Dieta Dukana: Zagrożenia czy korzyści?

Obecnie wiele osób marzy o posiadaniu zdrowej i szczupłej sylwetki. Aby to osiągnąć, trzeba liczyć się z zastosowaniem zbilansowanego jadłospisu, rezygnacją z używek, a także zapewnieniem sobie solidnej dawki aktywności fizycznej. Niektórzy wybierają przejście na dietę i dietetycy opracowali już niezliczoną ilość takich, które w ich opinii gwarantują zrzucenie zbędnych kilogramów. Wśród nich znalazła się dieta Dukana, która ma zarówno rzeszę zwolenników, jak i przeciwników. Na czym się opiera, że wzbudza takie kontrowersje? Czy jest ona bezpieczna dla organizmu?

Dieta Dukana pozwala na szybką utratę wagi. Ale czy jest zdrowa?
Dieta Dukana pozwala na szybką utratę wagi. Ale czy jest zdrowa?123RF/PICSEL

Założenia diety Dukana

Dieta Dukana, zwana również jako Protals, została opracowana kilkadziesiąt lat temu przez francuskiego dietetyka Pierra Dukana, który zawodowa zajmuje się walką z otyłością. Swoje tezy rozpropagował w licznych publikacjach książkowych, które znane są na całym świecie, a także w Polsce. Dieta Dukana jest wieloetapowa: została podzielona na cztery zasadnicze części, które są dosyć restrykcyjne. Pierwsze dwie mają za zadanie szybką redukcję nadprogramowych kilogramów, natomiast dwie ostanie mają na celu zapobieganie efektowi jo-jo. Z czego składa się dieta Dukana? Choć wydawać by się mogło, że jest urozmaicona, to jej podstawą są produkty białkowe, które dominują przez wszystkie cztery fazy. Na czym one dokładnie polegają?

Cztery fazy diety Dukana

Jak już wiemy, dieta Dukana podzielona jest na cztery fazy, w której spożywa się konkretne produkty. Nie trzeba podczas niej liczyć przyjmowanych kalorii, a także ograniczać się do czasu i ilości posiłków, bowiem zjada się porcje wtedy, kiedy odczuwa się głód. Poza tym czas trwania poszczególnych faz może się różnić od tego, jaki efekt zamierza się osiągnąć. Ale na czym one dokładnie polegają?

Podczas diety Dukana bazą jest nabiał bez dodatku tłuszczu
Podczas diety Dukana bazą jest nabiał bez dodatku tłuszczu123RF/PICSEL

Faza pierwsza

Podczas pierwszej fazy diety Dukana celem jest oczyszczenie organizmu oraz zrzucenie tkanki tłuszczowej. W zależności od tego, ile chcemy schudnąć, trwa od dwóch do maksymalnie dziesięciu dni. Podczas niej można jeść nabiał (chudy, typu light, ale nie sery żółte), chude mięso (cielęcina, drób). Dozwolone są również zioła i przyprawy (np. pietruszka, tymianek, cebula, czosnek, sól i pieprz), a także kawa i herbata (niesłodzona lub z dodatkiem słodzika). W tej fazie bezwzględnie unika się tłuszczu (oleju, oliwy, masła). Mięsa powinny być gotowane (w wodzie lub na parze), grillowane lub pieczone. Oczywiście, należy spożywać duże ilości wody, minimum dwa litry dziennie.

Faza druga

Druga faza diety Dukana ma doprowadzić do utraty zamierzonej wagi ma trwać tak długo, aż osiągnie się ten cel. Tę część należy podzielić na dwie części: pierwsza z nich powinna zawierać produkty z fazy pierwszej (przez pięć dni), a druga powinna być urozmaicona w warzywa, takie jak: pomidory, ogórki, rzodkiewki, szpinak, brokuły, szparagi, kapusta, pory, seler, cukinia, papryka i marchew. Po etapie jedzenia warzyw (też pięciodniowej) powinna nastąpić faza białkowa i tak na przemian, aż do zrzucenia zbędnych kilogramów. Należy pamiętać, aby podczas nich nadal nie spożywać tłuszczów ani niektórych węglowodanów, szczególnie zawartych w ziemniakach, ryżu, kukurydzy czy strączkach.

Trzecia faza pozwala na włączenie do diety węglowodanów
Trzecia faza pozwala na włączenie do diety węglowodanów123RF/PICSEL

Faza trzecia

Ta faza ma zapobiegnąć efektowi jo-jo i długość zależy od tego, ile udało się pozbyć kilogramów. Każdy kilogram należy pomnożyć razy 10 i wynikiem są dni, które powinny obowiązywać podczas tej fazy. Na czym ona polega? Przede wszystkim na zjadaniu tych produktów, co dotychczas, ale można ją urozmaicić o jedną porcję dziennie owoców (z wyjątkiem bananów, wiśni, czereśni i winogron), a także dwie kromki pieczywa pełnoziarnistego i plasterek żółtego sera dziennie. Poza tym dwa razy w tygodniu dozwolone są produkty skrobiowe, czyli ziemniaki, makaron i ryż, ale użycie tłuszczu potrzebne do ich przyrządzenia powinno być minimalne.

Faza czwarta

Ostatnia faza ma być zwieńczeniem całego procesu odchudzania. Podczas tego etapu diety Dukana dozwolone są praktycznie wszystkie produkty spożywcze. Jednak nadal należy pamiętać o grupie szkodliwych, np. fast-foodach, które mogą zniweczyć cały efekt odchudzania. Jedyne, co należy robić, to raz w tygodniu zafundować sobie jadłospis, który polega na jedzeniu artykułów z grupy pierwszej.

Czy dieta Dukana jest zdrowa?

W założeniu diety Dukana, szybko można rozprawić się z nadprogramowymi kilogramami, przy zapewnieniu organizmowi ogromnej ilości białka, co ma zapewnić surowiec energetyczny i zapobiegać efektowi zniszczonej cery. Jednak przyglądając się dokładnie menu, łatwo zauważyć, że na dłuższą metę, nie do końca jest korzystna dla organizmu. Dieta Dukana rezygnuje z węglowodanów i tłuszczów, dlatego zadaniem jest spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Jednak to może doprowadzić do zrujnowania nerek, bowiem muszą one wykonać wytężoną pracę potrzebną do zmetabolizowania białek.

Poza tym, mimo obecności warzyw i owoców, ich porcje są minimalne, dlatego na dłuższą metę spowalniają wszystkie procesy zachodzące w organizmie. Paradoksalnie spowalnia się metabolizm poprzez brak błonnika, powstaje ryzyko podwyższonego ciśnienia, a także szwankuje odporność. Organizm jest bardzo osłabiony, ponieważ całą swoją energię przeznacza na spalanie tłuszczu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas