Jak pociąć i przyrządzić świeże mango?
Wybieraj mango okrągłe i ciężkie jak na swoją wielkość. Co ważniejsze, mango powinno pachnieć, jeśli zbliżymy je do nosa. Jeśli chcesz zjeść mango od razu, wybierz dojrzałe. (Unikaj mango, które są tak dojrzałe, że są gąbczaste i takich, które mają brązowe plamy).
Niedojrzałe (ale nie zielone) mango dojrzeją w ciągu kilku dni, jeśli pozostawimy je na blacie. Jeśli chcesz, by dojrzałe mango zachowało świeżość na dłużej, włóż je do lodówki.
W środku owocu mango znajduje się duża, płaska pestka. Trzymaj mango na boku, natnij z początku w miejscu omijającym środek (w ten sposób nie nadziejesz się na pestkę).
Mocno trzymając owoc, krój go w plasterki z jednej strony. Będziesz miała trzy części – dwie z miąższem plus pestka (jeszcze jej nie wyrzucaj!).
Teraz możesz wyjąć miąższ za pomocą dużej łyżki lub pokroić w kostkę. Kostki są doskonałe do sałatek i innych potraw z mango.
Jedz surowe mango samodzielnie lub używaj go do sałatek owocowych, deserów czy potraw tajskich. Świeże mango można trzymać (przykryte) w lodówce przez kilka dni lub zamrozić.
Zwróć uwagę na fakt, że istnieje wiele odmian mango. Typowe mango meksykańskie jest bardziej okrągłe i nieco łykowate w porównaniu do mango azjatyckich. Mango płaskie, w kształcie nerki, z żółtą skórką ma mniej błonnika pokarmowego i gładszą konsystencję.