6 korzyści zdrowotnych płynących z szafranu
Szafran posiada liczne właściwości terapeutyczne, które mogą poprawić stan naszego zdrowia. Zawiera w sobie dużo związków chemicznych, takich jak: witamina A, kwas foliowy, miedź, potas, wapń, mangan, żelazo, selen, cynk, magnez, tiamina oraz ryboflawina. Przyjmowany w małych dawkach szafran jest bardzo korzystny dla naszego zdrowia. Oto 6 głównych korzyści zdrowotnych płynących z szafranu.
Wspomaga proces trawienia
Szafran jest bardzo skuteczny w łagodzeniu problemów związanych z gazami i kwasowością. Posiada również właściwości wiatropędne, dzięki którym pomaga zmniejszyć wzdęcia oraz skurcze żołądka. W celu poprawienia trawienia i zmniejszenia ilości wydzielanych gazów warto wypić szklankę herbaty szafranowej dziennie. Przygotować ją można stosunkowo łatwo. Dodaj szczyptę szafranu do szklanki wody i całość zagotuj. Możesz dodać również odrobinę miodu - głównie dla poprawienia smaku.
Pomaga w walce z bezsennością
Roślina ta używana jest w leczeniu zaburzeń snu. Jej właściwości uspokajające pomagają nam się zrelaksować i uspokoić nerwy.
Przed pójściem do łóżka, warto wypić szklankę ciepłego mleka z szafranem. Wystarczy zaparzyć dwie nitki szafranu w kubku ciepłego mleka przez około 5 minut. Do całości można również dodać odrobinę miodu.
Poprawia pamięć
Szafran wykorzystywany jest do zahamowania agregacji i odkładania się amyloidów P w mózgu, co pomaga w leczeniu choroby Alzheimera. Badania wykazały, że roślina ta poprawia funkcje poznawcze u chorych cierpiących na łagodną i umiarkowaną odmianę tej choroby. Potwierdzenie tej teorii wymaga jednak przeprowadzenia wielu dodatkowych badań. Szafran posiada również pozytywny wpływ na proces uczenia się, koncentrację i pamięć.
W celu poprawienia naszej pamięci warto pić regularnie szafran z mlekiem lub herbatę szafranową.
Poprawia kondycję serca
Szafran pomaga też poprawić kondycję naszego serca. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że obniża on poziom cholesterolu i redukuje wysokie ciśnienie krwi. W dodatku jego właściwości antyoksydacyjne zapobiegają tworzeniu się płytek miażdżycowych i utrzymują tętnice oraz naczynia krwionośne w dobrym zdrowiu. Właściwości przeciwzapalne szafranu są również bardzo korzystne dla układu krążenia.
Jeśli chcesz poprawić kondycję swojego serca, zacznij zażywać szafran w postaci suplementu diety. Przed rozpoczęciem kuracji należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.
Łagodzi dolegliwości menstruacyjne
Według badań z 2008 roku szafran może być wykorzystywany w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Zażywaj 15 mg ekstraktu z szafranu dwa razy dziennie. Pomoże to zmniejszyć objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, takie jak: wzdęcia, skurcze, wahania nastroju, drażliwość, trądzik, nadwrażliwość piersi oraz zmęczenie.
Możesz również pić herbatę lub mleko z szafranem. Pomoże ci to odpocząć od uciążliwych dolegliwości menstruacyjnych, takich jak ból brzucha i obfite krwawienie.
Pomaga w walce z depresją
Szafran jest bogaty w karotenoidy i witaminę B, które pomagają zwiększyć poziom serotoniny i innych substancji chemicznych w mózgu. Badania z 2005 roku wykazały, że w leczeniu łagodnych i umiarkowanych stanów depresyjnych szafran jest równie skuteczny, jak fluoksetyna (prozak).
Prawidłowo dawkowany szafran jest skuteczny w redukowaniu objawów depresji. Zażywaj 15 mg ekstraktu z suszonego szafranu dwa razy dziennie. Możesz również dodawać go do potraw i koktajli.