Zupa pieczarkowa jak u babci. Triki, które sprawią, że będzie smakowała wybornie
Koszyki pełne pieczarek bez problemu znajdziemy w asortymencie wielu sklepów przez cały rok. To niezwykle uniwersalne grzyby, których walory smakowe w łatwy sposób podbijemy kilkoma prostymi dodatkami. Świetnie sprawdzają się jako urozmaicenie codziennej diety oraz źródło cennych składników odżywczych. Sprawdź, jak wykorzystać je do przygotowania pełnej smaku zupy pieczarkowej.
Spis treści:
Właściwości pieczarek
Pieczarki, podobnie jak większość grzybów, w dużej mierze składają się z wody. Dzięki temu w 100 gramach tych grzybów znajdziemy jedynie 22 kcal. Białe pieczarki, czyli odmiana najbardziej popularna w Polsce, dostarczają organizmowi witamin z grupy B, a także witaminę D i C, kwas foliowy, miedź, fosfor, cynk, potas, selen i beta glukan. Włączenie ich do codziennej diety pomaga realnie obniżyć poziom złego cholesterolu, a tym samym zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej. Lektyny, czyli związki bioaktywne, występujące w pieczarkach, działają antynowotworowo.
Wzbogacenie jadłospisu o pieczarki pozwala szybciej pozbyć się zbędnych kilogramów, a to pomaga w dążeniu do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Ze względu na łagodny i mało wyrazisty smak, możemy wykorzystywać je w przeróżnych daniach. Sprawdzą się zarówno w propozycjach wprost z kuchni tradycyjnej, jak i bardziej wymyślnych recepturach. Często dodaje się je do sałatek, faszeruje się nimi jajka, wzbogaca domowe pizze oraz wykorzystuje jako bazę do sosów. Stanowią także bazę do zupy pieczarkowej.
Domowa zupa pieczarkowa - przepis
Tradycyjne dania jednogarnkowe to szybki i smaczny sposób na domowy posiłek. Jedną z takich potraw, lubianych nie tylko przez dzieci, ale także dorosłych, jest zupa pieczarkowa. To prawdziwy klasyk, który plasuje się wyjątkowo wysoko na liście najczęściej gotowanych wywarów. Wyjątkowo prosta w przygotowaniu, pachnąca podsmażonymi na maśle pieczarkami.
Składniki:
- 600 g pieczarek
- 70 ml śmietany 18%
- 1,2 l bulionu warzywnego lub wody
- ¼ selera korzeniowego
- 4 duże ziemniaki
- 1 średnia cebula
- 1 mała marchewka
- 1 korzeń pietruszki
- 3 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 1 łyżka masła
- 1 pęczek świeżej natki pietruszki
Przygotowanie:
- Pieczarki umyj, oczyść, a następnie pokrój w ćwiartki. Tak przygotowane podsmaż na rozgrzanej patelni z odrobiną masła. Kiedy ładnie się zrumienią, przełóż do osobnej miseczki.
- Umyte i obrane marchew, pietruszkę oraz selera pokrój w drobną kosteczkę. Cebulę posiekaj, a obrane ziemniaki krój nożem w grubszą kostkę.
- Do garnka o grubym dnie wrzuć kawałek masła i rozpuść na średnim ogniu. Dodaj do środka cebulę, liście laurowe, ziele angielskie oraz pokrojone warzywa.
- Całość zalej bulionem lub wodą. Gotuj przez ok. 20 minut, a następnie dorzuć usmażone pieczarki. Podgrzewaj zupę jeszcze przez 15 minut.
- Do niewielkiego naczynia odlej 2 chochelki bulionu, wymieszaj ze śmietaną i ponownie dodaj do garnka. W ten sposób unikniesz zwarzenia się nabiału. Doprowadź zupę pieczarkową do wrzenia.
- Gotowe danie podawaj na ciepło z koperkiem, natką pietruszki, ulubionym pieczywem lub makaronem. Smacznego!
Wskazówki, które poprawią smak zupy pieczarkowej
- Smak tkwi w skoncentrowanym wywarze
Wodnisty i rzadki bulion jest kiepskim nośnikiem smaku. Esencjonalny i aromatyczny wywar gotuj na mieszance mięs i warzyw. Postaraj się nie przyspieszać całego procesu. Długie i powolne podgrzewanie składników sprawi, że zupa będzie bardziej skoncentrowana. Zrezygnuj z dodawania gotowych kostek rosołowych. Wystarczy przyglądnąć się składowi, by szybko zauważyć, że dominują w nich sól oraz olej palmowy. Taki dodatek sprawi, że zupa straci wartości odżywcze.
- Nie żałuj ziół
Gotując zupę w sezonie wiosennym lub letnim całymi garściami czerp ze świeżych ziół. Jesienią oraz zimą możesz z powodzeniem zastąpić je całymi pęczkami mrożonego koperku lub natki pietruszki. Zamiast dosypywać kilka listków, dodawaj je do wywaru w całości. Zupa pieczarkowa nabierze nie tylko wyrazistego i bogatego smaku, ale także apetycznego zapachu.
- Moc masła i pieczarek
Pieczarki oraz masło to duet idealny. Zanim zaczniesz smażyć grzyby, pokrój je w plastry lub na ćwiartki, a następnie jeszcze gorące dodaj do gotującego się wywaru. Jeśli chcesz dodatkowo podbić smak pieczarek, dorzuć do smażenia odrobinę drobno pokrojonej cebuli.
- Hartowanie śmietany
Wlewanie pełnego kubka zimnej śmietany do wrzącej zupy to jeden z największych błędów kulinarnych. Zamiast tego zacznij od wlania niewielkiej ilości wywaru do miseczki, następnie dodaj do niej śmietanę i dokładnie wymieszaj. Dopiero wtedy połącz składniki z bulionem. W przeciwnym razie śmietana szybko się zwarzy, a w zupie pojawią się charakterystyczne i mało apetyczne skrzepy.
- Odpowiedni moment na zabielanie zupy
Zabielanie zupy pieczarkowej śmietaną nie jest krokiem obowiązkowym. Jeśli jednak zdecydujesz się ją użyć, pamiętaj, by dodać ją dopiero przed podaniem. Wcześniejsze wymieszanie nabiału z wywarem spowoduje, że całość szybciej skwaśnieje.
Ile może stać zupa w słoiku?
Wypełniony po brzegi garnek zupy pieczarkowej to szybki patent na smaczne i sycące posiłki w kolejnych dniach. Jak prawidłowo przechowywać jej nadmiar, by szybko się nie zepsuła? Zaczynamy od pozostawienia gotowego dania do całkowitego wystudzenia. Następnie przelewamy ją do czystego słoika i chowamy do lodówki. Jeśli nie zabielaliśmy zupy pieczarkowej śmietaną, jogurtem lub innym nabiałem - powinna spokojnie wytrzymać do 7 dni. Usunięcie z niej kawałków warzyw i mięsa wydłuży ten czas nawet do 2-3 tygodni.
Sprawdź również: