Dlaczego warto jeść chłodniki?
Temperatury rosną z dnia na dzień, a gdy przestaną schodzić poniżej 25 stopni Celsjusza, nasz organizm będzie domagał się ochłodzenia. W upalne dni warto orzeźwiać i schładzać go jak najczęściej. Pomogą w tym nie tylko zimne napoje, ale i potrawy. Świetnie sprawdzą się chłodniki - są bardzo zdrowe, pozytywnie wpływają na trawienie i pomagają stracić na wadze. Przyjrzymy się ich mocnym stronom i poznajmy najsmaczniejsze przepisy.
Zalety jedzenia chłodników
Chłodniki zazwyczaj przygotowane są ze świeżych warzyw oraz naturalnego jogurtu. To dlatego są tak zdrowe. Zupa - chłodnik to bogate źródło witamin, minerałów, błonnika pokarmowego oraz innych cennych dla naszego zdrowia wartości odżywczych. Jedzone regularnie chłodniki poprawią przemianę materii, wzmocnią zdrowie i dostarczą sporej dawki energii organizmowi.
Chłodnik buraczany
Przez wielu dietetyków uznawany za jeden z najzdrowszych chłodników. Głównie ze względu na skład odżywczy buraków, a konkretnie jeden składnik - betelainy - barwniki, które znajdziemy również w szpinaku. Badania naukowe dowodzą, że betalainy poprawiają odporność, hamują procesy starzenia się, a także wykazują właściwości antynowotworowe. Oto przepis na pyszny chłodnik z buraków.
Potrzebne składniki
* jeden litr kefiru lub płynnego jogurtu naturalnego;
* cztery duże buraki;
* jeden zielony ogórek;
* jajka na twardo;
* natka świeżego koperku;
* natka szczypiorku;
* przyprawy.
Sposób przygotowania
Buraki gotujemy w delikatnie osolonej wodzie (około półtora litra wody). Po ugotowaniu odstawiamy do ostudzenia. Gdy wywar będzie chłodny, dodajemy starty ogórek oraz posiekane koperek oraz szczypiorek. Zalewamy całość kefirem lub jogurtem, a na koniec doprawiamy do smaku przyprawami. Chłodnik podajemy z jajkiem na twardo, ozdabiamy koperkiem i szczypiorkiem.
Chłodnik ogórkowy
Z kolei chłodnik ogórkowy jest delikatny w smaku i bardzo orzeźwiający. Jedzony regularnie pomoże oczyścić organizm z toksyn, gdyż ogórek posiada właśnie takie właściwości. Oto przepis na lekki chłodnik z zielonych ogórków.
Potrzebne składniki
* dwa duże ogórki zielone;
* jeden ząbek czosnku;
* koperek;
* około 500 gramów kefiru lub płynnego jogurtu naturalnego;
* sól, pieprz;
* dwa jajka ugotowane na twardo;
* wywar z marchwi i pietruszki (około 500 mililitrów).
Sposób przygotowania
Gotujemy wywar z marchewki i pietruszki, a następnie odstawiamy do ostudzenia. Dokładnie myjemy ogórki, obieramy i trzemy na tarce z dużymi oczkami. Do ostudzonego wywaru dodajemy ogórki, rozgnieciony czosnek, posiekany koperek i zalewamy całość kefirem lub jogurtem. Chłodnik ogórkowy najlepiej podawać z jajkami.
Chłodnik z awokado
Chłodnik z awokado jest pyszny i bardzo zdrowy. W awokado znajdziemy wiele witamin oraz minerałów cennych dla naszego zdrowia. Do jego przygotowania wystarczy niewiele składników.
Potrzebne składniki
* jedno dojrzałe awokado;
* jeden ogórek świeży;
* ząbek czosnku;
* szczypiorek i koperek;
* dwa listki mięty;
* rzodkiewka;
* około 400 gramów kefiru lub płynnego jogurtu naturalnego;
* sok z połowy limonki;
* wywar z marchwi i pietruszki (około 500 mililitrów);
* przyprawy - chili, pieprz, sól.
Sposób przygotowania
Gotujemy wywar z marchewki i pietruszki, a następnie odstawiamy go do ostudzenia. Do chłodnego wywaru dodajemy miąższ z awokado i miksujemy całość blenderem. Wrzucamy posiekanego ogórka, rzodkiewkę, sok z limonki, rozgnieciony ząbek czosnku, posiekany szczypiorek oraz koper i ponownie blendujemy. Na koniec przyprawiamy, zalewamy jogurtem lub kefirem, podajemy z listkiem mięty.
Gdy na zewnątrz zrobi się ciepło, warto regularnie jeść chłodniki. Przyniosą orzeźwienie, dodadzą energii i dostarczą organizmowi wielu składników odżywczych.