12 ciekawych faktów o słodyczach
Kto wymyślił cukierki? Skąd się wzięła nazwa popularnego batona? Który deser jest najmniej kaloryczny? Oto garść ciekawostek na temat słodyczy. Kto kocha słodkości, niech przeczyta!
Jak powstały cukierki?
W Egipcie, jako cukierków używano mieszaniny daktyli z miodem. Legenda mówi, że cukierki w dzisiejszym kształcie wymyślono w Niemczech. Chodziło o to, by dzieci... były cicho w kościele.
Ciasto zdradza osobowość
Okazuje się, że smak ciasta, po które sięgasz najchętniej, wiele mówi o twoim charakterze. Szarlotkę uwielbiają realiści i osoby o dużej empatii.
Ciasta z orzechami - osoby rozsądne, o analitycznym umyśle, czekoladowe - osoby ciepłe, o romantycznej naturze, smaki dyniowe - osoby zabawne o dużej potrzebie niezależności a aromat wiśni - osoby ze zdolnościami przywódczymi.
Który deser ma najmniej kalorii?
Sorbet - tylko 50 kcal na 100 gram produktu (czyli 2 średnie gałki). Sorbet jest znacznie mniej kaloryczny niż klasyczne lody (100-150 kcal na 100 gram produktu) czy czekolada (500 kcal na 100 gram).
Z czego robi się żelki?
To mieszanina gumy arabskiej i żelatyny wieprzowej. Intensywne kolory to zasługa sztucznych (lub naturalnych) barwników.
Snickers, czyli koń
Batony Snickers powstały w 1930 roku w Stanach Zjednoczonych. Ich nazwa pochodzi od imienia... konia.
Czekoladowi rekordziści
Najwięcej czekolady produkuje się w Stanach Zjednoczonych. Ale rekordzistami w jedzeniu czekolady są Szwajcarzy - każdy zjada prawie 8 kilogramów rocznie.
Największe brownie świata
Zostało upieczone przez pracowników Uniwersytetu McGill w Montrealu. Rekordowo duże brownie ważyło ponad 2 tony i, co ciekawe, w całości powstało ze składników fair trade.
Niezwykłe działanie marcepanu
Marcepan, czyli połączenie cukru, miodu i mąki migdałowej ma niezwykłe działanie zdrowotne. Chodzi o migdały, które są niezwykle bogate w witaminę B12.
Wzmacnia ona kości, zęby, włosy i paznokcie, poprawia też pamięć i koncentrację.
Lody w reklamach
Lody, które widzimy w telewizyjnych reklamach to w rzeczywistości... mocno zmielone puree ziemniaczane, odpowiednio barwione. Dlaczego? Puree nigdy się nie roztopi i bez szwanku z niesie wiele kolejnych ujęć.
Ciasto pod poduszką
Dlaczego panny w XVII wieku umieszczały pod poduszką kawałek własnoręcznie upieczonego ciasta? Wierzyły, że dzięki temu zobaczą we śnie swojego przyszłego narzeczonego.
Szczęśliwa wróżba
Znacie chińskie ciasta z wróżbą? W 2005 znalezione w nich numery zostały potem wywlosowane w wielkiej amerykańskiej loterii Powrball. 110 osób wygrało w sumie kwotę ponad 19 milionów dolarów. Niestety, do podziału.
Piernikowy gigant
Największy domek z piernika został zbudowany kilka lat remu w Teksasie. Miał ponad 700 metrów kwadratowych.