Czerwona herbata: Właściwości i zastosowania
Czerwoną herbatę nie bez przyczyny zalicza się do najzdrowszych napojów świata. Wytwarzana jest według tradycyjnych chińskich receptur, dzięki czemu zawiera więcej polifenoli niż czarna herbata. Jest szczególnie polecana w trakcie odchudzania – przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia pracę jelit. Świetnie wpływa też na kondycję skóry i obniża poziom złego cholesterolu. To jednak nie wszystkie jej atuty. Sprawdź, co zawiera czerwona herbata, dlaczego jest tak cenna i w jaki sposób ją stosować.
Czym jest czerwona herbata i co zawiera?
Czerwona herbata (znana też jako Pu-erh, Oolong czy Puszong) powstaje z suszonych liści chińskiej herbaty, ale poddawana jest specjalnym zabiegom, w tym procesowi fermentacji i dojrzewania. Dzięki temu zawiera więcej polifenoli i enzymów niż herbata czarna. Między innymi z tego względu uznaje się ją za najskuteczniejszą w walce ze zbędnymi kilogramami. W czerwonej herbacie znajdziemy też sole mineralne, olejki eteryczne, kofeinę i wiele korzystnych mikroelementów.
Czerwona herbata na odchudzanie
Czerwona herbata nie bez przyczyny nazywana jest „pogromcą tłuszczu”. Spożywana w trakcie diety odchudzającej poprawia pracę jelit (chroni przed zaparciami) i podkręca metabolizm. Stymuluje wydzielanie soków żołądkowych i wspiera spalanie tkanki tłuszczowej (przyspiesza przemianę tłuszczu w energię). W trakcie odchudzania warto więc pić nawet 5-6 filiżanek dziennie – najlepiej pół godziny po każdym posiłku.
Czerwona herbata na cholesterol
Czerwona herbata nie tylko ułatwia trawienie i przekształcanie tłuszczu w energię. Obniża też poziom złego cholesterolu, dzięki czemu zmniejsza ryzyko miażdżycy i innych chorób serca, takich jak zawał czy udar.
Czerwona herbata na trawienie
Czerwona herbata jest też naturalnym sposobem na ciężkostrawny posiłek czy dolegliwości żołądkowe. Stymuluje wydzielanie soków trawiennych i żółci. Spożywana po posiłkach (zwłaszcza tłustych i smażonych) niweluje uciążliwe objawy przejedzenia, a nawet zatrucia pokarmowego.
Czerwona herbata dodaje energii
W czerwonej herbacie znajdziemy też sporo kofeiny, która działa pobudzająco i dodaje energii. W przeciwieństwie do tej, która znajduje się w kawie, uwalnia się do organizmu stopniowo i nie powoduje efektu nagłego zmęczenia, gdy już przestaje działać.
Czerwona herbata a odporność
Zawarte w czerwonej herbacie polifenole i olejki eteryczne wykazują właściwości przeciwzapalne i mogą wspierać organizm w walce z infekcjami, takimi jak przeziębienie, a nawet grypa.
Czerwona herbata a kondycja skóry
Bogactwo polifenoli znajdujących się w czerwonej herbacie ma też korzystny wpływ na kondycję naszej skóry. Te naturalne przeciwutleniacze usuwają z organizmu wolne rodniki, a dzięki temu opóźniają procesy starzenia się i zmniejszają stany zapalne. Regularne picie czerwonej herbaty nie tylko spowalnia powstawanie zmarszczek, ale łagodzi nawet objawy trądziku i świądu skóry.
Kto nie powinien pić czerwonej herbaty?
Mimo wielu korzystnych właściwości czerwona herbata może szkodzić niektórym osobom. W dużych ilościach zaburza wchłanianie żelaza do organizmu, więc unikać powinny jej osoby zagrożone anemią, kobiety w ciąży czy małe dzieci. Napój utrudnia też przyswajanie wapnia, więc przeciwwskazaniem do jego spożywania jest osteoporoza. Częste picie czerwonej herbaty może też podrażniać jelita i podnosić ciśnienie tętnicze krwi.