Czas na śliwki

Spożywane w formie surowej te wspaniałe owoce oddają najwięcej swoich cennych składników. Występujące w wielu odmianach, kolorowe owoce najlepiej spożywać w okresie wakacyjnym i wczesną jesienią.

Śliwki pozytywnie wpływają na trawienie
Śliwki pozytywnie wpływają na trawienie123RF/PICSEL

W śliwkach znajdziemy witaminę A, B oraz E, magnez, wapń, fosfor, żelazo i potas. Znane są z tego, że działają relaksacyjnie i poprawiają humor. Ciemne odmiany owoców są bogate w przeciwutleniacze, które działają przeciwmiażdżycowo.

Najlepsze na trawienie

Jednak największą sławę zyskały śliwki dzięki pozytywnemu wpływowi na trawienie. Są skuteczne w oczyszczaniu organizmu z toksyn i zapobiegają zaparciom. Dlatego zmniejszają zagrożenie rakiem jelita grubego. Te cenne właściwości zawdzięczają dużej ilości pektyn.

Fosfor i żelazo zawarte w suszonych śliwkach służą małym dzieciom, wegetarianom i osobom będącym na lekkostrawnej diecie. Jedząc 3 suszone śliwki dziennie można wyregulować pracę układu pokarmowego.

Różnorodność

W Polsce wielką popularnością cieszą się renklody, mirabelki oraz węgierki. Dwie pierwsze to odmiany deserowe, które pojawiają się już w lipcu. Najlepiej nadają się do jedzenia na surowo lub na kompot.

Z kolei jesienne węgierki są doskonałe na domowe powidła. Wystarczy sięgnąć po sprawdzony przepis i zrobić przetwory, którymi będziemy cieszyć się w zimie.

Komu szkodzą?

Śliwek nie powinny jeść osoby chore na cukrzycę, mające problemy z trzustką i wątrobą. Należy też unikać przejadania się śliwkami, mogą bowiem powodować wzdęcia.

Czy są bezpieczne dla dzieci?

Śliwki są jednymi z bezpiecznych owoców. Można podawać je dzieciom już od pierwszego roku życia. Najmłodszym dzieciom należy podawać je w formie musów. Starsze mogą zjadać je w całości - oczywiście bez pestek. Czasami zaleca się również zdjęcie skórek.

Ze względu na zastosowanie przy zaparciach, nie poleca się dzieciom śliwek w większych ilościach. Owoce te działają też moczopędnie i zapobiegają anemii.

Schab ze śliwką – jak zrobić?Interia Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas