Czubajka kania: Jak wygląda? Kiedy można ją zbierać? Jak przyrządzić kanie?

Czubajka kania to popularny w Polsce grzyb, który odpowiednio przyrządzony smakuje lepiej niż kotlet schabowy. Jak wygląda kania? Gdzie rośnie i kiedy ją zbierać? Czy kanię łatwo pomylić z muchomorem? Jak przyrządzić kanię, by smakowała wybornie? W sezonie grzybowym warto poznać odpowiedzi na te pytania.

Czubajka kania: Jak wygląda? Kiedy można ją zbierać? Jak przyrządzić kanie?
Czubajka kania: Jak wygląda? Kiedy można ją zbierać? Jak przyrządzić kanie? 123RF/PICSEL

Kania i sowa: Grzyb jak ptak

Kania, sowa, parasolnik, czubaj — macrolepiota procera doczekał się w Polsce wielu określeń
Kania, sowa, parasolnik, czubaj — macrolepiota procera doczekał się w Polsce wielu określeń123RF/PICSEL

Czubajka kania zyskała wiele nazw zarówno w piśmiennictwie mykologicznym, jak i w poszczególnych regionach Polski. Jej oficjalna nazwa to macrolepiota procera, jednak występuje także jako parasolnik, czubaj, gularka, drop czy gapa. Mieszkańcom niektórych rejonów naszego kraju kojarzy się też z ptakami, o czym świadczą określenia: kania i sowa. Grzyb ten należy do rodziny pieczarkowatych i podobnie jak jego kuzyni jest wykorzystywany w kuchni. Zasięg występowania parasolnika jest bardzo szeroki. Można go spotkać w lasach i na łąkach Ameryki Północnej, Europy, Nowej Zelandii, Korei czy Japonii.

Dlatego grzyby mają złą opinię i zapominamy o ich zaletach123RF/PICSEL

Jak wygląda kania?

Czubajka kania: Wygląd zależy od wieku grzyba
Czubajka kania: Wygląd zależy od wieku grzyba123RF/PICSEL

Parasolnik nie bez powodu otrzymał taką nazwę. Grzyb w miarę rozwoju wygląda jak coraz bardziej rozłożony parasol. Młode owocniki mają jajowate, brązowe kapelusze, które przylegają do trzonu. Z czasem pękają i pojawiają się na nich białe łuski, a kapelusz staje się stożkowaty, w czym przypomina nie do końca rozłożony parasol. Im starszy grzyb, tym kapelusz bardziej przypomina rozłożony parasol, a jego powierzchnia jest jaśniejsza. Kapelusz zakończony jest charakterystycznym czubkiem (stąd określenia dla tego grzyba: czubaj i czubajka), który z reguły pozostaje ciemniejszy. Dojrzałe osobniki mają płaski, rozpostarty kapelusz z postrzępionym białym brzegiem. Kapelusze kani mogą mieć średnicę od pięciu do pięćdziesięciu centymetrów!

Młode kanie przypominają zamknięty parasol
Młode kanie przypominają zamknięty parasol123RF/PICSEL

Sowa to grzyb blaszkowy. Pod spodem kapelusza dostrzegalne są gęste, szerokie, kremowe blaszki, które nie dochodzą do jego brzegów. U starszych grzybów może pojawiać się na nich nalot w kolorze ochry. Wewnątrz kapelusza znajduje się miękki, biały miąższ, który po uszkodzeniu nie zmienia barwy. To właśnie dzięki niemu czubajka kania słynie ze swoich walorów smakowych.

W kuchni nie wykorzystuje się natomiast trzonów, na których opiera swój kapelusz sowa. Grzyb ma początkowo pełną, gąbczastą nóżkę, która z czasem pustoszeje w środku. Trzon kani ma cylindryczny, smukły kształt. Może osiągać nawet do pięćdziesięciu centymetrów wysokości! Nóżka ma ten sam kolor co kapelusz, ale pokrywają ją ciemniejsze zygzaki. Trzon sowy jest twardy i łykowaty, toteż przed przyrządzeniem grzyba należy go usunąć — bardzo łatwo oddziela się od kapelusza. Nóżka zakończona jest bulwą.

Cechą charakterystyczną czubajki jest pierścień wokół trzonka. Jest to duży, podwójny kołnierz o pierzastej strukturze.

Kania a czubajka czerwieniejąca

Łuski czubajki czerwieniejącej są bardziej odstające niż u kani
Łuski czubajki czerwieniejącej są bardziej odstające niż u kani123RF/PICSEL

Czubajka kania jest charakterystycznym grzybem, jednak bywa mylona z muchomorami: sromotnikowym i plamistym oraz z czubajką czerwieniejącą. Jak odróżnić grzyby od siebie?

Czubajkę czerwieniejącą stosunkowo łatwo odróżnić od kani. Po pierwsze ma mocno odstające od powierzchni kapelusza łuski, a po drugie po ścięciu trzonka czy przełamaniu kapelusza jej miąższ najpierw czerwienieje, a następnie robi się brunatny. Zdania na temat tego, czy czubajka czerwieniejąca jest jadalna, czy też nie, są podzielone. Nie jest to smaczny grzyb, a w dodatku w odmianie bohemica, którą często można spotkać w ogrodach i parkach, bywa trujący. Dlatego lepiej nie zbierać czubajki czerwieniejącej.

Kania a muchomor

Kania czy muchomor?
Kania czy muchomor?123RF/PICSEL

O ile zjedzenie czubajki czerwieniejącej może zakończyć się rozstrojem żołądka i zatruciem pokarmowym, o tyle znacznie niebezpieczniejsze jest pomylenie sowy z muchomorem. Najbardziej podobnym do macrolepiota procera jest muchomor plamisty. Amanita pantherina nie jest może grzybem śmiertelnie trującym, ale jest silnie toksyczny i halucynogenny. Obydwa grzyby mają kapelusze w podobnym kolorze. Odróżnić można je po tym, że łuski ciemniejsze niż kapelusz ma kania, a muchomor wytwarza jaśniejsze kropki na ciemnoszarym tle. Łuski muchomorów bardzo łatwo można oderwać od kapelusza, w przypadku kani nie jest to takie proste. Amanita pantherina ma także bardziej masywny niż kania trzonek.

Muchomor sromotniowy ma nieco zielone zabarwienie
Muchomor sromotniowy ma nieco zielone zabarwienie123RF/PICSEL

Najniebezpieczniejsze jest pomylenie kani z muchomorem sromotnikowym. Jest to grzyb silnie trujący — jego zjedzenie może być śmiertelne. Aby nie pomylić grzybów należy się im dokładnie przyjrzeć. Przede wszystkim łuski na kapeluszu będzie miała kania, a muchomor sromotnikowy plamek na swojej powierzchni nie powinien posiadać. Kapelusz amanita phalloides ma lekko zielonkawy kolor i jest gładki.

Może się zdarzyć, że muchomor będzie do złudzenia przypominał kanię
Może się zdarzyć, że muchomor będzie do złudzenia przypominał kanię123RF/PICSEL

Cechą, która odróżnia czubajkę kanię od muchomorów, jest także jej kołnierz. W przypadku kani jest on ruchomy, bez trudu można przesunąć pierścień grzyba po trzonku, w górę i w dół. Natomiast obydwa gatunki muchomorów mają kołnierze na stałe przyrośnięte do trzonu.

Rada: jeśli nie ma absolutnej pewności co do gatunku grzyba, najlepiej pozostawić go w jego naturalnym środowisku.

Gdzie i kiedy zbierać grzyby kanie?

Czubajka kania lubi łąki, pastwiska, polany i skraje lasów
Czubajka kania lubi łąki, pastwiska, polany i skraje lasów123RF/PICSEL

Gdzie i kiedy wybrać się na grzyby? Kanie można spotkać na skraju lasów liściastych i iglastych. Występują na łąkach, pastwiskach i leśnych polanach. Niekiedy ukrywają się też w runie jasnych, rzadkich zagajników. Można je spotkać przy leśnych drogach, na wrzosowiskach i zrębach.

Kiedy zbierać grzyby? Kania w lasach i na łąkach zaczyna pojawiać się już w czerwcu, jednak największy wysyp czubajek przypada na końcówkę sierpnia i wrzesień. Grzyb sowę można spotkać, błądząc ciepłą jesienią po łąkach i zagajnikach, także w październiku i listopadzie. Kanie najczęściej występują samotnie lub w skupiskach po kilka sztuk. Na poszukiwanie czubajki — podobnie jak innych grzybów — najlepiej wybrać się w ciepły dzień tuż po deszczu.

Jak przyrządzić kanie?

Panierowane kanie to rozkosz dla podniebienia
Panierowane kanie to rozkosz dla podniebienia 123RF/PICSEL

Miąższ czubajki kani ma przyjemny, grzybowy zapach. Koneserzy wyczuwają w jego smaku orzechowo-owocowe nuty i zgodnie twierdzą, że smakuje lepiej niż kotlety schabowe. Kanie można przyrządzić na różne sposoby. Świetnie nadają się do zup i sosów, jednak smakosze twierdzą, że najpyszniejsze są czubajki panierowane. W tej postaci królują na stołach zarówno wśród grzybiarzy wegetarian, jak i mięsożerców.

Przepis na panierowane kanie jest bardzo prosty:

  1. Przygotowanie pysznego dania należy rozpocząć od oddzielenia kapeluszy czubajki od trzonów.

  • Następnie trzeba oczyścić i umyć grzyby. Kanie najlepiej myć pojedynczo i od razu osuszać. Można to zrobić przy pomocy ręcznika papierowego lub pozostawić grzyby na sicie, aby ociekły.

  • Osuszone grzyby na początku warto obtoczyć w mące. Dzięki temu podczas smażenia panierka nie będzie odpadała.

  • Następnie trzeba rozbić i roztrzepać jajko. Dodać do niego dwie — trzy łyżki mleka oraz sól i pieprz do smaku. Wymieszać składniki i zanurzyć w nich kapelusze grzybów.

  • Ostatni etap panierowania to obtoczenie grzybów w bułce tartej.

  • Na patelni należy rozgrzać łyżkę masła z odrobiną oleju. Gdy tłuszcz będzie gorący, ułożyć na nim grzyby.

  • Kanie najlepiej smażyć na umiarkowanym ogniu, co jakiś czas przewracając, do chwili gdy panierka będzie rumiana. Grzyby najlepiej smakują podane zaraz po przyrządzeniu.

  • Rada: Kanie przed smażeniem można zanurzyć w mleku na dwie godziny.

    Smacznego!

    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas