Robi tak każdy, konsekwencje są poważne. Uważaj, wracając z plaży lub basenu
Wracasz z basenu, plaży lub parku wodnego. Ręcznik i strój kąpielowy są mokre, a ty nie masz ich gdzie wysuszyć, więc trafiają prosto do zamkniętej torby. Brzmi znajomo? To powszechna praktyka, zwłaszcza na wakacjach, kiedy po beztroskim pluskaniu się w wodzie, wyruszamy w stronę kolejnych atrakcji. Niestety, ten zwyczaj jest bardzo szkodliwy, zarówno dla zdrowia, jak i stanu naszych rzeczy.

Spis treści:
Na własne życzenie tworzymy raj dla bakterii
Przechowywanie wilgotnego ręcznika i stroju kąpielowego w nieprzewiewnym, zamkniętym środowisku to idealne warunki do rozwoju grzybów, pleśni i bakterii. Wysoka wilgotność i ciepło sprawiają, że tkaniny bardzo szybko zaczynają "pracować biologicznie". Wystarczy zaledwie kilka godzin, aby nieprzyjemny zapach i szkodliwe mikroorganizmy zaczęły się mnożyć.
Skutki przechowywania wilgotnych rzeczy w zamkniętej torbie
Mimo że nie widać ich gołym okiem, potrafią siać prawdziwe spustoszenie. Bakterie i grzyby rozwijające się na mokrych materiałach mogą powodować podrażnienia skóry, infekcje intymne oraz reakcje alergiczne. Nie z tym chce nam się kojarzyć pobyt nad wodą lub uprawianie ulubionych sportów wodnych.
Co więcej, strój kąpielowy i ręcznik pozostawione w torbie mogą zacząć wydzielać trudny do usunięcia zapach stęchlizny. Nawet pranie nie zawsze niweluje go całkowicie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nawyk ten ma negatywny wpływ również na stan i żywotność materiałów. Tkaniny szybciej niszczeją i tracą swoją strukturę.
Jak bezpiecznie przechowywać mokry ręcznik i strój kąpielowy?
Wkładanie mokrych rzeczy do zamkniętej torby to praktyka, która ma zabezpieczyć inne przedmioty przed kontaktem z wodą. Mimo to warto, w miarę możliwości, jej unikać. Choć często wynika z pośpiechu lub braku innej opcji, konsekwencje mogą być naprawdę nieprzyjemne.

Jeśli po plażowaniu zamierzasz jeszcze ruszyć na zwiedzanie, postaraj się tak zaplanować swoje kolejne kroki, by rzeczy miały szansę choć trochę wyschnąć. Unikaj jednocześnie nadmiernego nasłonecznienia, które mogłoby doprowadzić do blaknięcia kolorów ubrań. Strój kąpielowy warto lekko odcisnąć przy użyciu szybkoschnącego ręcznika z mikrofibry.
Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w specjalne torby dedykowane do przechowywania wilgotnych tkanin. Zwykle są one wyposażone w nylonową siateczkę, zapewniającą wentylację, która ograniczy rozwój szkodliwych drobnoustrojów. Zawsze dokładnie wyciśnij mokre przedmioty, wcześniej opłukując je pod bieżącą wodą. Usuniesz w ten sposób piasek i częściowo chlor.