Dieta oczyszczająca jelita: Co jeść, aby je oczyścić?

Dieta oczyszczająca jelita to dobry sposób na poprawę kondycji organizmu. Jeśli zauważyłeś spadek formy, ciągłą ospałość, brak energii na co dzień, a do tego towarzyszą ci wypryski na skórze i problemy z trawieniem, to znak, że układ pokarmowy może pracować nieprawidłowo. W takich sytuacjach dobrym pomysłem jest zastosowanie diety oczyszczającej jelita. Można ją przeprowadzać kilka razy w ciągu roku, ale warto przy tym zachować zdrowy rozsądek. Zatem jak wygląda dieta oczyszczająca jelita? Dlaczego warto ją przeprowadzić? Co należy wtedy jeść? Podpowiadamy.

Jelita czasami nazywane są "drugim mózgiem" i trzeba o nie dbać
Jelita czasami nazywane są "drugim mózgiem" i trzeba o nie dbać123RF/PICSEL

Kiedy trzeba sięgnąć po dietę oczyszczającą jelita?

Dieta oczyszczająca jelita sprawdzi się dla wszystkich osób, które chciałyby zrzucić kilka zbędnych kilogramów oraz oczyścić układ pokarmowy ze złogów. Te ostatnie powstają wskutek nieprawidłowych nawyków żywieniowych: spożywania zbyt małej ilości błonnika pokarmowego przy równoczesnej dużej ilości zjadanych produktów przetworzonych, słodyczy oraz tych obfitujących w tłuszcze trans. Dieta oczyszczająca jelita jest również przydatna dla osób, które cierpią z powodu niektórych dolegliwości.

Co powinno skłonić do sięgnięcia po dietę oczyszczającą jelita? Przede wszystkim spadek formy organizmu, który objawia się przewlekłym zmęczeniem i ospałością, a także pewnymi dolegliwościami, do których zalicza się powstawanie wyprysków, nagłe przybieranie na wadze czy borykanie się z biegunkami lub zaparciami. Po dietę oczyszczającą jelita warto sięgnąć w przypadku tworzenia się tendencji do nieprzyjemnego zapachu z ust, częstych infekcji, bólów głowy czy bezsenności.

Zespół jelita nadwrażliwego: objawy i leczenieInteria.tv
Pojawiające się na ciele zmiany skórne mogą świadczyć o zatruciu toksynami
Pojawiające się na ciele zmiany skórne mogą świadczyć o zatruciu toksynami123RF/PICSEL

Dlaczego dieta oczyszczająca jelita jest taka ważna?

Wskutek nieprawidłowych nawyków żywieniowych w jelitach mogą powstawać złogi. To zbite, twarde masy kału, które osiadają na ściankach tych ważnych narządów i zmniejszają ich prześwit. To sprawia, że trudniej pracuje cały układ pokarmowy i nie zawsze może sobie poradzić z dokładnym trawieniem zjedzonych pokarmów. Złogi, które przez dłuższy czas zalegają w jelitach, mogą uwalniać toksyny, a za tym idzie, nadwyrężać działanie wątroby i nerek, które muszą wykonać wytężoną pracę, aby się ich pozbyć. Złogi mogą również ograniczać ilość naturalnej flory jelitowej, co szybko objawia się osłabieniem organizmu i układu odpornościowego, a także naraża nas na powstawanie infekcji.

Podczas stosowania diety oczyszczającej jelita nie zapominaj o piciu wody
Podczas stosowania diety oczyszczającej jelita nie zapominaj o piciu wody123RF/PICSEL

Przygotuj się do diety oczyszczającej jelita

Zanim wprowadzi się dietę oczyszczającą jelita, warto się do niej przygotować. Nagła zmiana przyzwyczajeń żywieniowych może doprowadzić do jeszcze większego rozregulowania układu pokarmowego. Co w takim razie zrobić, zanim włączy się w rytm dnia dietę oczyszczającą jelita? Przede wszystkim trzeba zrezygnować z dotychczasowych przyzwyczajeń żywieniowych i zaprzestać spożywania produktów przetworzonych, tłustych oraz czerwonego mięsa czy słodyczy. Aby dieta oczyszczająca jelita miała sens, warto również zrezygnować z używek i zacząć pić większą ilość wody. Jeśli spełnione zostaną te warunki, można przystąpić do właściwej fazy.

Co i jak jeść podczas diety oczyszczającej jelita?

Dieta oczyszczająca jelita nie musi być bardzo restrykcyjna, ale warto pamiętać o kilku zasadach. Jadłospis powinien obfitować w produkty zawierające błonnik pokarmowy. Gdzie go znaleźć? Jego bogatym źródłem są przede wszystkim kasze oraz pełnoziarniste makarony. Poza tym podczas diety nie wolno zapominać o warzywach, z czego najbardziej polecane są cukinia, sałata, dynia, pomidory czy papryka. Podczas diety oczyszczającej jelita warto sięgać też po owoce: jabłka i cytrusy. Te ostatnie zapobiegają zakwaszeniu organizmu.

Należy pamiętać, aby racjonalnie dzielić posiłki. Obowiązuje reguła, aby w jadłospisie dominowały trzy posiłki główne i dwie przekąski. Częstotliwość zjadania pokarmów wpływa na lepsze samopoczucie, ponieważ łatwiej jest opanować uczucie głodu. Poza tym niezmiennie należy pamiętać, aby wypijać minimum dwa litry płynów dziennie. Najlepiej wody mineralnej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgać po ziołowe napary: z melisy, ostropestu plamistego, czystka i pokrzywy.

Picie kefiru może skutecznie oczyścić jelita z zalegających złogów
Picie kefiru może skutecznie oczyścić jelita z zalegających złogów123RF/PICSEL

Szybkie sposoby na oczyszczenie jelit

Jeśli chcemy w krótkim czasie oczyścić jelita, można sięgnąć po diety, które nie powinny być stosowane dłużej niż trzy dni. Co warto zastosować? Niektórzy polecają dietę jabłkową. Niestety, jest ona zaliczana do tzw. monodiet, czyli nie jest urozmaicona. Na czym polega ta dieta oczyszczająca jelita? Przede wszystkim na zjadaniu w ciągu dnia dwóch kilogramów surowych jabłek podzielonych na porcje. Oczywiście, nie wolno zapominać o piciu płynów (najlepiej wody). Zamiast jabłek, można sięgnąć po same surowe warzywa w takich samych proporcjach, czyli dwa kilogramy dziennie.

Inną propozycją jest pięciodniowa dieta kefirowa. Zakłada ona, aby w ciągu pierwszego dnia spożywać wyłącznie chudy twaróg, by przez kolejne dwa dni wszystkie posiłki były kefirem (najlepiej odtłuszczonym). Czwartego dnia do jadłospisu można włączyć surowe i gotowane warzywa, by ostatniego dnia kefir zastąpić wodą, a menu urozmaicić chudym drobiem.

Należy pamiętać, że każda z monodiet nie powinna być praktykowana przez dłuższy czas, ponieważ mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Poza tym ich zbyt długie stosowanie może przyczynić się do szybkiego powstania efektu jo-jo.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas