Dlaczego warto jeść kaki?
Kaki – znane również jako persymona, chińska śliwka czy hurma wschodnia – wygląda dość przyjaźnie i apetycznie, ale ciągle uznawane jest za nowinkę, po którą sięgamy albo wcale, albo sporadycznie. Jednak warto przyjrzeć się temu owocowi, gdyż zachwyca nie tylko swoim wyjątkowym smakiem, ale także właściwościami zdrowotnymi. Dlaczego warto jeść kaki i spojrzeć na nie bardziej przychylnym okiem? Odpowiemy też, jak obrać kaki.
Czym jest kaki?
Kaki to egzotyczny owoc, który pochodzi z Azji - jego naturalne stanowiska można było spotkać w Chinach i Japonii, dlatego tam też znajdują się jego uprawy. W tych krajach azjatyckich persymona była stosowana nie tylko jako składnik kulinarnych popisów, ale także znana ze swoich zdrowotnych właściwości. Co ciekawe, ludowa medycyna chińska traktowała kaki jako antidotum na jad węży, ale obecnie owoc doceniany jest za obecność korzystnych dla zdrowia substancji.
Ale jak wygląda kaki? Nietrudno je rozpoznać na sklepowych półkach i ladach. Dlaczego? Ponieważ swoim wyglądem przypomina pomidora śliwkowego. Jedyne, co wyróżnia te dwa produkty to kolor (kaki jest jasnopomarańczowe lub pomarańczowożółte) oraz obecność szypułki, która składa się z czterech, małych listków.
Co można znaleźć w kaki?
Kaki to owoc, który w krajach swojego pochodzenia - oprócz właściwości zdrowotnych - zasłynął ze względu na wyjątkową słodycz, która rozpieszcza kubki smakowe. Oczywiście, zalet persymona ma o wiele więcej. Co można w znaleźć w kaki? To cenne źródło witamin, z których najliczniej występują witamina A oraz C. Obu z nich nie trzeba specjalnie przedstawiać, ale warto wspomnieć, że pierwsza z nich korzystnie wpływa na oczy i pomaga cieszyć się dobrą ich kondycją na dłużej. Natomiast druga pobudza organizm do walki z infekcjami oraz pomaga uszczelnić naczynia krwionośne, co przekłada się na normalizację ciśnienia tętniczego.
Ale to niejedyne zalety wynikające z regularnego jedzenia kaki. W owocu znajduje się błonnik, który - jak wiadomo - pomaga sprawniej działać jelitom: usprawniać perystaltykę, ułatwiać usuwanie złogów, a także wchłaniać cenne substancje zawarte w pokarmie. Warto przypomnieć, że błonnik pokarmowy jest sprzymierzeńcem wszystkich tych, którzy mają problemy z układem trawienia (ponieważ normalizuje ich pracę), a także osób planujących zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
Kaki to źródło antyoksydantów!
Kaki zawiera mnóstwo antyoksydantów, które pomagają pozbyć się wolnych rodników. Wśród substancji korzystnych dla zdrowia trzeba wymienić m.in. polifenole (a szczególnie galusan epigallokatechiny), karetonoidy oraz witaminę C. To właśnie one pomagają pozbyć się toksyn odciążając wątrobę. Antyoksydanty pełnią więcej ważnych funkcji, jakich? Mogą chronić przed chorobami cywilizacyjnymi, opóźnić procesy starzenia się komórek, a wespół z witaminami i minerałami (wapń, potas, magnez) normalizować poziom cholesterolu czy wspierać połączenia nerwowe.
Jak jeść kaki?
Jedzenie kaki nie powinno sprawiać kłopotów! Można jeść je na surowo, dodawać do sałatek owocowych, czy tworzyć z niego przetwory. Za pierwszym sposobem przemawia fakt, że miąższ jest bardzo słodki i nie zawiera pestek! Istnieją dwie szkoły, które mówią o tym, jak jeść kaki. Pierwsza z nich zakłada, aby go obrać, druga zaś słynie z tego, że czynność nie jest wymagana. Jak obrać owoc kaki? Wystarczy usunąć listki (szypułkę), przekroić całość na ćwiartki i za pomocą nożyka usunąć skórkę. Przed jedzeniem owocu warto usunąć rdzeń, ponieważ - podobnie jak w przypadku pomidora - jest łykowaty.
Niektórzy polecają zjadanie owocu kaki tak samo, jak kiwi: po przekrojeniu persymony na pół miąższ można nabierać łyżeczką.
Czy trzeba obierać kaki? W Internecie często można znaleźć porady, by usuwać skórkę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją zjeść w całości z miąższem - w niej znajduje się najwięcej cennych dla zdrowia substancji.
Zobacz także:
Co na wzdęcia? Sprawdzone sposoby na wzdęty brzuch