Jak obniżyć cukier domowym sposobem?

Przekraczający normę poziom glukozy we krwi to bardzo niepokojący sygnał, który może mieć różne przyczyny i objawy. Bagatelizowanie tego problemu i unikanie wizyt u lekarza to najprostsza droga do rozwinięcia się cukrzycy, która wśród współczesnych społeczeństw staje się prawdziwą epidemią. Z tego względu wiele osób zastanawia się, jak szybko obniżyć cukier i czy takie działanie jest w ogóle możliwe. Choć pod żadnym pozorem nie należy rezygnować z konsultacji ze specjalistą, istnieje sporo pozytywnych nawyków, które warto wprowadzić we własnym zakresie, by mieć poziom cukru pod kontrolą.

Sprawdź, co możesz zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę
Sprawdź, co możesz zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę123RF/PICSEL

Wysoki poziom cukru - objawy

Choć wczesne objawy cukrzycy mogą wydawać się stosunkowo mało uciążliwe i być mylone z wieloma innymi przypadłościami, nie należy ich ignorować. Warto regularnie wykonywać podstawowe badania w celu kontrolowania stanu zdrowia oraz wczesnego diagnozowania przyczyn pojawiających się problemów. Poziom glukozy należy skontrolować, gdy zauważymy następujące symptomy:

- suchość w ustach i wzmożone pragnienie,

- senność, ciągłe uczucie znużenia,

- notorycznie powracające bóle głowy i zaburzenia wzroku,

- częste oddawanie moczu,

- suchą i skłonną do podrażnień skórę,

- drętwienie kończyn,

- powolne gojenie się ran,

- nieregularne miesiączki u kobiet, kłopoty z potencją u mężczyzn.

Jak obniżyć poziom cukru? Zacznij od talerza

Przyjrzenie się swoim nawykom żywieniowym jest pierwszym krokiem, który należy wykonać w sytuacji podwyższonego poziomu glukozy. Może się okazać, że pozornie nieszkodliwe nawyki mają ogromny wpływ na pogorszenie się naszego stanu zdrowia.

  • Przede wszystkim zadbać trzeba o regularność posiłków i pod żadnym pozorem nie pomijać śniadania.
  • Warto wygospodarować chociaż kilkanaście minut na spokojne zjedzenie posiłku bez żadnych rozpraszaczy w postaci np. telewizora, komputera albo smartfona. Łatwiej będzie kontrolować jakość i ilość spożywanego jedzenia, precyzyjnie wychwytując moment, kiedy jesteśmy już najedzeni.
  • Unikać należy produktów o wysokim indeksie glikemicznym, które powodują gwałtowne wzrosty i wahania cukru we krwi. W jadłospisie powinny dominować warzywa (zwłaszcza pomidory, rzodkiewka, kalafior, cukinia, cykoria, kapusta pekińska, szpinak, brokuł, seler naciowy i szparagi), chude mięso drobiowe, wołowe, cielęce, odtłuszczony nabiał, ryby morskie.
  • Z diety wyeliminować należy produkty wysoko przetworzone. W odstawkę powinny iść fast foody, słodycze (w tym słodzone napoje) i alkohol, zwłaszcza likiery i nalewki, w których produkcji nie szczędzi się cukru, oraz popularne piwa smakowe.

Małe jest wielkie, czyli przyprawy

Wśród sposobów na to, jak obniżyć poziom cukru we krwi domowymi sposobami, na szczególną uwagę zasługują niektóre przyprawy. Do swoich posiłków dodawaj goździki i kozieradkę. Miej w kuchennej szafce zapas cynamonu. Jego smak i aromat pomogą "oszukać" organizm, hamując ochotę na słodycze.

Odpowiednie nawodnienie

Regularne badania nie są kłopotliwe, a mogą uchronić nas przed poważnymi zaniedbaniami
Regularne badania nie są kłopotliwe, a mogą uchronić nas przed poważnymi zaniedbaniami123RF/PICSEL

Niektórych może to dziwić, ale istnieją aplikacje dostępne na telefon, które przypominają o konieczności wypicia konkretnej porcji wody w ciągu dnia. Choć brzmi to jak fanaberia, wiele osób zapomina o istotnej roli nawodnienia organizmu - również w kontekście obniżania poziomu cukru we krwi. Najlepiej stawiać na niegazowaną wodę mineralną i zieloną herbatę. Szklanka soku wydaje się być samym zdrowiem? Musisz uważać, ponieważ wiele tego typu produktów wzbogacana jest naprawdę hojną porcją cukru. Dużo bezpieczniejsze jest zjedzenie surowego owocu. Poleca się zwłaszcza cytrusy i owoce jagodowe.

Aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia nie sprzyja zachowaniu zdrowia, bardzo negatywnie wpływa również na poziom cukru i zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę. Jeśli nie ćwiczysz regularnie, chęć szybkiego zbicia poziomu glukozy nie powinna być powodem, przez który zaczniesz wylewać siódme poty na siłowni dzień w dzień. Zacząć warto od codziennych spacerów, dobrze jest wyjść na kilkanaście minut po posiłku. Dopasuj aktywność do swojej formy i predyspozycji, z czasem zwiększając intensywność ćwiczeń.

To cię zainteresuje:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas