Co dzieje się z organizmem, gdy zjemy za dużo imbiru?

Aktualizacja

Zdążyliśmy się chyba już przyzwyczaić do tego, że imbir w okresie wzmożonego działania wirusów i bakterii jest częstym składnikiem naszej diety. Nie tylko pomaga poprawić odporność, czy neutralizować działanie drobnoustrojów, ale także wspomagać trzustkę w produkcji insuliny, może pomagać usuwać pasożyty, czy pobudzać metabolizm. Ale co się stanie, jeśli będziemy spożywać imbir w nadmiarze? Okazuje się, że - tak jak wszystko - może szkodzić. Przekonaj się, co dzieje się z organizmem, gdy zjesz zbyt dużo imbiru!

Imbir jest remedium na wiele dolegliwości, ale może też szkodzić!
Imbir jest remedium na wiele dolegliwości, ale może też szkodzić!123RF/PICSEL

Imbir może podrażniać!

Imbir - choć jest składnikiem wielu naparów i łakoci - jest przyprawą zaliczaną do tych pikantnych. Choć w niewielkich ilościach może pobudzać trawienie czy przyspieszać metabolizm, to w nadmiarze może podrażniać układ trawienia: szczególnie błonę śluzową jamy ustnej i przełyku, co może powodować dyskomfort oraz ból. Poza tym nadmiar imbiru może sprzyjać refluksowi i zgadze, co tylko pogarsza kondycję żołądka. Oczywiście, jeśli nie skarżysz się na przewlekłe dolegliwości żołądkowe, to możemy spożywać imbir w niewielkich ilościach. Jeśli żołądek często daje się we znaki, lepiej z imbiru zrezygnuj.

Nie spożywaj imbiru z lekami!

Choć imbir - za sprawą gingerolu i zinferolu - często jest uznawany za naturalny antybiotyk, nie może być stosowany równocześnie z innymi lekami. Dlaczego? Ponieważ oba związki zaliczane są do silnych substancji czynnych, które mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Jeśli chorujesz przewlekle i stosujesz medykamenty na co dzień, to niewinny imbir zażywany w nadmiernej ilości (a nawet sporadycznie) może potęgować lub osłabiać działanie leków, co uniemożliwia kurację, a także może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Gdy trudno obejść się z tą aromatyczną przyprawą, lepiej skonsultować się z lekarzem, który szybko rozwieje wszelkie wątpliwości. 

Imbir i cukrzyca: Konsekwencje mogą być fatalne

Jeśli borykasz się z cukrzycą, to lepiej, abyś odstawił imbir. Gingerol i zinferol mogą obniżać poziom cukru we krwi, ponieważ pobudzają trzustkę do intensywniejszej pracy. W przypadku, gdy połączysz je z lekami, może dojść do hipoglikemii - czyli stanu zagrażającemu życiu i zdrowiu. 

Imbir obniża ciśnienie tętnicze

Cierpisz na nadciśnienie? Imbir może ci tylko zaszkodzić!
Cierpisz na nadciśnienie? Imbir może ci tylko zaszkodzić!123RF/PICSEL

Imbir może obniżać ciśnienie tętnicze krwi - ta informacja powinna być przydatna dla wszystkich, którzy borykają się z chorobami serca. Jednak w przypadku łączenia przyprawy z lekami, może dojść do znaczących wahań ciśnienia, co obciąża przepracowane serce. Oczywiście, lepiej wtedy z imbiru zrezygnować, ale nie wolno pod żadnym pozorem pomijać zalecanej przez lekarza farmakologii. Jej zaprzestanie może pogorszyć nasz ogólny stan zdrowia, a także zwiększyć prawdopodobieństwo zawału serca czy udaru.

Imbir odwadnia

Imbir znany jest z tego, że pomaga usunąć nagromadzone w organizmie toksyny, a także jest moczopędny, co ułatwia oczyszczanie się nerek. Jednak zbyt duża ilość przyprawy sprzyja odwodnieniu. A czym ono skutkuje? Objawy są często bagatelizowane, ale wtedy może doskwierać ci zmęczenie i rozdrażnienie, ale także spadek koncentracji czy wahania nastroju. Odwodnienie powoduje obrzęki - szczególnie widać je wyraźnie na kostkach i dłoniach. Jednak pamiętaj, odwodnienie bardzo obciąża nerki i wątrobę!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas