Dodaj do pomidorowej. Nigdy nie smakowała tak dobrze
Zupa pomidorowa z ryżem czy z makaronem? A może podana w lanym ciastem? Niezależnie od dodatków, to właśnie ten specjał dla wielu osób pozostaje jednym z najlepszych pomysłów na pierwsze danie obiadowe. Przepis na pomidorówkę w niektórych domach przekazywany jest z pokolenia na pokolenia. Szukasz odmiany i zastanawiasz się, czy zupa może być jeszcze lepsza? Drobne modyfikacje w recepturze są w stanie wiele zmieniać. Poznaj nasze pomysły na dobrą zupę pomidorową.
Spis treści:
Pomidorówka, czyli kulinarny klasyk
O szczególnej pozycji zupy pomidorowej w sercach polskich smakoszy świadczy jej niesłabnąca popularność i ciągłe poszukiwania kucharzy kolejnych smacznych wariantów ulubionego dania. Na jej temat powstawały nawet piosenki, a popularne pozostaje przekonanie, że jest daniem, które w wielu domach pojawia się w poniedziałek jako sposób na wykorzystanie resztek niedzielnego rosołu.
Choć można podchodzić do tego z przymrużeniem oka, swojska pomidorówka faktycznie doskonale wpisuje się w modny trend gotowania zero waste. Zakłada on stosowanie kulinarnych manewrów, dzięki którym żaden składnik się nie zmarnuje. A co zrobić, by zupa smakowała jeszcze lepiej? Proponujemy kilka nieoczywistych dodatków do pomidorowej.
Przeczytaj też: Dieta szczęścia. Co jeść, żeby uniknąć zimowej chandry?
Jeden składnik zmienia wszystko
Koneserzy dań pomidorowych nigdy nie pomijają cukru podczas pracy w kuchni. Mimo że kojarzy się przede wszystkim z deserami, okazuje się nieodzowny dla złagodzenia kwaśnego smaku pomidorów. Tym razem jednak proponujemy zamienić go na ksylitol, czyli cukier brzozowy. Dodany do zupy pomidorowej uszlachetni jej smak, zamieniając całość w wyborny specjał. Nie musisz obawiać się, że ksylitol (jako zdrowsza alternatywa dla cukru) będzie kłócić się z innymi przyprawami i dodatkami. Do zupy dodawać go należy w niewielkich ilościach - nie więcej niż dwie płaskie łyżki stołowe na litr pomidorowej.
Co dodać do zupy pomidorowej? Wsyp garść suszonej żurawiny
Pod kątem zdrowotnym żurawina jest kojarzona przede wszystkim jako naturalne remedium na problemy z układem moczowym i bardzo bogate źródło błonnika pokarmowego. Z kolei pod względem kulinarnym uznaje się ją za doskonały dodatek do słodkości. Tymczasem żurawina w pomidorówce również sprawdzi się znakomicie jako składnik wzbogacający jej smak i przełamujący kwasowość pomidorów.
Uwzględnienie jej w przepisie nie sprawia, że praca nad zupą jest bardziej skomplikowana. Wystarczy, że przepłuczesz suszoną żurawinę pod bieżącą wodą i wsypiesz garść do garnka pod koniec gotowania zupy pomidorowej. Domownicy będą miło zaskoczeni taką niespodzianką.
Zupa pomidorowa idealna na zimę
Gdy na zewnątrz zaczyna się robić coraz chłodniej, chętniej szukamy przepisów na rozgrzewające dania. Pomidorówka zazwyczaj w tym kontekście nie znajduje się na szczycie listy najpopularniejszych receptur. Można to jednak w bardzo prosty sposób zmienić, przygotowując samodzielnie aromatyczną mieszankę przypraw do zupy pomidorowej. Jak to zrobić?
- Kawałek świeżego imbiru zetrzyj na tarce o drobnych oczkach i krótko podsmaż na rozgrzanej patelni.
- Kilka ząbków czosnku (ich liczbę dobierz na podstawie własnych upodobań) przepuść przez praskę i dorzuć do imbiru.
- Na koniec wsyp szczyptę sproszkowanej chili i czarnego pieprzu (najlepiej świeżo mielonego).
- Taką kompozycję połącz z zupą pomidorową. Zyska rozgrzewający i nieco orientalny charakter.
Polecamy: