Czy można jej nie lubić? Można! Ale co trzeba o kaszance wiedzieć?
Kaszanka to jeden z wyrobów mięsnych, który albo się uwielbia, albo patrzy na nią z obrzydzeniem. Trudno jednak odnieść wrażenie, by kaszanka była nieznana, choć wiele osób nie wie, z czego się składa. Wbrew pozorom kaszanka nie jest bezwartościowym produktem, ale lepiej, by była spożywana jedynie okazyjnie - nie tylko z okazji urządzania spotkań przy grillu.
Kaszanka: Z czym się ją je?
Czym jest kaszanka? To rodzaj wędliny, która łączy ze sobą - jak sama nazwa może podpowiadać - kaszą jęczmienną (rzadziej gryczaną), podroby, cebulę, przyprawy oraz krew wieprzową. Właśnie z powodu dodatku tego ostatniego składnika kaszanka ma złą renomę wśród smakoszy. Wszystkie składowe wyrobu są umieszczane w jelicie wieprzowym i poddawane obróbce termicznej i innym czynnościom tak, by przypominała pęta kiełbasy.
Kaszanka, w zależności od regionu Polski, może mieć dodatkowe składniki (np. grzyby), a także mieć różną wielkość. Wyrób raczej pozbawiony jest sztucznych dodatków, które wpływają na jej kolor, choć i tak jest on intensywnie ciemny - najcześciej brunatno-brązowy.
Kiedy najczęściej sięgamy po kaszankę? Zwykle Polacy serwują ją podsmażoną na kolację, ponieważ szybko syci, ale nierzadko ląduje również na grillowym ruszcie, choć wykorzystanie kaszanki wybiega poza te dwa obszary.
Co w kaszance można znaleźć?
Co można znaleźć w kaszance? Zacznijmy od wartości prozdrowotnych. Przede wszystkim to istotne źródło żelaza pochodzenia zwierzęcego, które najlepiej jest przyswajalne przez organizm. Dodatek kaszy z kolei zapewnia garść witamin z grupy B, a także dostarcza nam cynk i potas.
Z drugiej strony w kaszance roi się od tłuszczu, co tylko podbija poziom cholesterolu, a obecność podrobów dostarcza organizmowi puryn, których nadmiar może sprzyjać powstaniu dny moczanowej - znanej skądinąd jako "choroba bogaczy".
Dlatego kaszanka, choć przez wielu uwielbiana, powinna pojawiać się jednak okazjonalnie na naszych stołach.
Kaszanka: Oto najlepsze pomysły serwowania
Jeśli znudziła kaszanka podawana z grilla albo odsmażana wyłącznie z patelni, można wyczarować coś, co zachwyci domowników i gości, a także odczarować ją w oczach tych, którzy raczej jej unikają.
Jak podawać kaszankę? Jej specyficzny smak można przełamać czymś kwaśnym, a do tego celu idealnie nadają się jabłka. Wystarczy kaszankę wyciągnąć z osłonki, pokroić na dość grube plastry i umieścić w naczyniu żaroodpornym, gdzie na dnie umieszczono wcześniej pokrojoną w piórka cebulę. Wierzch kaszanki można przykryć pokrojonymi w cząstki jabłkami, przyprawić pieprzem i szczyptą soli oraz zapiec do zarumienienia.
Kaszanka - z racji tego, że ma kaszę - może być również zamiennikiem mięsa mielonego, z którego można wykonać kotlety. Wykonuje się je w taki sam sposób, tylko kaszankę trzeba wcześniej usunąć z osłonki, po wyrobieniu masy z namoczoną wcześniej kajzerką, solą, pieprzem i podsmazoną cebulą, trzeba uformować kotlety, zapanierować je w bułce tartej i usmażyć. Prawda, że proste?
Dobra wiadomość dla miłośników pierogów! Ci, którzy szukają kulinarnych inspiracji na oryginalny farsz, to zastąpienie mielonego mięsa podsmażoną z cebulą kaszanką to dobre rozwiąznie.
Polecamy: