Co zrobić, żeby warzywa i owoce nie ciemniały?

Szybko ciemniejące warzywa i owoce to zmora każdego kucharza. Choć nie jest to oznaka psucia, a całkowicie naturalny proces, sine i czarne plamy mogą skutecznie odebrać ochotę na degustację. Na szczęście istnieje wiele prostych sposobów, by temu zaradzić. Nie spisuj na straty swojego posiłku, lepiej poznaj kuchenne triki, które staną się twoim asem z rękawa.

Zadbaj o wygląd swoich owocowych i warzywnych dań
Zadbaj o wygląd swoich owocowych i warzywnych dań123RF/PICSEL

Dlaczego warzywa i owoce ciemnieją?

Zjawisko to szczególnie widoczne jest podczas obierania ziemniaków, jabłek, gruszek, bananów, selera, korzenia pietruszki i krojenia białej kapusty. Winowajcą jest reakcja utleniania, do której dochodzi przez kontakt owocowych i warzywnych enzymów z tlenem. Do tego zwiększona ekspozycja na wilgoć, ciepło i obecność jonów metali (zwłaszcza żelaza) też sprzyja zmianie wyglądu produktów spożywczych.

Umyj warzywa i owoce w ten sposób. Pozbędziesz się szkodliwej chemiiInteria.tv

Kiedy obierać warzywa i owoce, żeby nie ciemniały?

Umiejętne zarządzanie czasem w kuchni to podstawa. Owoce i warzywa najlepiej jest myć, obierać i kroić tuż przed planowaną obróbką. Czas nie działa na ich korzyść, więc im dłużej będą narażone na kontakt ze wspomnianymi wcześniej czynnikami, tym gorzej będą wyglądać. Oczywiste jest, że przygotowanie większości dań składa się z co najmniej kilku etapów i nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko zrobić w tym samym czasie. Przedstawiamy najprostsze patenty, dzięki którym uniknąć można ciemnienia owoców i warzyw.

Zima woda zdrowia doda!

To popularne porzekadło sprawdzi się również podczas przyrządzania obiadu, w którym gwoździem programu mają być warzywne składniki. Ziemniaki i inne warzywa korzeniowe po obraniu należy przełożyć do garnka z zimną wodą. Najlepiej jednak nie kroić ich jeszcze w bardzo małe kawałki. Jeśli w przepisie jest napisane, by pokroić je w drobną kostkę, tę czynność zostaw na sam koniec - tuż przed gotowaniem, smażeniem czy pieczeniem.

Dzięki znajomości kilku prostych zasad staniesz się domowym mistrzem gotowania
Dzięki znajomości kilku prostych zasad staniesz się domowym mistrzem gotowania123RF/PICSEL

Ocet dobry na wszystko?

To jeden z najbardziej uniwersalnych produktów, jakie możemy mieć w swoich kuchennych szafkach. Używany jest zarówno do gotowania, jak i do sprzątania. Tym razem jednak pozostajemy w kuchni. Odrobina octu dodana do wody, w której zamierzamy zanurzyć warzywa i owoce, będzie dodatkową ochroną przed zmianą barwy. Uważać należy przede wszystkim z ilością. Wystarczy łyżka octu na sporych rozmiarów garnek. Jedzenia nie należy też przetrzymywać w takim roztworze dłużej niż przez kilkanaście minut. Raczej nie stosuj tej metody w przypadku owoców o bardzo miękkim miąższu.

Sok z cytrusów na utlenianie

Skropienie sokiem z cytryny jest popularnym manewrem wśród kucharzy. To niezawodny sposób na to, by owoce (zwłaszcza popularne i szybko ciemniejące banany, jabłka i awokado) zachowały swój apetyczny wygląd. Nie miej oporów przed dodawaniem go także do surówek. Przy okazji wzbogacisz ich smak. Mniej osób wie, że takie same właściwości ma sok z limonki oraz grejpfruta.

Soku z cytryny używaj nie tylko do lemoniady
Soku z cytryny używaj nie tylko do lemoniady123RF/PICSEL

Blanszowanie

Wstępna obróbka nie zabierze ci dużo czasu, a skutecznie ograniczy ryzyko pojawienia się przebarwień na żywności. Wystarczy, że zanurzysz produkty spożywcze na dwie, trzy lub cztery minuty we wrzątku, następnie schłodzisz lodowatą wodą, a proces utleniania zostanie wstrzymany. Blanszowanie możesz przeprowadzić również na parze. Czynność potrwa dwa razy dłużej, ale nadal nie przesadzimy, nazywając ją sposobem błyskawicznym.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas