Ekspresowe odświeżanie pączków. Proste patenty, by żaden się nie zmarnował

Oblane lukrem i ozdobione kandyzowaną skórką pomarańczową. Posypane cukrem pudrem lub obficie polane czekoladą. Jedzone solo, a także z dodatkiem dżemu, budyniu i konfitury różanej. Niezależnie od tego, jaki rodzaj pączków jest naszym ulubionym, zgadzamy się co do jednego – najlepiej smakują tuż po usmażeniu. Co zrobić z pączkami, które straciły już pierwotną miękkość i nie wydają się tak apetyczne, jak wcześniej? Sprytny patent odświeży je już w kilka sekund.

Domowe sposoby pomogą przedłużyć trwałość pączków
Domowe sposoby pomogą przedłużyć trwałość pączków123RF/PICSEL

Przechowywanie pączków

Miłośnicy pączków wiedzą, że ten słodki deser najlepiej smakuje pierwszego dnia - tuż po usmażeniu w domu lub zakupie w ulubionej cukierni. Czy da się przedłużyć trwałość pączków, by jak najdłużej zachowały świeżość? Okazuje się, że tak. Sprytnym patentem podzielili się doświadczeni cukiernicy.

Osoby zawodowo zajmujące się wypiekami doradzają, by każdego pączka z osobna dokładnie owinąć ręcznikiem papierowym, a następnie umieścić w papierowej torebce śniadaniowej. Jeśli poddaliśmy się słodkiemu szaleństwu i kupiliśmy więcej pączków niż damy radę zjeść, włóżmy część z nich do zamrażalnika. Powstrzymajmy się jednak przed wkładaniem ich do lodówki, gdyż takie warunki wpływają na pogorszenie konsystencji ciasta.

Jeśli po kilku dniach przerwy ponownie najdzie nas ochota na aromatyczne i puszyste pączki, wyciągnijmy zachowaną partię z zamrażalnika. Teraz wystarczy, że bezpośrednio przed spożyciem włożymy je na 40-50 sekund do mikrofalówki lub 10-15 minut do nagrzanego piekarnika.

Pączki - jak szybko je odświeżyć?

W kilka sekund odświeżymy pączki w mikrofalówce
W kilka sekund odświeżymy pączki w mikrofalówce123RF/PICSEL

Jak skutecznie odświeżyć czerstwe pączki? W tym celu warto wykorzystać kuchenkę mikrofalową. Podobnie jak w przypadku wcześniej zamrożonych pączków, wkładamy kilkudniowe łakocie do mikrofalówki. Różnicę zauważymy w ustawionym czasie - do przywrócenia miękkości podsuszonym pączkom wystarczy jedynie ok. 10-15 sekund.

Po tym czasie wyciągniemy na talerzyku miękkiego, pulchnego i parującego pączka. Zanim przystąpimy do jedzenia, pozwólmy mu chwilę ostygnąć. To uchroni nas przed poparzeniem nagrzaną wewnątrz konfiturą lub innym ulubionym nadzieniem.

Piekarnik pomaga nie tylko odmrozić, ale także przywrócić świeżość pączkom. Wystarczy, że na samym dole nagrzanego do 90-100 st. C piekarnika postawimy naczynie żaroodporne wypełnione niewielką ilością wody. Następnie na środkowej półce umieszczamy blachę do pieczenia wypełnioną pączkami i trzymamy je w środku przez ok. 15 minut. Dzięki parowaniu wody łakocie nie wyschną, a zamiast tego staną się idealnie pulchne.

Patenty na wykorzystanie czerstwych pączków

Jeśli nie chcemy odświeżać pączków popularnymi sposobami, sięgnijmy po kilka prostych i sprytnych trików, które zamienią tradycyjnego pączka w zupełnie nowe danie. Do czego wykorzystać kilkudniowe słodkości?

  • Tosty francuskie - pączki kroimy w grube plastry, moczymy w mieszance z jajka i mleka, a następnie obtaczamy w mące i smażymy na sporej ilości masła. Podajemy posypane cukrem lub z dodatkiem dżemu, konfitury, owoców lub kremu czekoladowego.
  • Ekspresowy deser - czerstwego pączka wkładamy do miseczki, zalewamy połową szklanki mleka, dodajemy miód i posypujemy migdałami oraz rodzynkami. Wysuszony deser wchłonie mleko, dzięki czemu stanie się miękki i łatwy do zjedzenia łyżeczką.
  • Zapiekany pudding - wczorajszego pączka kroimy w dość grube plastry, a następnie smarujemy masłem. W garnku podgrzewamy 1 szklankę mleka, 3 żółtka, 1 opakowanie cukru waniliowego oraz 2 łyżki cukru białego. Mieszamy aż do zgęstnienia. W międzyczasie suszoną żurawinę namaczamy w rumie lub amaretto. Formę do pieczenia smarujemy tłuszczem, wykładamy na nią pączki, posypujemy je żurawiną i zalewamy ugotowaną masą. Pieczemy przez ok. 30 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.
Menjar blanc – doskonały deserInteria Kulinaria

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas