Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?
Czy cierpisz z powodu wahania wagi, obecności cellulitu lub uczucia ciężkości? A może budzisz się rano z opuchniętymi nogami, rękami, dłońmi czy twarzą? Jeśli odpowiedziałeś choć raz "tak", to znaczy, że możesz mieć problem z nadmiarem wody w tkankach. Przyczyn jej gromadzenia jest wiele: dotyczy to pań w drugim cyklu, ale także mężczyzn, którzy prowadzą niezdrowy tryb życia. Na szczęście, problemowi można zaradzić i to bezpiecznymi metodami. Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie? Przekonajmy się.
Czy nadmiar wody w organizmie jest groźny?
Wydawać by się mogło, że nadmiar wody w organizmie i związana z tym faktem opuchlizna to tylko wymiar estetyczny. Co prawda, może on doprowadzić do gorszego samopoczucia z powodu powstałych wahań wagi ciała, a także szpecących zmian skórnych, ale obrzęk tkanek może mieć poważne skutki. Do nich zalicza się problemy hormonalne (które też mogą być przyczyną zatrzymywania wody), a także przeciążenia nerek, serca czy naczyń krwionośnych. Poza tym jedną z przyczyn zatrzymywania się wody w organizmie jest siedzący tryb życia, uboga dieta, a także nadmierne spożywanie alkoholu, co i tak mocno przeciąża wątrobę.
Jak pozbyć się wody z organizmu?
Najprostszym sposobem na pozbycie się wody z organizmu jest... picie większej ilości wody! Paradoksalnie odwodnienie organizmu wywołuje mechanizmy, które prowadzą do zatrzymywania jej w tkankach. Jeśli ciało jest odpowiednio nawadniane regularnie, problem rozwiąże się sam. Ile powinno się pić wody dziennie? Dietetycy zalecają, aby było to nie mniej niż dwa litry wody dziennie. Najlepiej sięgać po wodę mineralną, ziołowe napary oraz soki owocowe, a wystrzegać się kawy, mocnej czarnej herbaty oraz wyskokowych trunków. To właśnie one prowadzą do szybkiego odwodnienia organizmu i zatrzymywania w tkankach wody.
Patrz na to, co jesz!
Jeśli chcemy pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, samo picie nie wystarczy. Warto do diety włączyć produkty, które obfitują w wodę! Po co na przykład? Dobrym rozwiązaniem jest zjadanie arbuzów, winogron i mango. Warto również sięgnąć po świeże ogórki, jednak lepiej zrezygnować z tych kiszonych czy konserwowych, ponieważ zawierają sól.
Skoro o soli mowa
Ograniczenie soli w diecie jest niezbędne, aby pozbyć się wody z organizmu. Co prawda, zawarty w niej sód jest korzystny na działanie układu krążenia, ale i tak spożywamy jej za dużo (dzienna dawka to 5g, czyli łyżeczka). W nadmiarze sól nie tylko zatrzymuje wodę w organizmie, ale także prowadzi do nadciśnienia, które jest jedną z przyczyn chorób serca. Dlatego warto zrezygnować z solenia potraw na co dzień, ale także ze spożywania produktów przetworzonych, ponieważ sól jest jednym z najpowszechniejszych konserwantów.
Spożywaj błonnik!
Błonnik pokarmowy to wybawienie dla jelit, ponieważ reguluje ich pracę, przyspiesza przemianę materii, a także pomaga usuwać z organizmu złogi i toksyny. Błonnik ma także zdolność wchłaniania wody i sprawnego odprowadzania jej z organizmu, dlatego powinien na stałe zagościć w naszych jadłospisach. Gdzie można go znaleźć? Prym wiodą produkty pełnoziarniste, czyli mąki, kasze, pieczywo i makarony, ale także świeże warzywa i owoce, np. dynie, jabłka, marchew, brukselkę, strączki, banany, gruszki czy śliwki.
Ruszaj się!
Nie bez przyczyny mówi się, że "sport to zdrowie"! Jeśli jesteśmy na bakier z aktywnością fizyczną, to czas to zmienić, ponieważ wtedy łatwiej pozbędziemy się wody z organizmu. Oczywiście, nie trzeba od razu wylewać siódmych potów na siłowni, ale warto częściej spacerować, wybrać się piechotą do pracy, czy wsiąść na rower i zrobić niewielką wycieczkę.