Jak zrobić ogórki małosolne na sucho? Przepis krok po kroku

Ogórki małosolne to jeden z symboli letniego jadłospisu. Jadane bywają jako samodzielna przekąska lub są dodawane do kanapek czy wakacyjnych sałatek. Niektórzy wyjadają je prosto ze słoika lub kamionkowego naczynia, ponieważ na ten smak czeka się z utęsknieniem przez cały rok. Dla niecierpliwych smakoszów mamy dobrą wiadomość. Zrobienie ogórków małosolnych na sucho w woreczku zajmuje tylko jeden dzień! Szybko, prosto i z doskonałymi rezultatami smakowymi. Czego chcieć więcej? Podpowiadamy, jak zrobić ogórki małosolne krok po kroku.

Ogórki małosolne na sucho smakują wybornie - przekonaj się o tym na własnym podniebieniu
Ogórki małosolne na sucho smakują wybornie - przekonaj się o tym na własnym podniebieniu123RF/PICSEL

Ogórki małosolne z woreczka: W sam raz dla minimalistów

Liczne trendy kulinarne pojawiają się i odchodzą, ale podejrzewamy, że ogórki małosolne na sucho zostaną z nami na dłużej. Wszystko przez prostotę przepisu i wygodę. Nie trzeba przygotowywać ani dużego naczynia, ani zalewy. W sam raz dla osób, które swoją kulinarną pasję realizują w niewielkiej kuchni i przy okazji chcą uniknąć nadmiaru bałaganu. Skraca się czas oczekiwania na ulubiony wakacyjny przysmak, więc szybkie ogórki małosolne zachwycą niecierpliwych kucharzy.

Ogórki małosolne na sucho: Od czego zacząć?

Sukces kulinarny zależy od właściwego wyboru warzyw. Kupując ogórki gruntowe, należy dokładnie im się przyjrzeć. Odrzuć sztuki, które noszą jakiekolwiek niepokojące ślady wskazujące na uszkodzenie mechaniczne lub, co gorsza, gnicie. Do zrobienia ogórków małosolnych w woreczku najlepiej nadają się młode i nieprzerośnięte warzywa o zwartym miąższu. Zadbaj o to, by były w podobnym rozmiarze - dzięki temu "ukiszą się" równomiernie.

Przygotuj taką porcję ogórków małosolnych na sucho, by bez problemu  zjeść je na bieżąco
Przygotuj taką porcję ogórków małosolnych na sucho, by bez problemu zjeść je na bieżąco123RF/PICSEL

Jak zrobić ogórki małosolne? Niezbędne produkty

Teorię masz już w małym palcu, czas przejść do praktyki. Na początek lista potrzebnych składników. Przepis na 1 kg ogórków małosolnych powinien uwzględniać: korzeń chrzanu, pęczek koperku, dwa pokruszone liście laurowe, pięć ząbków czosnku (możesz zmniejszyć ich ilość, jeśli wolisz łagodniejsze smaki), dwa ziarna ziela angielskiego, jedną łyżkę ziaren gorczycy i dwie płaskie łyżeczki soli.

Ogórki małosolne na sucho: Przepis

  • Ogórki dokładnie umyj pod bieżącą wodą. Wyczyść je również przy pomocy małej szczoteczki, by usunąć resztki ziemi i inne zanieczyszczenia.
  • Warzywa włóż na godzinę do głębokiego naczynia z zimną wodą. Dzięki temu ogórki małosolne będą chrupiące.
  • W międzyczasie umyj chrzan i podziel go na mniejsze kawałki. Czosnek pokrój w małe plasterki.
  • Wyjmij ogórki z wody i dokładnie je osusz. Odetnij końcówki. Ma to dwa uzasadnienia - pozbędziesz się w ten sposób gorzkiego posmaku oraz przyspieszysz rozpuszczenie się soli w wilgotnym środowisku.
  • Przygotuj woreczek strunowy przeznaczony do kontaktu z żywnością. Sprawdzą się akcesoria, które używane są np. do mrożenia jedzenia.
  • Włóż do woreczka ogórki, a następnie chrzan, czosnek, koper, liście laurowe, gorczycę i rozgniecione ziele angielskie. Na koniec wsyp sól.
  • Zamykając woreczek, postaraj się usunąć jak najwięcej nadmiaru powietrza.
  • Ostrożnie potrząśnij, by wszystkie przyprawy rozłożyły się wokół ogórków równomiernie.

Co dalej? Jesteś już coraz bliżej degustacji! Teraz wystarczy, że włożysz woreczek do lodówki na cztery godziny. Następnie wyjmij i pozostaw na 20 godzin w temperaturze pokojowej. Ogórki małosolne na szybko już nadają się do jedzenia! Przechowuj je w lodówce nie dłużej niż trzy dni.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas