Reklama

Reklama

Jak mazurek to tylko z Warmii i Mazur!

Kulinarna podróż do Krainy Tysiąca Jezior!

Święta i uroczystości to doskonała okazja, by przekonać się jak bogata i ciekawa jest polska kuchnia. Tradycyjne dania regionalne mogą zaskoczyć nawet największych miłośników gotowania. Przykładem tego są dania doskonale znane na Warmii i Mazurach.

Reklama

W Krainie Tysiąca Jezior z okazji Wielkanocy przygotowuje się m. in. babkę. Nie jest to jednak typowy, słodki wypiek z lukrem, gdyż jej składnikami są ziemniaki. Babkę okrasza się skwarkami i doprawia sporą ilością czarnego pieprzu. Równie ciekawym daniem jest klops z jajkiem.

- To upieczone w foremce mięso mielone, w którego środek wkłada się ugotowane na twardo jajko - wyjaśnia Ewa Panasewicz, menadżer produktu firmy OCTIM z Olsztynka, laureata programu promocyjnego "Doceń polskie".  

Jakie specjały goszczą jeszcze na stołach mieszkańców Warmii?

- W naszym regionie w Wielkanoc tradycyjnie nie może zabraknąć parzonej białej kiełbasy, tak samo jak faszerowanych jaj - mówi Ewa Panasewicz. Tak jak w innych regionach Polski, w jej północno-wschodniej części, popularnością cieszy się także żur z białą kiełbasą i świeżo tartym chrzanem.

- Aby uzyskać jego charakterystyczny kwaskowy smak, warto dodać odrobinę octu, np. jabłkowego OCTIM - radzi Małgorzata Kuźniewska, menadżer produktu OCTIM. Na deser mieszkańcy Warmii raczą się m. in. babami piaskowymi z domowym lukrem i słodkimi, pięknie zdobionymi mazurkami, bo jak mazurki, to tylko z Mazur!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje