Czy kawa jest zdrowa?
Jak w przypadku większości pytań dotyczących zdrowia i odżywiania, tak i tutaj odpowiedź na pytanie: “czy kawa jest zdrowa?” brzmi “to zależy”. Można napisać cały artykuł przekonujący, że kawa jest najzdrowszym napojem świata. Równocześnie można stworzyć równie długi artykuł na temat tego, jak bardzo niezdrowa jest kawa. To, czy napój jaki mamy w kubku, jest korzystny dla naszego zdrowia czy też nie, zależy od wielu czynników. Należą do nich między innymi jej biochemia, źródło pochodzenia ziaren, czy czas i sposób jej picia.
Z naukowego punktu widzenia
Starsze badania zajmowały się wpływem kawy na zdrowie człowieka, nie biorąc pod uwagę szerszego spektrum problemu. Nie porównywano czynników takich jak palenie papierosów, długotrwałe siedzenie czy stresujący styl życia, które łączą się często z piciem kawy. Ostatnie badania jednak wykazały, że nie ma związku pomiędzy piciem kawy (w umiarkowanych ilościach) a ryzykiem zachorowania na serce, udar czy nowotwór.
Potencjalne problemy, jakie może wywołać kawa
Niektóre ze składników zawartych w kawie mogą okazać się szkodliwe dla naszego organizmu. Należy do nich przede wszystkim kofeina. Uczucie nieodpartej potrzeby wypicia kawy może świadczyć o chorobie nadnerczy lub zmniejszonej tolerancji na kofeinę. Codzienne spożywanie kawy może prowadzić do uzależnienia od tej substancji. Kolejnym, potencjalnie problematycznym składnikiem kawy mogą być pestycydy. Najlepszym rozwiązaniem, aby ich uniknąć, jest picie kawy pochodzenia organicznego. Trudno natomiast ustrzec się przed pleśnią, która może zaatakować ziarna. Mikotoksyny, metabolity grzybów pleśniowych, są bardzo niebezpieczne. Mogą wywoływać choroby takie jak kardiomiopatia, nowotwór, nadciśnienie, choroby nerek, a nawet uszkodzenia mózgu. Najbardziej narażone na pleśń są mieszanki kaw, ponieważ zawierają dodatki tanich ziaren, które mogą być zanieczyszczone. Co ciekawe, groźniejsza pod tym względem jest kawa bezkofeinowa, ponieważ kofeina jest naturalnym składnikiem przeciwgrzybicznym i przeciwdziała rozwojowi pleśni i innych organizmów na ziarnach kawy.
Potencjalne korzyści, jakie możemy mieć dzięki kawie
Specjaliści twierdzą, że kawa hamuje działanie inhibitorów neuroprzekaźnika o nazwie adenozyna. Dzięki temu kofeina zwiększa reakcje neuronów w mózgu i uwalnia inne neuroprzekaźniki, takie jak dopamina i norepinefryna. Istnieje wiele badań potwierdzających fakt, iż kofeina działa na nasz mózg, powodując poprawę nastroju, czas reakcji, pamięć, koncentrację i funkcje poznawcze. Wpływa również na poprawę wyników u sportowców, mobilizując odłożony tłuszcz z komórek i zwiększając wytrzymałość organizmu. Kawa jest jednym z najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy, choć warto pamiętać, że w większości powinniśmy je pozyskiwać z takich źródeł jak warzywa i owoce. Ostatnie badania nad wpływem kawy na nasze zdrowie wykazały, że długotrwałe picie tego napoju wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. U osób pijących 6 – 7 filiżanek kawy dziennie ryzyko to zmniejsza się aż o 50%.