Nazywany "małym Wawelem". Wyjątkowy pomysł na wycieczkę pół godziny od Krakowa
Niecałe 30 kilometrów od Krakowa, w niewielkiej wsi Rudno, znajdują się ruiny zamku, który zaskakuje swoją historią i położeniem. Zamek Tenczyn, choć mniej znany niż Wawel czy Pieskowa Skała, był kiedyś jedną z ważniejszych warowni Małopolski. Dziś to idealne miejsce na krótki wypad za miasto – z pięknymi widokami, naturą i klimatem, którego nie znajdziesz w popularnych turystycznych punktach.

Spis treści:
Krótka historia, która tłumaczy, dlaczego warto tu być
Zamek został zbudowany w XIV wieku przez ród Tęczyńskich - jedną z najważniejszych rodzin Małopolski w tamtym czasie. Początkowo gotycka warownia, z czasem przekształciła się w renesansową rezydencję, nazywaną niegdyś małym Wawelem. Dziś to już tylko ruina, ale taka, która mówi więcej niż niejeden muzealny eksponat. Spalony przez Szwedów w 1656 roku i porzucony po pożarze w XVIII wieku, zamek długo niszczał. Dopiero niedawno przeszedł zabezpieczenia konserwatorskie i został udostępniony turystom, jako tzw. trwała ruina - co oznacza, że można go swobodnie zwiedzać, nie psując jego surowego charakteru.
Zwiedzanie - co można zobaczyć na miejscu
Na terenie zamku można poruszać się swobodnie, choć część przestrzeni udostępniana jest tylko z przewodnikiem (polecane!). Główne punkty to monumentalna brama wjazdowa z herbem Topór, wieża Nawojowa, fragmenty murów obronnych, barbakan oraz dziedziniec zamku górnego. Z górnej części murów roztacza się bardzo dobry widok - przy dobrej pogodzie widać Beskidy, a czasem nawet Tatry. Całość otoczona jest lasem, co sprawia, że miejsce ma naturalny klimat - idealny na niespieszne zwiedzanie.

Zamek czynny jest sezonowo - zwykle od kwietnia do października, w soboty, niedziele i święta. Wejścia odbywają się o pełnych godzinach. Warto przyjechać chwilę wcześniej, bo wejście na dziedziniec odbywa się przez punkt kasowy, a czasem zbiera się niewielka kolejka.
Dojazd - jak najłatwiej tu trafić
Z Krakowa samochodem: najszybciej dojechać autostradą A4, zjazd na Rudno (tuż przy węźle z elektrownią). Dalej do zamku prowadzi już tylko jedna droga - krótki podjazd przez las, zakończony bezpośrednio przy parkingu pod zamkiem.
Dla niezmotoryzowanych: najłatwiej dojechać pociągiem do Krzeszowic, a stamtąd przesiąść się na rower lub dojść pieszo (ok. 6 km). Spokojna trasa przez las, nadaje się nawet na spacer z rodziną.

Co jeszcze w okolicy
Zamek znajduje się w granicach Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. W pobliżu warto odwiedzić Rezerwat Zimny Dół - krótką, ale bardzo malowniczą trasę przez wapienne wąwozy. Można też zaplanować dłuższą wycieczkę rowerową - przez Rudno biegnie kilka szlaków, w tym trasa w stronę Krzeszowic i Doliny Eliaszówki.