Hawajska czarna sól – moc cennych właściwości

Hawajska czarna sól to bezsprzecznie jedna z najzdrowszych soli na świecie. Pochodzi z Australii, choć powstaje na Hawajach w długim i w pełni naturalnym procesie produkcji. Co najciekawsze, czarna sól posiada wszystkie cenne minerały, których potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego regularnie stosowana wzmacnia nasze zdrowie, poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na urodę. Czarna sól idealnie sprawdza się również w kuchni. Jest doskonałym i przede wszystkim zdrowym zamiennikiem białej soli. Poniżej przedstawiamy powody, dla których warto włączyć ją na stałe do swojej diety.

article cover
©123RF/PICSEL

Skąd pochodzi hawajska czarna sól?

©123RF/PICSEL

Czarna sól powstaje na hawajskiej wyspie Molokai, która znajduje się na Oceanie Spokojnym. Proces jej powstawania jest dość długi, lecz praktycznie w pełni naturalny. Produkcja soli rozpoczyna się od etapu filtracji wody, która następnie przelewana jest do mis ze skały wulkanicznej i poddawana działaniu promieni słonecznych w celu odparowania. W efekcie powstaje sól, która mieszana jest ze składnikami mineralnymi, m. in. z wapniem i magnezem. W wyniku procesu parowania sól nabiera czarnego koloru. W ten sam sposób powstaje węgiel, który mieszkańcy Hawajów pozyskują z miejscowej lawy wulkanicznej i stosują jako suplement diety. Dzięki temu, że czarna sól powstaje w naturalny sposób, zachowuje większość wartości odżywczych, cennych dla naszego organizmu.

Zastosowanie

Czarna sól może być wykorzystywana zarówno w kuchni, jak i w medycynie. Idealnie sprawdza się jako dodatek do pikantnych potraw, szczególnie do mięs z grilla i sałatek. Jest gorzka w smaku i cechuje się specyficznym zapachem wędzonki i siarki. Sprawdzi się również jako oryginalna dekoracja potraw. Eksperci do spraw żywienia twierdzą, że stanowi najzdrowszy odpowiednik białej soli.

Czarna sól ze względu na swoje właściwości prozdrowotne zdobyła popularność w medycynie ajurwedyjskiej, gdzie stosuje się ją jako środek poprawiający trawienie, łagodzący wzdęcia i niestrawność. Udowodniono również, że czarna sól posiada większość minerałów, których naszych organizm potrzebuje do prawidłowej pracy. Dlatego jest tak cenna dla naszego zdrowia.

Właściwości prozdrowotne czarnej soli

©123RF/PICSEL

Czarna sól ze względu na ilość minerałów, które zawiera, działa bardzo pozytywnie na nasze zdrowie, samopoczucie, a także na urodę. Regularnie stosowana może nas naprawdę zaskoczyć. Oto jak wpływa na nasz organizm:

• usuwa toksyny i zbędne produkty przemiany materii z organizmu i jednocześnie usprawnia jego pracę;

• działa jak silny naturalny przeciwutleniacz, hamując rozwój szkodliwych wolnych rodników, które odpowiedzialne są za powstawanie przewlekłych chorób;

• łagodzi dolegliwości układu pokarmowego (niestrawność, wzdęcia, zgagę, bóle brzucha);

• reguluje ciśnienie krwi, obniża napięcie i stres;

• wzmacnia serce i poprawia krążenie krwi;

• zawiera spore ilości wapnia, który zapewnia zdrowie kości i zębów;

• chroni przed osteoporozą;

• wykazuje działanie antybakteryjne, chroniąc organizm przed atakami wirusów i bakterii;

• działa przeciwgrzybiczo i łagodzi dolegliwości związane z grzybicą (wystarczy dodać sól do kąpieli);

• dodana do kąpieli wygładzi, ujędrni i oczyści skórę.

Jak stosować czarną sól?

©123RF/PICSEL

By przekonać się o dobroczynnym działaniu czarnej soli, należy stosować ją regularnie, ale w umiarkowanych ilościach. Najlepiej dodawać ją do potraw lub do kąpieli. Żywność doprawiaj solą do smaku. Do kąpieli dodaj około trzy łyżki.

Obecnie czarna sól w popularnych sklepach jest trudno dostępna. Można ją znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością lub zamówić przez internet. 100 gramów czarnej soli to koszt około 20 złotych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas