Granat: Owoc miłości i płodności
Granat to tajemniczy owoc, którego prawidłowe otwarcie nierzadko przysparza sporo kłopotów. Jest dość duży i ma charakterystyczną twardą skórę, a wręcz łupinę w odcieniach purpury, fioletu lub czerwieni. W środku znajduje się mnóstwo nasion otoczonych soczystą i mięsistą osnówką.
W tradycji żydowskiej powtarzano, że owoc granatu zawiera 613 nasion na podobieństwo 613 przykazań Tory. Owoce różnią się jednak wielkością i dociekliwi policzyli, że mogą zawierać od 400 do 700 nasion. Rodzimy obszar występowania krzewów granatu obejmuje terytorium Bliskiego Wschodu. Obecnie uprawiany jest w wielu krajach świata, ale wymaga suchego i gorącego klimatu.
Owoce granatu pojawiają się jesienią. Tajemnica otwierania granatu tkwi w odpowiednim nacięciu skórki, które umożliwi wydobycie wszystkich soczystych ziaren bez ich skaleczenia. Sztuka warta opanowania, bo moc granatu, a dokładniej jego soku jest tego warta. Już w starożytności sok zyskał miano życiodajnego eliksiru, uważano, że sprzyja długowieczności. Dziś dysponujemy poważnymi badaniami naukowymi, które potwierdzają prozdrowotne właściwości soku i owoców granatu. Jadalna jest również osnówka, choć o szczególne walory smakowe trudno ją podejrzewać.
Wielokrotnie podnoszono jego skuteczność przeciw wolnym rodnikom, a także chorobom serca. Argumentem koronnym granatów są łatwo przyswajalne polifenole, przeciwutleniacze. W granatach mamy ich kilkukrotnie więcej niż w zielonej herbacie czy czerwonym winie.
Dla kogo granaty?
Dla osób cierpliwych, które chcą opanować technikę otwierania owocu. Dla fanów rozgryzania soczystych nasion, które są świetnym dodatkiem do sałatek, zarówno owocowych, jak i sałatek z mięsem czy serami. Ziarna granatu to też smaczny element ozdobny deserów, koktajli i musów owocowych.
Dla kogo sok z granatu? Sok łączy w sobie smak słodki i cierpki, dobrze gasi pragnienie. Im owoc mniej dojrzały, tym silniej w soku dominować będzie cierpka nuta. Kupując go upewnijmy się, że mamy dostęp do pełnowartościowego soku.
Zalecany jest dla mężczyzn, bo wykazuje właściwości przeciwnowotworowe - względem nowotworów prostaty. Najgłośniej komentowaną właściwością granatów jest przeciwdziałanie problemom z erekcją. Zawarte w granatach substancje mają korzystny wpływ na libido i potencję, dzięki czemu redukują zaburzenia erekcji. Ten smakowity afrodyzjak ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie fizyczne, a jednocześnie pozytywnie koryguje samopoczucie i nastrój.
Wiele korzyści granaty przyniosą również kobietom. Sok potrafi łagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego oraz menopauzy. Naukowcy podkreślają rolę soku z granatów w leczeniu nowotworów piersi, jak i w ich profilaktyce.
Dzieci mogą mieć dużo radości z obierania owoców granatu. Miejmy jednak na uwadze, że plamy są dość trudne do usunięcia. Granat ma niespotykany smak, stąd są ciekawym punktem w procesie otwierania dziecka na nowe smaki i produkty, na zabawę w poznawanie świata.
Sok poprawia kondycję skóry i pomaga leczyć zmiany trądzikowe, z którymi, z uwagi na silnie zanieczyszczone środowisko, coraz częściej mamy do czynienia. Sok z granatu regeneruje i odmładza skórę, poprawia jej ukrwienie i spowalnia proces starzenia.
Granaty mają zdolność obniżania ciśnienia tętniczego krwi, a także poziomu cholesterolu. Sok usprawnia pracę przewodu pokarmowego, jest też posądzany o właściwości odchudzające. Jak zawsze umiar jest najlepszym kryterium decyzyjnym w jakiej ilości mamy go spożywać.
Ewa Koza, dietetyk, autorka bloga mamsmak.com, MAM s’MAK na życie