Borowik szlachetny: Trzy łatwe przepisy, które pieszczą podniebienie

Borowik szlachetny, grzyb sprawiedliwy, borowik jadalny, grzyb właściwy, prawdziwek — nasi przodkowie uważali, że to właśnie borowik jest jedynym, prawdziwym grzybem, o czym świadczą jego nazwy. Od wieków wykorzystywane są w sztuce kulinarnej, bo niezwykły aromat prawdziwków sprawia, że dania zachwycają podniebienie koneserów, niczym wybitna melodia uszy melomanów. Nawet najprostszy sos grzybowy przygotowany na bazie borowików smakuje jak wykwintna potrawa. Co zrobić z prawdziwków? Oto trzy proste przepis, które pieszczą podniebienie.

Borowik szlachetny znany jako prawdziwek
Borowik szlachetny znany jako prawdziwek123RF/PICSEL

Krem, w którym pierwsze skrzypce gra borowik: Przepis

Krem z borowików to świetny pomysł ma obiad. Zupa z prawdziwków jest sycąca i uchodzi za niezwykle wykwintne danie, tymczasem jest bardzo prosta w przygotowaniu. Aby ugotować krem z prawdziwków potrzebne będą: świeże borowiki, marchewka, pietruszka, seler, cebula, bulion warzywny, śmietana, sól, pieprz, łyżka masła i łyżka oleju oraz ewentualnie natka pietruszki.

Przygotowanie:

  1. Włoszczyznę umyć, obrać, pokroić na mniejsze kawałki, zalać wrzątkiem z liściem laurowym i dwoma ziarnami ziela angielskiego — gotować około 15 minut. (Przepis na bulion >>)

  • Grzyby oczyścić i pokroić.

  • Na patelni rozgrzać masło z dodatkiem oleju i wrzucić grzyby. Smażyć, aż woda odparuje z prawdziwków. Następnie dodać cebulę, posolić, popieprzyć i podsmażyć przez chwilę.

  • Wsypać smażone grzyby do bulionu warzywnego i gotować jeszcze 10 - 15 minut. Warzywa mają być miękkie, a wywar powinien nabrać grzybowego aromatu.

  • Zdjąć z ognia i zmiksować blenderem wszystkie składniki. Następnie dodać śmietanę, doprawić do smaku i wymieszać.

  • Podawać z grzankami lub groszkiem ptysiowym. Zupę można ozdobić natką pietruszki. 
  • Przepis na grzybowy strogonowInteria Kulinaria

    Symfonia smaku: Borowiki zapiekane z ziemniakami

    Pomysł na obiad: Zapiekane ziemniaki z borowikami
    Pomysł na obiad: Zapiekane ziemniaki z borowikami123RF/PICSEL

    Wspaniałym pomysłem na obiad są borowiki szlachetne zapiekane z ziemniakami. Miłośnicy mięsa mogą dodać do zapiekanki kawałki podsmażonego wcześniej kurczaka lub boczku. Osoby, którym przede wszystkim zależy na wspaniałym smaku grzybów, takich dodatków najczęściej nie potrzebują. Do wykonania zapiekanki potrzeba: 0,5 kilograma świeżych prawdziwków, 8 ziemniaków, 2 jajka, śmietana 12 proc., cebula,  ząbek czosnku, łyżeczka świeżego rozmarynu (lub ½ suszonego zioła), pieprz i sól do smaku, dwie łyżki oleju.

    Przygotowanie: 

    1. Ziemniaki umyć, obrać i lekko podgotować. Odcedzić i gdy przestygną pokroić w centymetrowe plastry.

  • Na oleju podduś obraną i pokrojoną w kostkę cebulę.

  • Dodać oczyszczone i pokrojone grzyby oraz przeciśnięty przez praskę czosnek i przyprawy.

  • Na dnie formy do tarty, brytfanki lub naczynia żaroodpornego wyłożyć warstwy: ziemniaków, grzybów i znów ziemniaków. W zależności od wielkości naczynia będzie to trzy lub więcej poziomów — ostatni zawsze powinny stanowić ziemniaki.

  • Jajka wymieszać ze śmietaną i doprawić do smaku solą oraz pieprzem. Polać zapiekankę.

  • Piekarnik rozgrzać do temperatury 180 stopni Celsjusza, włożyć zapiekankę na 30 minut.

  • Po wyjęciu z pieca odczekać kilka minut przed podaniem. Potrawę można ozdobić gałązkami tymianku.

    Masło z nutą grzybowego smaku, który nadają prawdziwki: Przepis

    Co zrobić z prawdziwków? Masło borowikowe to kolejne proste w wykonaniu danie, które zachwyci gości i domowników. Dzięki niemu można cieszyć się wspaniałym smakiem prawdziwków każdego dnia. Chleb z takim dodatkiem jest doskonałą przekąską lub pomysłem na śniadanie. Aby przygotować masło z prawdziwków potrzebne będą: 0,5 kilograma borowików, kostka i jedna łyżka masła, cebula, dwa ząbki czosnku, ⅓ szklanki białego wina.

    Przygotowanie:

    1. Grzyby dokładnie oczyścić i pokroić.

  • Cebulę pokroić w drobną kostkę.

  • Na patelni roztopić łyżkę masła i poddusić cebulkę, dodać grzyby i przeciśnięty przez praskę lub starty na tarce czosnek. Wlać wino i podpalić bądź zwiększyć ogień, by alkohol odparował. Dusić na małym ogniu, aż woda odparuje i sos będzie bardzo gęsty.

  • Wystudzić i zmiksować z kostką masła.

  • Zawinąć w folię i schłodzić w lodówce.

  • Borowik szlachetny w formie masła świetnie pasuje do chleba, grzanek, ziemniaków, ale także mięs i warzyw na parze.

    Smacznego!

    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas