Co przygotować na świąteczny obiad? Sprawdzone propozycje Ewy Wachowicz
Jestem zwolenniczką podtrzymywania rodzinnych i świątecznych tradycji. W związku z tym, w moim domu, na wigilijnym stole, pojawiają się tylko bezmięsne potrawy. W tym dniu poszczę przez cały dzień i moim pierwszym posiłkiem jest właśnie kolacja wigilijna. Z pojawieniem się pierwszej gwiazdki zaczynamy świętowanie! Pierwszy i drugi dzień świąt to czas na potrawy bez jakichkolwiek ograniczeń! Staram się, by było tradycyjnie, ale też różnorodnie. Może skorzystacie z moich propozycji na świąteczny obiad.
W polskich domach świąteczną zupą najczęściej jest rosół. W moim także się on pojawia, ale tym razem chcę zaproponować rosół z podpieczonego wcześniej mięsa. Potrzebna będzie wołowina oraz pół kury wiejskiej.
Opis przygotowania:
Mięso przyprawić solą. Włożyć do naczynia żaroodpornego, dodać obrane warzywa. Przykryć i podpiec przez godzinę w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.
Po tym czasie wszystko przełożyć do dużego garnka. Zalać wrzątkiem, dorzucić pieprz, ziele angielskie oraz liście laurowe i pod przykryciem gotować na wolnym ogniu przez 2-3 godziny.
Następnie dodać gałązki lubczyku, śliwki i cynamon. Zakwasić sokiem z cytryny, przykryć i gotować jeszcze przez godzinę. Podawać z makaronem, marchewką i natką pietruszki.
Jeśli macie ochotę na coś innego, niż rosół, to poniżej receptura na krem z białych warzyw.
Opis przygotowania:
Masło wrzucić do garnka. Gdy się roztopi, podsmażyć na nim pietruszki, kawałek selera i ziemniaki - wszystko pokrojone w średniej wielkości kostkę. Po chwili dodać różyczki kalafiora i białą część pora - pokrojoną w plastry. Na samym końcu wrzucić posiekany czosnek, wymieszać i smażyć jeszcze przez chwilę.
Następnie zalać mlekiem i rosołem. Przykryć i gotować przez 20-25 minut na wolnym ogniu.
W tym czasie zrobić chrupiące chipsy. Boczek pokroić w paski, wrzucić na lekko rozgrzaną, suchą patelnię. Gdy cały tłuszcz się wytopi, podkręcić ogień i smażyć tak długo, aż boczek mocno się zrumieni. Chipsy przełożyć na ręcznik papierowy, by odciekły. Zupę zmiksować na gładki krem. Przyprawić solą, świeżo zmielonym pieprzem i odrobiną gałki muszkatołowej. Zabielić śmietaną lub mascarpone. Ponieważ mascarpone jest serem dość gęstym, krem warto jeszcze raz zmiksować. Zupę nałożyć na talerz. Dorzucić chrupiący boczek. Udekorować natką pietruszki.
Drugie danie, jak to podczas świąt, także musi być “na bogato"! Co powiecie na kotleta z dwóch rodzajów mięsa?
Opis przygotowania:
Schab przykryć folią i rozbić tłuczkiem. Na każdym kawałku mięsa położyć plaster udźca indyka i jeszcze raz rozklepać. Przyprawić solą i pieprzem. Zanurzyć w roztrzepanych jajkach i obtoczyć w bułce tartej wymieszanej z drobno posiekanymi orzeszkami.
Usmażyć na mocno rozgrzanym maśle. Odsączyć z nadmiaru tłuszczu na ręcznikach papierowych.
Podawać z ziemniakami w mundurkach i surówką z kapusty kiszonej. Kapustę odcisnąć i posiekać. Przełożyć do miski. Wymieszać z posiekaną cebulą oraz startymi jabłkiem i marchewką. Przyprawić pieprzem kolorowym, dorzucić pokrojoną chili, wlać olej i wymieszać.
I jeszcze jedna mięsna propozycja. Sprawdza się na świątecznym, niedzielnym albo też imieninowym stole. Rolada ze schabu faszerowana grzybami.
Opis przygotowania:
Na patelni rozgrzać masło i usmażyć na nim drobno pokrojoną cebulę. Dorzucić rozmrożone i pokrojone kurki, podgrzybki i prawdziwki. Przyprawić rozgniecionym jałowcem oraz solą i pieprzem. Mięso przykryć folią spożywczą i rozbić tłuczkiem. Z obu stron przyprawić solą i pieprzem. Nałożyć grzyby i zwinąć roladki. By się nie rozpadły, związać dratwą. Obtoczyć w mące - nadmiar strzepać. Usmażyć na mocno rozgrzanym smalcu. Podlać wodą, w której moczyły się suszone grzyby. Przykryć i dusić do miękkości.
Gotowe roladki przełożyć na deskę. Na patelnię wrzucić namoczone i drobno posiekane grzyby. Wlać śmietanę, zagotować i lekko zredukować. Pod koniec przyprawić solą i pieprzem. Zrobić kluski śląskie. Ziemniaki obrać, połowę ugotować w osolonym wrzątku, wystudzić i przecisnąć przez praskę, resztę zetrzeć na tarce jarzynowej i odcisnąć z wody (nie wylewać, lecz odstawić). Kartofle wymieszać ze sobą, dodać mąkę ziemniaczaną oraz krochmal, który powinien zebrać się w odstawionej wodzie. Posolić i wyrobić. Ulepić kulki, każdą lekko spłaszczyć i palcem zrobić dziurkę. Ugotować w osolonym wrzątku (po wypłynięciu wystarczy minuta). Zahartować w zimnej wodzie, przelać przez sito.
Na talerz nałożyć sos, ułożyć kluseczki i przekrojoną na pół roladkę. Udekorować natką pietruszki. Podawać z buraczkami z jabłkiem i cebulą.
Boże Narodzenie to wyjątkowy okres - spędzamy czas z najbliższymi i zajadamy się pysznymi potrawami. I to przez kilka dni! Jeśli więc zabraknie wam pomysłów na świąteczny obiad, to mam nadzieję, że sprawdzą się te powyższe.