Błędy przy zabielaniu zupy: Jak ich uniknąć?
Wiele osób nadal hołduje zasadzie, że prawdziwa zupa musi być zabielana! Dodatek kwaśnej śmietany sprawia, że danie jest bardziej sycące, co przydaje się jesienią. Zabielenie zupy jednak niekiedy może sprawić problem, ponieważ nieumiejętne dodanie śmietany powoduje, że całość się warzy i wygląda nieapetycznie. Aby zapobiec warzeniu się śmietany podczas zabielania zupy, trzeba wystrzec się pewnych błędów. Poznajmy najczęstsze pomyłki podczas tego łatwego - wydawać by się mogło - procesu!
Najczęściej popełniany błąd przy zabielaniu zupy!
Największym błędem podczas zabielania zupy jest wlewanie śmietany wprost do bulgoczącej zupy. Nawet gdy od razu porządnie wymieszamy zawartość garnka, to na jej powierzchni będą pływać nieestetyczne kawałki zwarzonej śmietany! Nawet, gdy udało nam się uniknąć tworzenia się śmietanowych skrzepów, to powinniśmy od razu zabieloną zupę ściągnąć z kuchenki. Zbyt długie gotowanie śmietany może wpłynąć negatywnie na jej smak!
Kluczowy jest również dobór śmietany do zabielania zupy. Pamiętajmy, że im większa procentowa zawartość tłuszczu, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że śmietana się zwarzy. Jednak nie każdy rodzaj idealnie komponuje się z zupą. Przykładowo śmietanka 30 proc. nadaje delikatności w smaku, więc bardziej pasuje do zup jarzynowych, natomiast 18 i 12 proc. podkreśla kwaskowatość np. zupy pomidorowej.
Jak poprawnie zabielić zupę?
Zabielanie zupy nie jest trudne. Jeśli chcemy dodać śmietanę do dania, warto najpierw do osobnej miseczki odlać jedną chochlę gotującego się płynu, a następnie dodawać śmietanę energicznie mieszając. Taki zabieg - czyli hartowanie - powoli sprawia, że śmietana podgrzewa się i nie nastąpi jej zwarzenie.
Jeśli chcemy, aby nasza zupa była gęstsza, można dodać do śmietany odrobinę mąki. Niestety, jej dodatek sprawi, że powstanie nieestetyczna kluska. Dlatego warto uzupełnić w osobnej miseczce płyny i dokładnie wymieszać jej zawartość.
Zwarzona zupa: jak ją uratować?
Co zrobić, kiedy - pomimo starań - śmietana w zupie się zwarzyła? Na szczęście, ten wypadek przy pracy nie dyskwalifikuje dania i nie zmienia jej smaku, ale wygląda bardzo nieestetycznie. Zatem, jak poradzić sobie ze zwarzoną zupą? Najlepiej ją przecedzić przez sitko z drobnymi oczkami. Innym sposobem jest jej zblendowanie! Wtedy uzyskamy gładką, ale aromatyczną zupę-krem!
Zabielanie zupy: Nie tylko śmietana!
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby śmietanę zastąpić innym nabiałem! Do zupy również nadaje się jogurt naturalny lub kefir! Jeśli chcemy także zagęścić zupę, można do niej dodać serka mascarpone albo topionego. Jeśli stosujemy dietę wegańską, to nabiał można zastąpić napojem roślinnym. Jednak użycie tzw. mleka kokosowego czy owsianego znacząco zmieni smak potrawy.