Agrest: Właściwości i przeciwwskazania. Kiedy może zaszkodzić?
W przeszłości krzewy agrestu były częstym widokiem w przydomowych ogródkach i na działkach. Z biegiem czasu zostały nieco zapomniane, ale warto do nich powrócić. W grę wchodzą nie tylko niebanalny, słodko-kwaśny smak owoców i kulinarna wszechstronność, ale przede wszystkim cenne właściwości zdrowotne agrestu. Konieczne jest jednak zachowanie rozwagi, ponieważ nie dla każdego owoce te będą dobrym wyborem. W naszym krótkim poradniku znajdziesz informacje na temat tego, kto powinien zachować czujność w czasie degustacji letnich przysmaków.
Spis treści:
Krótka charakterystyka agrestu
Jego pełna nazwa to porzeczka agrest. Bywa nazywany także "winoroślą północy", co nadaje swojskim owocom rodem z babcinego ogródka nieco wytworności. Ogrodnicy mogą wybierać wśród różnych odmian agrestu, lecz owoce zazwyczaj występują w dwóch kolorach: zielono-żółtym i czerwonym. Ich powierzchnia pokryta jest delikatnym meszkiem, więc trudno pomylić je z innymi gatunkami uprawianymi w sadach i ogrodach. Wygląd jednak nie jest najważniejszy - czas przejść do właściwości owoców!
Agrest dla zdrowego serca
Zbierając agrest, zapewne większość z nas miała do czynienia z kolczastymi odmianami krzewów. Kontakt z nimi bywa bolesny, lecz wartość odżywcza kwaskowatych owoców wynagradza to poświęcenie z nawiązką. Agrest bardzo dobrze wpływa na serce ze względu na wysoką zawartość karotenoidów. Przeciwutleniacze wspierają walkę z podwyższonym ciśnieniem krwi oraz poziomem "złego" cholesterolu. Dzięki obecności rutyny i kwasu askorbinowego agrest wpływa pozytywnie na wzmocnienie naczyń krwionośnych.
Jak wspomóc trawienie? Sięgnij po agrest!
Owoce są niskokaloryczne, więc z powodzeniem mogą być traktowane jako słodka przekąska dla osób, które chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Batony i ciastka już nie będą kusić! Do tego owoce agrestu mają delikatnie działanie przeczyszczające. Ułatwią wyeliminowanie zalegających w jelitach złogów, stanowią remedium na wzdęcia i zaparcia.
Kwaśne owoce zapobiegają... zakwaszeniu organizmu
Uwzględnienie agrestu w jadłospisie jest polecane pod kątem utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Ma właściwości alkalizujące, więc pomaga przeciwdziałać zakwaszeniu organizmu. Zastanawiasz się, jak je rozpoznać? Często występującymi objawami są:
- osłabienie odporności skutkujące podatnością na infekcje;
- częste bóle głowy, mięśni i stawów;
- przewlekłe zmęczenie;
- problemy na tle pokarmowym, w tym zgaga i niestrawność;
- kiepska kondycja włosów, paznokci i skóry.
Na co jeszcze pomaga "winorośl północy"?
Niewielkie owoce stanowią skarbnicę witamin, składników mineralnych i substancji, które mają liczne właściwości lecznicze. Działają przeciwzapalnie, okazują się niezwykle przydatne w łagodzeniu objawów zwyrodnienia stawów.
Codziennie nakładasz na całe ciało pielęgnacyjne balsamy, a twoja skóra nadal jest sucha i traci elastyczność? Zadbaj o nią od środka, włączając do diety agrest. Wykazuje działanie opóźniające starzenie, a przy okazji pomaga ujędrniać skórę i poprawiać jej koloryt. Zauważysz to bez trudu, ponieważ agrest bardzo dobrze wpływa na narząd wzroku, chroniąc oczy przed szkodliwym promieniowaniem.
Zobacz: Jak zrobić idealną mizerię?
Czy agrest szkodzi? Przeciwwskazania
Sporo zostało powiedziane na temat dobroczynnego wpływu agrestu na zdrowie. Niestety, jak w przypadku większości produktów spożywczych, ma on również pewne minusy. Zatem w jakich sytuacjach należy go unikać?
Spożywanie agrestu powinny skonsultować z lekarzem osoby, które zmagają z chorobami i niewydolnością nerek. Szczególną ostrożność należy zachować również w przypadku wystąpienia wrzodów żołądka i dwunastnicy. Wszystko przez dużą zawartość tanin - spożywanie ich w nadmiarze może działać drażniąco. Ponadto ograniczają wchłanianie dobroczynnych składników mineralnych, zwłaszcza wapnia i żelaza.
Polecamy: