Jak przygotować miękkie i rozpływające się w ustach polędwiczki wieprzowe?

Dobrze doprawione i rozpływające się w ustach polędwiczki wieprzowe przywodzą na myśl okazjonalne wyjście do ekskluzywnej restauracji, w której pieczę nad potrawami trzyma doświadczony szef kuchni. Smakiem tego wyjątkowego mięsa możemy z powodzeniem cieszyć się także w domu. Jak przygotować polędwiczki wieprzowe, by na talerzu nadal pozostały soczyste? Sprawdź teraz.

Triki, dzięki którym przygotujemy soczyste polędwiczki wieprzowe
Triki, dzięki którym przygotujemy soczyste polędwiczki wieprzowe123RF/PICSEL

Soczyste polędwiczki z patelni - kluczowe smażenie

Wielu mniej doświadczonych adeptów kuchni popełnia popularny błąd, który sprawia, że smażone polędwiczki wieprzowe, zamiast rozpływać się w ustach, zamieniają się w twardą podeszwę. Chodzi o solenie, którego należy unikać przed wyłożeniem mięsa na patelnię. Najlepiej zastąpić sól świeżo mielonym czarnym pieprzem.

W jaki sposób smażyć polędwiczki wieprzowe, by zamknąć w nich smak oraz sprawić, że pozostaną soczyste? Trik tkwi w porządnie rozgrzanym oleju. Drugi aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę, to czas. Naszym przyjacielem stanie się zegar kuchenny, na którym powinniśmy odliczyć ok. 3-4 minuty smażenia z każdej strony. Skąd wiadomo, że mięso jest gotowe w środku? Poznamy to po charakterystycznym bezbarwnym płynie, który zacznie wypływać ze środka  polędwiczek na patelnię.

Jak długo piec polędwiczki wieprzowe?

Mięso pieczone bez dodatku tłuszczu nie tylko zachowuje swój naturalny aromat, ale także wyróżnia się soczystością. Chcąc jeszcze bardziej podbić ich smak, możemy na kilka godzin przed włożeniem do piekarnika zamarynować je w mieszance ulubionych ziół i przypraw. Kucharze do tego rodzaju mięsa polecają użyć tymianku, pieprzu ziołowego, oregano oraz majeranku.

Kluczową kwestią, która uchroni mięso przed nadmiernym wysuszeniem, jest wsadzenie ich do urządzenia nagrzanego do 180 st. C oraz pieczenie ich nie dłużej niż 25- 30 minut. Dobrym patentem będzie wcześniejsze ich podsmażenie, dzięki czemu w piekarniku spędzą jedynie 15-20 minut.

Odpowiednie duszenie mięsa

Początkujący kucharze, którzy dopiero pracują nad rozwojem umiejętności kulinarnych, mogą pokusić się o przygotowanie duszonych polędwiczek wieprzowych. W tym celu zaczynamy od krótkiego obsmażenia plastrów mięsa z obu stron na mocno rozgrzanym tłuszczu. Najlepiej zrobić to w głębokim garnku z grubym dnem lub wysokiej patelni.

Po poddaniu mięsa wstępnej obróbce termicznej wlewamy do środka ok. 100-150 ml wody i dusimy pod przykryciem przez ok. 20-25 minut. Na tym etapie kluczową rolę odgrywają także odpowiednio dobrane przyprawy. Dobrze sprawdzą się m.in. czosnek granulowany, ostra papryka w proszku, rozmaryn oraz liść laurowy.

Polędwiczki wieprzowe z sosem śliwkowym - przepis

Jak zrobić polędwiczki wieprzowe w sosie śliwkowym?
Jak zrobić polędwiczki wieprzowe w sosie śliwkowym?123RF/PICSEL

Kruche, pełne smaku i aromatu polędwiczki wieprzowe w towarzystwie kremowego sosu śliwkowego to pomysł na niespieszny weekendowy obiad lub danie, które zachwyci zaproszonych gości. Pozwala poczuć się jak podczas wizyty w kilkugwiazdkowej restauracji, bez wychodzenia z domu.

Składniki:

  • 13-15 suszonych śliwek - pozbawionych pestek
  • 4 łyżki brandy
  • 3 łyżki wody
  • 220 g polędwiczki wieprzowej
  • 3-4 łyżki masła
  • 1 łyżka oleju roślinnego
  • 60 ml śmietany kremówki 30%
  • posiekany koperek lub natka pietruszki

Przygotowanie:

  1. Do średniej wielkości rondelka wrzucamy śliwki, dodajemy wodę oraz brandy. Składniki podgrzewamy na niewielkim ogniu przez ok. 7-8 minut. Po tym czasie owoce powinny zmięknąć.
  2. Mięso kroimy na ok. 2 cm kawałki, oprószamy z obu stron solą oraz pieprzem. Na patelni rozpuszczamy i podgrzewamy masło z olejem.
  3. Do rozgrzanego tłuszczu wkładamy mięso i smażymy na dużym ogniu przez 2-3 minuty z każdej strony.
  4. Do przysmażonego mięsa wlewamy śliwki wraz z powstałym syrop i całość podgrzewamy jeszcze przez 2-3 minuty. Dolewamy śmietanę kremówkę, dokładnie mieszamy i ponownie doprowadzamy do wrzenia.
  5. Na koniec doprawiamy solą i pieprzem oraz posypujemy koperkiem lub posiekaną natką pietruszki.
  6. Gotowe danie podajemy na ciepło z ugotowanymi ziemniakami, kaszą lub makaronem, np. tagliatelle. Smacznego!
Przepis na sos grzybowy do mięsInteria Kulinaria

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas