciom w Polsce w 2023 r. wg województw - imię pierwsze

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}