Co warto wiedzieć, by nie "zgubić się" przy stole
Trudne nazwy, obco brzmiące słowa, skomplikowane terminy zrozumiałe tylko dla wtajemniczonych znawców sztuki kulinarnej... Jak się wśród nich odnaleźć i nie skompromitować się przed współbiesiadnikami oraz obsługą restauracji?
Carpaccio - wspaniała włoska przystawka. Cieniutko krojone plasterki surowej polędwicy wołowej, skropione oliwą lub octem vineagrtte, z płatkami parmezanu, czasem też z dodatkiem kaparów, rucoli lub świeżego oregano. Doprawiamy je świeżo mielonym pieprzem i octem balsamicznym. Warto też skosztować carpaccio z ryb np. ze świeżego łososia lub dorsza.
Terrina - wytworny, aksamitny pasztet z mięsa, ryb lub warzyw. Najczęściej jednak jest to ryba lub kilka jej gatunków, zmielonych, doprawionych ziołami. Masę przekłada się do kamionkowej formy, umieszcza w naczyniu z gorącą wodą i wstawia do piekarnika, gdzie w kąpieli wodnej powolnie się piecze bez rumienienia. Dzięki temu terrina jest delikatna i zasługuje na miano królewskiej przystawki.
Specjalistami w przygotowywaniu terriny są Francuzi.
Caprese - włoska tradycyjna przystawka z białego łagodnego sera z mleka krowiego - "Mozzarella", przekładanego pomidorami i listkami świeżej bazylii. Skropiona oliwą z oliwek z dodatkiem świeżo mielonego pieprzu. Doskonała przystawka na każde przyjęcie, zwłaszcza latem, jest niezwykle lekka i ma wielu zwolenników na całym świecie. Swoje autorskie "Caprse" wzbogacić można o rucolę lub suszone na słońcu pomidory, pokrojone w paseczki, dodadzą one wyjątkowych wrażeń smakowych, a talerz z pewnością zaskoczy gości.
Gnocchi - te najbardziej tradycyjne to kluseczki ziemniaczane podobne do polskich kopytek. Świetnie pasują jako dodatek do mięs, a zapiekane z włoskimi sosami tworzą wspaniałe danie. Polecam sos truflowy! Gnocchi mogą być zrobione z sera ricotta i szpinaku, te najlepiej smakują zapiekane z sosem z sera pleśniowego.
Eskalopki - kotleciki z cielęciny lub pierś indyka, lekko rozbite i usmażone saute bez panierowania. To szlachetne mięso podane z dobrze dobranymi dodatkami na pewno będzie zawsze dobrym wyborem dania głównego. W menu wielu restauracji można tez spotkać eskalopki z ryb szlachetnych np. tuńczyka. To cienkie plastry, lekko oprószone mąką i króciutko smażone, a dodatkiem do nich może być śmietankowy sos z białym winem i świeżymi ziołami.
Ratatouille - tradycyjna francuska potrawa z duszonych warzyw. Przygotowuje się ją z przeróżnych warzyw i nowalijek; z cebuli, bakłażanów, cukinii, papryki, pomidorów. Doprawiana ziołami prowansalskimi lub po włosku z oregano, podawana jest jako samodzielne danie lub dodatek do dania głównego.
Sorbet - to lody z zmiksowanych owoców i soków. Wspaniałe i lekkie zwłaszcza, gdy nie są zbyt słodkie. Dla podkreślenia smaku dodaje się do nich odrobinę wytrawnego wina i soku z cytryny. Orzeźwiający deser często podany jest ze świeżymi owocami np. leśnymi i listkiem melisy.
Panna cotta - słynny włoski deser śmietankowy. Przygotowuje się go z gotowanej śmietanki, cukru i żelatyny. Po wystygnięciu i stężeniu krojony w grube plasterki podawany jest z karmelem i prażonymi bakaliami lub tez z musem ze świeżych owoców.
Panna cottę przygotować również można w malutkich naczyniach, a podać ją odwróconą na dużym talerzu, który daje wiele ciekawych możliwości do dekoracji.
MAGAZYN WESELE / tekst Paula Łodzińska
Jeżeli znasz dokonały przepis i chcesz się nim podzielić z innymi "przyślij go do nas! Możesz dołączyć zdjęcie!". Najlepsze przepisy nagradzamy!