Grzyby! Dary naszych lasów
To pytanie nurtuje nas zawsze. Jaki to będzie rok? Grzybny? Może tak, bo pierwsze kurki już są...
Składniki na 6 porcji: 60 dag mieszanych leśnych grzybów; pół pęczka włoszczyzny; 6 łyżek drobnego makaronu (gwiazdeczki, kolanka, ew. zacierki); 5 szklanek bulionu warzywnego; 3 listki laurowe; po kilka ziarenek pieprzu i ziela angielskiego; 3 łyżki masła; sól i pieprz do smaku; pół pęczka natki; pół szklanki śmietany 30 proc.
1. Warzywa czyścimy, myjemy, obieramy, kroimy w kosteczkę. Bulion doprowadzamy do wrzenia.
Dodajemy listki laurowe, ziarenka pieprzu i ziela angielskiego oraz pokrojoną włoszczyznę. Gotujemy kilka minut.
2. W tym czasie grzyby czyścimy, obieramy, myjemy. Kroimy w plasterki, chwilę dusimy na rozgrzanym maśle. Do gotującego się bulionu wsypujemy makaron, mieszamy. Czekamy, aż bulion ponownie zawrze, po czym zmniejszamy płomień i gotujemy pod przykryciem jeszcze 10 minut. Następnie dodajemy podduszone grzyby. Gotujemy, aż wszystkie składniki będą miękkie.
3. Do zupy wlewamy śmietanę, energicznie mieszamy, ale już nie gotujemy. Natkę płuczemy, suszymy, grubo siekamy. Zupę przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Wsypujemy natkę. Gotową zupę rozlewamy na ciepłe talerze. Podajemy bezpośrednio po przygotowaniu.
Wartość odżywcza 1 porcji 327 kcal; Białko 12,2 g/Tłuszcz 18 g/Węglowodany 52,7 g
Składniki na 4 porcje: Ciasto: 2 szklanki mąki; 2 szklanki mleka tłuszcz do smażenia (olej lub słoninka); 2 jajka; sól do smaku. Farsz: pół kg grzybów leśnych; 1 cebula; 2 łyżki oleju;
natka pietruszki; 1 łyżka tartej bułki; sól i pieprz do smaku.
1. Ciasto: Wszystkie składniki na ciasto wyrabiamy mikserem na bardzo gładką masę. Partiami smażymy naleśniki na dość mocno rozgrzanej i natłuszczonej patelni.
2. Grzyby czyścimy, obieramy, kilkakrotnie myjemy, szatkujemy.
3. Farsz: Cebulę obieramy, myjemy, kroimy w kostkę. Wrzucamy ją na gorący tłuszcz, dodajemy grzyby, sól i pieprz. Dusimy na wolnym ogniu około 20 minut. Do grzybów z cebulą wsypujemy bułkę tartą. Mieszamy, aby powstał jednolity farsz.
4. Farszem napełniamy naleśniki, lekko je podsmażamy. Podajemy na ciepło.
Wartość odżywcza 1 porcji 394 kcal; Białko 4,2 g/Tłuszcz 23g/Węglowodany 8,6 g
Składniki na 4 porcje: główka włoskiej kapusty; 50 dag grzybów; 2 cebule; 1 jajko; 5 łyżek tartej bułki;
pół szklanki śmietany; sól; pieprz; łyżka mąki; szklanka rosołu z kostki.
1. Kapustę wrzucamy na kilka minut do wrzątku. Studzimy, oddzielamy liście od głąba, nerw każdego liścia rozbijamy młotkiem lub ścinamy go delikatnie, by nie uszkodzić liścia.
2. Grzyby myjemy, obieramy i kroimy. Jedną cebulę siekamy, smażymy na gorącym tłuszczu, dodajemy grzyby, lekko dusimy, odstawiamy do ostudzenia. Wsypujemy tartą bułkę, jajko, przyprawy. Mieszamy. Farsz zawijamy w liście, nadając im kształt gołąbków.
3. Gołąbki układamy ciasno w brytfannie, wlewamy szklankę rosołu, doprawiamy solą i pieprzem.
Drugą cebulę kroimy, smażymy, dodajemy mąkę i śmietanę. Mieszamy z odrobiną wywaru, zalewamy gołąbki. Podajemy na ciepło np. z ryżem.
Wartość odżywcza 1 porcji 215 kcal; Białko 8,5 g/Tłuszcz 3,8 g/Węglowodany 0,9 g
Składniki na 4 porcje: kalafior; 15 maślaków; pół bochenka czarnego chleba; szklanka mleka; 8 jaj; 100 g żółtego sera; sól i pieprz do smaku. Dekoracja: 5 maślaków; 5 różyczek kalafiora; natka pietruszki; tłuszcz do wysmarowania formy.
1. Namoczony w mleku i mocno odciśnięty chleb przepuszczamy przez maszynkę do mielenia mięsa, mieszamy z 2 jajkami. Masę przekładamy do wysmarowanej tłuszczem formy, wyrównujemy powierzchnię.
2. Oczyszczone maślaki gotujemy w osolonej wodzie. Osobno gotujemy rozebranego na różyczki kalafiora. Odkładamy po pięć grzybów i różyczek kalafiora, a resztę mielimy lub drobno siekamy, przyprawiamy solą i pieprzem, wykładamy na chleb w formie.
3. Ubijamy resztę jaj, mieszamy ze startym serem i zalewamy zapiekankę. Na wierzchu układamy odłożone grzybki i kalafiory. Zapiekamy w 200 st. Gotową potrawę posypujemy natką.
Wartość odżywcza 1 porcji 715 kcal; Białko 25,5 g/Tłuszcz 23,8 g/Węglowodany 10 g