Czym słodzić herbatę i nie tylko?

Herbata, ale również i inne napoje, na przykład kawa, od lat pite są z cukrem. Jednak możemy słodzić je również innymi produktami, które niejednokrotnie bywają znacznie zdrowsze niż cukier. Podpowiadamy, czym można posłodzić herbatę i inne napoje.

article cover
©123RF/PICSEL

Cukier biały

©123RF/PICSEL

Zacznijmy od cukru, który jest najbardziej popularny, czyli cukru białego. Produkuje się go z buraków, a składa się on praktycznie w całości z czystej sacharozy. Ile ma kalorii? W 100 gramach około 400! Nie dziwmy się więc, że od częstego spożywania cukru się tyje, nie wspominając już o wysokim ryzyku rozwoju cukrzycy. Jednak jeśli lubimy cukier, stosujmy go jednak w umiarkowanych ilościach.

Cukier trzcinowy

Do napojów, ale nie tylko, możemy używać również cukru trzcinowego, który produkowany jest z trzciny cukrowej. W cukrze trzcinowym znajdziemy sacharozę oraz melasę. Cukier trzcinowy ma niewiele mniej kalorii od białego. W 100 gramach jest ich około 370. Cukier trzcinowy posiada również specyficzną barwę oraz smak.

Melasa

©123RF/PICSEL

Naszą kolejną propozycją jest melasa - ciemna, gęsta i słodka substancja, która przypomina syrop. Melasa jest słodka dzięki sacharozie. Na rynku spotkamy zazwyczaj dwie rodzaje melasy: trzcinową i buraczaną. Co ciekawe, znajdziemy w niej sporo witamin oraz minerałów, których nie ma w cukrze poddanym rafinacji. Produkt ten kupimy w sklepach spożywczych, jak i przez internet. W 100 gramach melasy znajdziemy około 300 kalorii.

Miód

Herbata z cytryną i miodem to idealny napój na jesienno-zimowe wieczory. Rozgrzeje organizm i poprawi humor. Pamiętajmy jednak, by wybrać miód naturalny, ponieważ zawiera on najwięcej wartości odżywczych, a jego smak jest wyrazisty. Warto wiedzieć, że łyżeczka miodu ma około 27 kalorii, czyli więcej od łyżeczki cukru. Z tym, że miód jest znacznie zdrowszy. Na rynku znajdziemy sporo jego rodzajów.

Cukier kokosowy

©123RF/PICSEL

Napoje możemy słodzić również cukrem kokosowym, który pochodzi z kwiatów palmy kokosowej. Odparowany syrop używany jest w postaci płynnej albo po skrystalizowaniu. W cukrze kokosowym znajdziemy głównie sacharozę. Co ciekawe, może mieć on różną barwę i aromat. Cukier kokosowy jest najbardziej popularny w krajach azjatyckich, gdzie stosuje się go od setek lat. Pod względem ilości kalorii cukier kokosowy podobny jest do zwykłego cukru. W 100 gramach znajdziemy 380 kalorii.

Syrop klonowy

Syrop klonowy znany jest jako dodatek do amerykańskich naleśników, ale równie dobrze możemy słodzić nim napoje. Syrop klonowy produkowany jest z odparowanego soku klonu. Ponoć używany był przez Indian jeszcze przed odkryciem Ameryki przez Kolumba. Syrop klonowy jest bardzo łatwy w stosowaniu, ponieważ jest płynny. W 100 gramach tego produktu znajdziemy około 260 kalorii.

Syrop z agawy

art
©123RF/PICSEL

Substancją słodzącą może być również syrop z agawy. Produkowany jest on głównie w Meksyku, z rdzenia agawy, czyli rośliny kaktusowatej, która występuje na terenach Ameryki Środkowej. W syropie z agawy jest około 90 procent fruktozy, która uznawana jest za niezdrowy cukier. 100 gramów syropu z agawy zawiera około 310 kalorii.

Stewia

Na koniec zostawiliśmy produkt o nazwie stewia, który bez wątpienia należy do najzdrowszych zamienników cukru. Czym jest stewia? To zioło, z którego bardzo często produkuje się słodziki. My zalecamy jednak stosować stewię w jak najbardziej naturalnej wersji. W sklepach ze zdrową żywnością, ale również w internecie można kupić stewię w postaci suszonych liści.

Pamiętajmy, że do słodzenia napojów (i nie tylko!) możemy stosować wiele innych produktów niż cukier.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas