Dynia, melon, kabaczek - niedocenione trio
"Często je lekceważymy, nie zawsze doceniając ich właściwości lecznicze i walory smakowe" - takie zdanie o dyniach, melonach i kabaczkach ma Grażyna Pająk. Ekspertka żywieniowa przekonuje, że zdrowe dania z nich przygotowuje się szybko i prosto.
"Kolorowe dynie, melony, kabaczki ozdabiają wiele stoisk z warzywami, a mimo to często je lekceważymy, nie zawsze doceniając ich właściwości lecznicze i walory smakowe" - pisze w swojej książce "Każdy kęs ma znaczenie. Dieta doktor Grace" Grażyna Pająk.
Ekspertka żywieniowa zauważa też, że choć dynie, melony i kabaczki są zdrowe, lekkostrawne, dietetyczne i niskokaloryczne w Polsce wciąż - mimo że przyrządzanie z nich potraw jest stosunkowo szybkie i proste - są mało popularne.
"Z dyni najczęściej robimy dżemy, ale bardzo smaczny jest również kruchy placek przypominający szarlotkę. Doskonałe i zdrowe są zupy kremy z miąższu dyni, sałatki i pieczona dynia. Melony jemy same lub robimy z nich różne surówki. Z kolei cukinie i kabaczki najsmaczniejsze są nadziewane, zapiekane, dodawane do makaronu, lecza, panierowanych kotlecików i placków" - wylicza.
Jedną z propozycji autorki jest właśnie nadziewany mięsem kabaczek.
Do jego przygotowania potrzebne będą następujące składniki: mały kabaczek, 200 g piersi z kurczaka, 1/2 łyżeczki suszu warzywnego, 1/3 szklanki płatków ryżowych, 2 łyżki płatków quinoa, marchewka, pietruszka, kawałek selera, wiejskie jajko, łyżka posiekanej natki pietruszki, majeranek, sól, łyżka oleju ryżowego, sok z cytryny, szczypta ksylitolu, łyżka masła klarowanego i 2/3 szklanki bulionu.
Przygotowanie dania zaczynamy od umycia, przekrojenia i wydrążenia kabaczka. Susz warzywny zalewamy 2/3 szklanki wody, dodajemy łyżeczkę masła klarowanego. Z kolei płatki ryżowe zalewamy wrzątkiem. Dalej mielimy mięso i namoczone płatki ryżowe, ścieramy warzywa, dodajemy płatki quinoa i wszystko mieszamy, dodając jajko, ksylitol, olej, sok z cytryny, przyprawy i 2/3 szklanki bulionu.
Obie połówki kabaczka napełniamy farszem, polewamy 2 łyżkami wody i zapiekamy w piekarniku w temperaturze 150-160 st. C przez pół godziny. Na koniec wykładamy półmisek, polewamy powstałym w czasie pieczenia sosem i posypujemy pietruszką. Do dania można podać też sałatkę z melona. (PAP Life)