Jak prawidłowo rozmrozić mięso?
Mrożenie żywności to doskonały sposób na przedłużenie trwałości produktów spożywczych, bez obaw o nasze zdrowie oraz utratę cennych wartości odżywczych. Jedyną trudnością może być jego rozmrażanie. Dobór odpowiedniej metody wbrew pozorom jest kluczowy, ponieważ wtedy przygotowany z mięsa posiłek nie zmienia swojego smaku. Zatem, jak prawidłowo rozmrażać mięso? Jakich najczęstszych błędów unikać? Sprawdźmy!
Rozmrażanie mięsa w wodzie
Rozmrażanie mięsa w wodzie jest najlepszym sposobem na jego przygotowanie. Poza tym jest najszybszym patentem na to, aby uzyskać gotowy kawałek, który posłuży do wykonania obiadowego dania. Aby rozmrażanie mięsa w wodzie było bezpieczne, warto wcześniej włożyć je do szczelnego woreczka - najlepiej strunowego. Kluczowa jest również woda, w której nasza sztuka mięsa będzie się rozmrażała - musi być ona zimna, a nie - jak myśli większość z nas - ciepła. Wyższa temperatura sprzyja namnażaniu bakterii, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jak długo trwa rozmrażanie mięsa w wodzie? Wszystko zależy od wielkości zamrożonego kawałka, ale trzeba się spodziewać, że po musi upłynąć od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Uwaga: jeśli chcemy cały proces przyspieszyć, wodę należy wymieniać co około pół godziny.
Rozmrażanie mięsa w lodówce
Choć może wydawać się to dla niektórych dziwne, to najlepszą metodą na rozmrożenie mięsa, jest pozostawienie go w lodówce. Zamrożony kawałek najlepiej wyłożyć na talerzyk albo tackę i umieścić na najniższej półce w lodówce, ponieważ tam jest najniższa temperatura (to zmniejszy ryzyko namnażania się bakterii). Niestety, ta metoda nie jest dla niecierpliwych - mięso będzie gotowe dopiero po kilku godzinach. Dlatego chcąc z niej skorzystać, kawałek należy umieścić w lodówce wieczorem poprzedzającym dzień przygotowywania posiłku. Jednak czekanie się opłaca - w efekcie otrzymamy równomiernie rozmrożone mięso bez utraty cennych wartości odżywczych.
Uważaj na mikrofalówkę
Ci, którym zależy na czasie, zamrożone mięso wkładają do mikrofalówki. Aby otrzymać gotowe mięso, należy mieć urządzenie z funkcją rozmrażania (defrost). Choć metoda ta jest najszybsza - wystarczy tylko kilka minut - daleko jej do ideału. Dlaczego? Potraktowane mięso w ten sposób rozmraża się nierównomiernie: środek często nadal pozostaje twardy jak skała, natomiast jego wierzch się przypala, co wpływa na finalny efekt produktu i smak całego przygotowywanego dania.