Jak podawać karambolę?

Karambola to soczysty owoc tropikalny rosnący w Tajlandii oraz południowo – wschodniej Azji, Australii, Południowej Ameryce, ale również na Hawajach i Florydzie. Tak więc nie są łatwo dostępne w lokalnym sklepie spożywczym czy markecie. Karambola to świetny owoc na miesiące zimowe, kiedy są ławo dostępne. Ponieważ ma dużą zawartość witaminy C, pomaga zwalczać przeziębienie i grypę.

karambola
karambola© Photogenica

Każdy, kto chce schudnąć, powinien sięgnąć po karambolę, gdyż w jednym jej owocu znajduje się tylko 30 kalorii i ma dużą zawartość błonnika pokarmowego. Ponadto karambola jest zdrowa – jest źródłem antyoksydantów i flawonoidów.

Owoc ten można jeść na surowo, ale doskonale smakuje również ugotowany czy w sokach. Jest jednym z cudów natury!

Jak wybrać dojrzałą (lub dojrzewającą) karambolę: dojrzała karambola jest generalnie jasnożółta z lekkim odcieniem jasnozielonego. Na swoich pięciu krawędziach może być ciemnobrązowa – to normalne. Miąższ powinien być dość jędrny w dotyku. Karambolę można również kupić zieloną i poczekać, aż dojrzeje – wystarczy pozostawić ją na blacie na kilka dni. Przejrzała karambola robi się żółta i ma brązowe plamki na całej powierzchni.

Opłucz karambolę lub delikatnie umyj płynem do mycia warzyw. Trzymaj owoc pionowo na desce do krojenia lub blacie. Przy użyciu ostrego noża, natnij go płytko wzdłuż każdego z pięciu brzegów („ramion gwiazdy”), usuwając i wyrzucając brązowe zewnętrzne krawędzie. Teraz połóż karambolę na boku. Zobaczysz, że jeden z końców owocu jest spiczasty, z kolei drugi bardziej płaski, z ciemnymi plamkami (tam, gdzie był przyłączony do łodygi). Odetnij ten kawałek i wyrzuć.

Teraz karambola jest gotowa do pokrojenia. Podobnie jak w przypadku jabłka, można ją kroić zarówno w cienkie, jak i grube plasterki, zależy to od indywidualnych preferencji. W każdym razie, samo krojenie tego cudu natury jest czymś pięknym. Jeśli przyrządzasz potrawę, w której potrzebujesz gotowanej karamboli, stosuj się do przepisu, w którym powinien być podany sposób krojenia.

podawanie karamboli
© Photogenica

Przy użyciu końcówki noża usuń, a następnie wyrzuć nasiona, na które napotkasz (nasiona karamboli są podobne do nasion jabłka, ale mogą być bardziej płaskie i większe).

Karambola jest teraz gotowa do zjedzenia na surowo, do dodania do sałatek (wspaniała sałatka owocowa!) czy deserów. Smakuje również doskonale w sokach – zwłaszcza w połączeniu z gruszką. Ze względu na duże walory estetyczne owoc ten jest świetnie nadaje się do ozdabiania potraw i koktajli. Wystarczy przeciąć plasterek karamboli i nałożyć go na brzeg szklanki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas