Drożdżowe racuchy z babcinego przepiśnika. "Diabelska woda" nada im wyjątkowej puszystości

Im robimy się starsi, tym z większym sentymentem wracamy do dziecięcych wspomnień oraz przysmaków. Jednym z nich są racuchy na bazie ciasta drożdżowego, które babcie serwowały nam na późne śniadania lub w ramach słodkiej przekąski. Jeśli chcemy w pełni odwzorować ich smak oraz niepowtarzalną strukturę w domu, pamiętajmy o kluczowym składniku, którego babcie nigdy nie pomijały.

Racuchy
Racuchymateriały prasowe

Sekret babcinych racuchów drożdżowych

Domowe racuchy z ciasta drożdżowego to danie, ze zrobieniem którego poradzą sobie nawet początkujący kucharze. Choć trzeba uzbroić się w cierpliwość podczas wyrastania ciasta, smażenie nie zajmuje więcej niż kilka minut.

Te słodkie łakocie bardzo często kojarzą nam się z błogimi czasami dzieciństwa, spędzanymi w babcinej kuchni. Mimo wielu prób dokładnego odtworzenia ich smaku, często czegoś w nich brakuje. Okazuje się, że sekretem jest jeden tajny składnik. Mowa oczywiście o "diabelskiej wodzie", czyli kieliszku wódki lub spirytusu. To właśnie ten dodatek sprawia, że ciasto jest idealnie sprężyste, chrupiące i puchate jak chmurka.

Składniki na racuchy z "diabelską wodą"

Racuchy to dla wielu osób smak dzieciństwa
Racuchy to dla wielu osób smak dzieciństwa123RF/PICSEL

Pachnące wanilią racuchy drożdżowe z babcinego przepisu wychodzą niesamowicie delikatne, puszyste w środku i pełne smaku. To doskonała przekąska, która przyciągnie do kuchni nawet największych łasuchów. Do jej przygotowania potrzeba jedynie kilku składników.

Składniki:

  • 0,5 kg mąki pszennej
  • 40 g świeżych drożdży w kostce
  • 1,5 szklanki letniego mleka
  • 1 jajko
  • 2 łyżki cukru kryształu
  • 1 łyżka cukru z wanilią lub wanilinowego
  • szczypta soli
  • 40 ml czystego spirytusu
  • olej do smażenia

Sposób przygotowania domowych słodkości

  1. Pracę nad domowymi racuchami zaczynamy od aktywowania drożdży. By to zrobić, do miski wlewamy lekko ciepłe mleko, dodajemy dwie łyżki cukru, pokruszone drożdże oraz pięć łyżek mąki pszennej.
  2. Całość lekko mieszamy, a następnie przykrywamy folią spożywczą lub czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 15-20 minut.
  3. W międzyczasie do dużego naczynia przesiewamy resztę mąki, wbijamy jedno jajko, dosypujemy cukier waniliowy, dolewamy resztę mleka oraz dodajemy zaczyn z drożdży.
  4. Ciasto zagniatamy dłońmi lub za pomocą specjalnego haka do wyrobów drożdżowych. Po skończonym wyrabianiu dodajemy alkohol i ponownie ugniatamy je tak, by dostało się do niego jak najwięcej powietrza.
  5. W kolejnym kroku ponownie przykrywamy ciasto i pozostawiamy je do wyrośnięcia na ok. 1,5-2 godziny. Przygotowana mieszanka powinna podwoić swoją objętość.
  6. Na dużej patelni rozgrzewamy olej i łyżką lub chochelką nakładamy ciasto, delikatnie je formując. Smażymy z obu stron na średnim ogniu do uzyskania złotego koloru.
  7. Gotowe racuchy przekładamy na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. W ten sposób pozbędziemy się nadmiaru tłuszczu. Przekąskę podajemy posypaną cukrem pudrem, polaną syropem klonowym oraz ozdobioną ulubionymi owocami. Smacznego!

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas