Metoda czwórki zapewnia najpyszniejsze kluski śląskie. Przekonała mnie do niej babcia

Nie znasz metody czwórki? Nic dziwnego, że twoje kluski śląskie często wychodzą zbyt twarde lub gumowate. Jeśli chcesz, by za każdym razem wprost rozpływały się w ustach, a do tego idealnie komponowały ze smakowitą roladą, wypróbuj kultową metodę. Mama i babcia będą dumne, gdy zaserwujesz im idealne kluseczki.

Jak przygotować wyborne kluski śląskie?
Jak przygotować wyborne kluski śląskie?123RF/PICSEL

Z czego składają się kluski śląskie?

Przykładem receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie jest kultowy przepis na kluski śląskie. To jedno z ulubionych dań regionalnych Polaków.

W ich niepowtarzalnym kształcie i smaku kryje się bogactwo śląskiej tradycji. Największą popularnością cieszą się na Dolnym i Górnym Śląsku, choć bez trudu dostaniemy je także w innych regionach kraju. Sukces w przygotowaniu dania zależy od odpowiednio skomponowanych składników. Wystarczy połączyć ze sobą ziemniaki, mąkę ziemniaczaną, jajko oraz sól, by w krótkim czasie cieszyć się smakowitym dodatkiem.

Składniki na kluski śląskie

  • 1 kg ziemniaków,
  • 250 g mąki ziemniaczanej,
  • 1 jajko,
  • sól do smaku.

Jak zrobić kluski śląskie metodą czwórki?

Jakie składniki są niezbędne do ciasta na kluski śląskie?
Jakie składniki są niezbędne do ciasta na kluski śląskie?123RF/PICSEL
  1. Ziemniaki obieramy, kroimy na mniejsze kawałki i wkładamy do garnka. Tak przygotowane warzywa zalewamy wodą, solimy i gotujemy aż do miękkości.
  2. Ugotowane ziemniaki odcedzamy i pozostawiamy do całkowitego ostudzenia. Zimne dwukrotnie przeciskamy przez praskę.
  3. Na tym etapie czas na zastosowanie kultowej metody czwórki. Zmielone ziemniaki dzielimy na cztery równe części i układamy wszystkie obok siebie w misce.
  4. Wyjmujemy jedną porcję ciasta z miski, a następnie na jej miejsce wsypujemy dokładnie tylko mąki, ile zajmowała ¼ ciasta.
  5. Do składników wbijamy jedno jajko i całość doprawiamy solą. Krótko wyrabiamy, a następnie łączymy z wyciągniętą wcześniej porcją ziemniaków.
  6. Z gładkiej i elastycznej masy urywamy kawałki ciasta, formujemy z nich kuleczki, a na środku robimy niewielkie wgłębienie.
  7. Kluski śląskie gotujemy w osolonej wodzie przez ok. 3 minuty od wypłynięcia na powierzchnię. Gotowe danie najlepiej podawać na ciepło. Smacznego!

Co można jeść z kluskami śląskimi?

Podanie klusek śląskich jako samodzielnego dania niekoniecznie uraduje domowników lub gości zaproszonych na obiad. Choć prezentują się apetycznie, wymagają choć jednego dodatku. Najbardziej tradycyjnym sposobem podanie będzie zaserwowanie ich z mięsnym gulaszem. Przygotujemy go zarówno z wołowiny, jak i wieprzowiny.

Myśląc o mięsie wprost stworzonym do klusek śląskich, nie można pominąć karkówki. To nieco tłuste i bardzo soczyste mięso sprawi, że gości wcale nie będą chcieli wstawać od stołu. Kultowym daniem na Śląsku są kluski z roladą i modrą kapustą. Na ogół nie łączy się tego dania z kotletem schabowym lub filetem z kurczaka, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przełamać schemat kulinarny.

Jak zrobić kluski śląskie?Interia Kulinaria

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas