Jak długo smażyć wątróbkę?

Jedni jej szczerze nienawidzą, a inni wręcz uwielbiają. O czym mowa? O wątróbce! Można podawać ją na rozmaite sposoby, np. duszoną z cebulą, w jabłkach czy gruszkach, a nawet w truskawkach! Jednak wiele osób jest wiernych swoim przyzwyczajeniom i po prostu ją smaży! Niestety, często popełniamy błędy, które sprawiają, że jest twarda i niesmaczna. Aby wątróbka wyszła idealnie, trzeba wiedzieć, jak długo ją smażyć. Poznajcie sekret idealnej wątróbki!

Poznajcie wątróbkę: Danie, które jedni uwielbiają, a inni nienawidzą
Poznajcie wątróbkę: Danie, które jedni uwielbiają, a inni nienawidzą123RF/PICSEL

Zanim usmażysz wątróbkę

Sekretem idealnej wątróbki jest jej wcześniejsze przygotowanie. Należy ją dokładnie oczyścić: pozbyć się błonek i żyłek, a następnie dobrze płukać pod zimną wodą. Niektórzy polecają również namoczenie wątróbki w mleku, aby była soczysta! Nieważne, czy będziemy ją moczyć, przed smażeniem należy podroby dokładnie osuszyć (np. ręcznikiem papierowym), a także opcjonalnie oprószyć w odrobinie mąki.

Przygotuj tłuszcz

Smażenie wątróbki nie jest skomplikowane, ale warto się do niego co nieco przygotować. Dlatego przed umieszczeniem podrobów na patelni dobrze jest nagrzać tłuszcz - najlepiej rzepakowy albo słonecznikowy. Jak poznać, że patelnia jest wystarczająco nagrzana? Wystarczy na tłuszcz rzucić szczyptę bułki tartej - jeśli zacznie skwierczeć, to znak, że można zacząć smażenie wątróbki.

Zmysłowe smaki: Wątróbka cielęca z jabłkamiInteria.tv

Jak długo smażyć?

Wątróbka to delikatne mięso i nie wymaga długiego smażenia. Wystarczy po trzy minuty z każdej strony, aby otrzymać średnio krwiste kawałki. Aby otrzymać wątróbkę dobrze wysmażoną, czas trzeba nieznacznie wydłużyć, jedynie do pięciu minut z każdej strony.

Tajniki dobrego smażenia wątróbki!

Choć smażenie wątróbki nie jest skomplikowane, warto znać kilka rad, które pomogą otrzymać dobre i smaczne danie. Przede wszystkim unikajmy często przewracania wątróbki, ponieważ wtedy czas smażenia się wydłuża - lepiej jest zmniejszyć ogień i trzymać kawałek mięsa przez trzy lub pięć minut.

Poza tym starajmy się nie przekłuwać wątróbki widelcem. To sprawia, że nagromadzone soki wypływają z kawałków, a co za tym idzie, mięso nie smaży się, ale dusi, co znacznie wydłuża czas przyrządzania wątróbki.

Nie sól wątróbki podczas smażenia: Będzie twarda!
Nie sól wątróbki podczas smażenia: Będzie twarda!123RF/PICSEL

Jak przyprawiać wątróbkę?

Istnieje wiele dodatków do wątróbki, które pomogą wydobyć jej smak. Jednak najlepiej ograniczyć ilość dodatków, jeśli nie lubimy eksperymentować w kuchni.  W czasie smażenia nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać pieprz. Jednak kategorycznie nie wolno dodawać soli, ponieważ to sprawi, że wątróbka będzie twarda. Szczyptę tej przyprawy należy użyć wyłącznie albo pod koniec smażenia, albo już po jej przygotowaniu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas