Idealny obiadek

Zastanawiasz się, co podać dziecku koło południa? Podpowiadamy, jaki posiłek najlepiej posłuży niemowlęciu, a jaki zaspokoi głód starszaka.

Najwięcej miejsca na talerzu malca powinny zajmować warzywa
Najwięcej miejsca na talerzu malca powinny zajmować warzywa© Panthermedia

Dla niemowlaka karmionego wyłącznie piersią zaczyna się ona po 6. miesiącu, a dla smyka żywionego mlekiem modyfikowanym już po 4.-5. miesiącu.

Oto nasz przewodnik, który pomoże ci podjąć decyzję, co podać brzdącowi na obiad na różnych etapach jego rozwoju.

Gdy twój malec ma... 5-7 miesięcy

Czas na pierwsze stałe posiłki. Pamiętaj, że na początku (przez kilka- -kilkanaście dni) zupki i papki, które serwujesz maluszkowi w porze obiadowej, mają przede wszystkim umożliwić mu poznanie smaku produktów innych niż mleko i naukę nowej techniki jedzenia.

Dlatego na początek podgrzewaj minimalne porcje (np. pół małego słoiczka), nabieraj na łyżeczkę po odrobinie i dawaj smykowi bardzo powoli.

Ważne zmiany Nowe posiłki najlepiej od początku podawać dziecku łyżeczką. Wtedy nabierze ono wprawy w jedzeniu, zanim poprzeczka pójdzie w górę i będzie musiało radzić sobie z grudkami.

Konsystencja Zupki i przeciery, które podajesz niemowlęciu w tym wieku, muszą być półpłynne i aksamitnie gładkie. W przeciwnym razie brzdąc może się zakrztusić.

Nowe smaki Warzywa idealne na pierwsze zupki i papki to ziemniak, marchewka, dynia (jeśli maluch jest karmiony sztucznie, można je podać już po 4. miesiącu, a brzdącowi żywionemu wyłącznie mlekiem mamy - po 6. miesiącu).

Potem zapoznaj dziecko z brokułami i kalafiorem (po 5. miesiącu) oraz buraczkami (po 6. miesiącu). Po warzywach, w 6.-7. miesiącu, kolej na gotowane oddzielnie mięso (indyka, kurczaka, królika) i ryby (solę, dorsza, łososia, halibuta.

Gdy twój malec ma... 8-10 miesięcy

Maluch powinien już sprawnie zgarniać pokarm z łyżeczki i bez trudu zjadać porcję, która zaspokoi jego głód. Małemu głodomorkowi po obiadku można już podać owocowy deserek (jeślli jednak brzdąc najada się zupą, mus lepiej zostawić mu na podwieczorek).

Ważne zmiany Maluch coraz więcej się rusza, a więc potrzebuje dużo energii. Aby jego zupki były bardziej kaloryczne, zagęszczaj je: kleikiem ryżowym i kukurydzianym, rozgotowanym ryżem, lekko zmiksowanymi kaszami i ziemniakami.

Konsystencja Nadal powinna być gładka, ale z wyczuwalnymi miękkimi grudkami z warzyw i mięsa, które smyk da radę przeżuć dziąsłami.

Nowe smaki Do zupki pora dodać rozdrobnione żółtko jaja na twardo (zaczynamy od połówki). Można też wprowadzić do jadłospisu malca chude mięso wieprzowe (szynka, polędwiczki, schab). Nie trzeba go już gotować oddzielnie.

Gdy twój malec ma... 11-12 miesięcy

Smykowi przyda się już własna łyżeczka, warto też podsuwać mu kawałki ugotowanej "na miękko" marchewki, różyczki kalafiora i brokułów, aby mógł jeść je rączką. To pomaga dzieciom polubić warzywa.

Ważne zmiany Serwujemy obiad z dwóch dań! Na razie niekoniecznie w tym samym czasie. Ponieważ maluch ma ograniczoną pojemność żołądka, lepiej rozbić obiad na dwa posiłki i np. o 12.00 podać zupkę, a po dwóch godzinach jarzynkę z gotowanym mięskiem.

Konsystencja Szkrab ma już kilka zębów, powinien więc sobie poradzić z miękkimi kawałkami warzyw, ziemniakami rozgniecionymi widelcem, niedużym makaronem.

Nowe smaki Zdrowemu smykowi możesz podawać różne rodzaje ryb morskich (jednak unikaj tych najtańszych) i rozmaite gatunki mięs.

Gdy twój malec ma... 1-3 lata

Nie musisz już gotować dziecku osobno. Dbaj jednak, by jego obiady były jak najbardziej urozmaicone, bo wtedy dostarczą mu maksimum potrzebnych składników.

Najwięcej miejsca na talerzu malca powinny zajmować warzywa (koniecznie z dodatkiem łyżeczki masła lub oliwy), a nieco mniej - mięso, ryby, jaja oraz ziemniaki, ryż i kasze.

Ważne zmiany Aby malec mógł jeść z wami, musicie gotować zdrowo. Dania powinny być lekkostrawne, zrobione ze świeżych produktów (lub mrożonek), a nie z półproduktów (jak zupy z torebki czy kostki rosołowe). Sól najlepiej zastępować ziołami, np. tymiankiem, majerankiem, bazylią.

Konsystencja Mikser odłóż na półkę. Mięso i warzywa dla dziecka krój na kawałki - im lepiej gryzie, tym większe, aby mogło się doskonalić.

Nowe smaki Malec, który sprawnie przeżuwa, może już delektować się kluskami, pierogami, naleśnikami (także na słodko, z dodatkiem musu owocowego). A po 3. roku możesz okazjonalnie serwować mu małe porcje ciężej strawnych dań, jak grochówka czy kotlet schabowy.

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas