Hit z kuchni PRL-u wraca do łask. Ewa Wachowicz zdradza idealny przepis

Masz ochotę na coś słodkiego? Może skusisz się na szybki i prosty deser. Wiele osób pamięta go z dzieciństwa. Przepis na kogel-mogel zdradza Ewa Wachowicz. - Istotną, o ile nie najistotniejszą, kwestią jest tutaj wybór dobrej jakości jajek - podkreśla znana restauratorka i prowadząca program "Ewa Gotuje". Jak przygotować "polską wersję zabajone?" Oto przepis!

Kogel-mogel - deser z dzieciństwa
Kogel-mogel - deser z dzieciństwa 123RF/PICSEL

Kogel-mogel - deser z dzieciństwa

Co zrobić, gdy ma się ochotę na coś słodkiego, ale chęci na pieczenie brak? Warto przypomnieć sobie słodką propozycję, którą uwielbiały robić nasze babcie czy mamy. Kogel-mogel to był jeden z najlepszych deserów, którym wielu z nas zajadało się w dzieciństwie. Do jego przygotowania potrzebne były dwa składniki: jajka - a dokładniej surowe żółtka i cukier.

- Dla mnie ten smak to sentymentalna podróż do mojego domu rodzinnego - przyznała w jedynym z felietonów Ewa Wachowicz.

Jak kogel-mogel przygotowuje prowadząca program "Ewa Gotuje"?

W tym przypadku proponuje klasyczny przepis wzbogacić o sezonowe owoce. - Istotną, o ile nie najistotniejszą, kwestią jest tutaj wybór dobrej jakości jajek. W końcu to właśnie one stanowią podstawę tego deseru - przyznała w jednym z felietonów Ewa Wachowicz. Zaznaczyła także, że  jajka przed ucieraniem powinny być krótko sparzone wrzątkiem. Można zanurzyć je na siteczku we wrzątku, na kilka sekund.

Co jeszcze radzi Ewa Wachowicz? Proponuje również dodać sok z cytryny, który przełamie słodycz.

Przepis na kogel-mogel od Ewy Wachowicz

Składniki na kogel-mogel:

  • 6 żółtek
  • 6 łyżek cukru
  • 6 łyżek soku z cytryny
  • owoce sezonowe
Kogel-mogel jest najbardziej wskazaną postacią spożywania jajek, jeśli chcemy skorzystać z dobrodziejstw tryptofanu i tyrozyny
Kogel-mogel jest najbardziej wskazaną postacią spożywania jajek, jeśli chcemy skorzystać z dobrodziejstw tryptofanu i tyrozyny123RF/PICSEL

Przygotowanie:

  1. Jajka sparzyć wrzątkiem. 
  2. Żółtka wybić do miski i utrzeć z cukrem. 
  3. Gdy zbieleją, dodać sok wyciśnięty z cytryny i miksować jeszcze przez chwilę. 
  4. Kogel-mogel przełożyć do małych słoików. Do każdego dać trochę owoców sezonowych.

Czy kogiel-mogel jest zdrowy?

Spożywany okazjonalnie, w niewielkich ilościach nie powinien stanowić większego zagrożenia. Kto powinien unikać kogla-mogla? Na pewno osoby starsze, dzieci czy kobiety w ciąży - dla nich spożycie surowych jajek nie jest wskazane. Istnieje bowiem większe ryzyko zakażenia się bakteriami. Deser nie jest także dobrym wyborem dla osób z problemami związanymi z poziomem cukru we krwi.

„Ewa gotuje”: ClafoutisPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas