Jak suszyć grzyby? Sprawdzone metody

Leśne mięso - bo tak często nazywa się grzyby - jest dostępne zaledwie przez kilka miesięcy. Ten szlachetny rarytas stanowi wspaniały dodatek do wielu potraw. Jednak sezon na nie jest bardzo krótki, a chcielibyśmy cieszyć się nimi przez cały rok. Najpopularniejszą metodą przedłużenia trwałości grzybów jest ich suszenie. Sam proces nie jest skomplikowany, jednak wielu z nas popełnia błędy, które mogą zepsuć finalny efekt. Jak suszyć grzyby? Jak je przechowywać? Do czego przyda się listek laurowy? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Suszone grzyby
Suszone grzyby ©123RF/PICSEL
Przepis na marynowane grzybyInteria Kulinaria

Czy wszystkie grzyby nadają się do suszenia?

Grzyby na papierze
©123RF/PICSEL

Grzyby, które chcemy wykorzystać, muszą być koniecznie świeże. Na początku należy je dokładnie obejrzeć. Okazów na których pojawiają się oznaki psucia, nie możemy suszyć. Sprawdzamy również, czy nie posiadają szkodników, gdyż ich obecność również je dyskwalifikuje. Pamiętajmy, że możemy używać okazów zdrowych – i co najważniejsze – jadalnych; dlatego, jeśli nie mamy pewności co do danego grzyba, lepiej go wyrzucić, niż ryzykować.

Jak przygotować grzyby do suszenia?

Grzyby, które chcemy suszyć, nie mogą być wilgotne, dlatego nie wolno ich moczyć albo przemywać wilgotną szmatką. Aby pozbyć się zanieczyszczeń (resztek ziemi i runa leśnego), trzeba dokładnie je oczyścić za pomocą delikatnej szczoteczki. Możemy pomóc sobie również nożykiem oraz pędzelkiem. Tak przygotowane grzyby należy pokroić na kawałki; nie mogą one być jednak za małe – wtedy podczas suszenia mogą się rozpaść. Mniejsze okazy możemy pozostawić w całości, natomiast większe warto pokroić w plasterki. Kapelusze mogą mieć grubość około centymetra, a trzonki nie powinny być krótsze niż 3 cm.

Metody suszenia grzybów

Suszarka
©123RF/PICSEL

Najprostszą metodą jest użycie specjalnej suszarki do owoców i warzyw. Jej użycie nie wymaga wielkiego nakładu pracy. Jedyne, co musimy zrobić, to umieścić przygotowane grzyby na specjalnym sicie, włączyć urządzenie i co jakiś czas obracać większe egzemplarze grzybów. Po około sześciu godzinach produkt jest gotowy. Nie musimy mieć również specjalistycznego sprzętu, aby się nimi cieszyć – w tym celu równie dobrze sprawdzi się piekarnik z termoobiegiem. Na blasze albo specjalnej kratce o drobnych dziurach umieszczamy pergamin, a na nim grzyby. Muszą być rozłożone - tak, aby powietrze owiewało kawałki równomiernie. Po wstawieniu całości do piekarnika i włączeniu go, ustawiamy temperaturę na 50 stopni Celsjusza i uchylamy drzwiczki.

Metody tradycyjne

Metody, które były stosowane przez nasze babcie, nadal cieszą się dużym powodzeniem. Jednak ich stosowanie jest czasochłonne i uzależnione od czynników atmosferycznych: temperatury, nasłonecznienia i wilgotności powietrza. Pierwsza z nich polega na nawlekaniu na sznurek kawałków grzybów i rozwieszeniu ich w pobliżu źródła ciepła: np. kuchenki albo kaloryfera (jednak poza sezonem grzewczym są one wyłączone). Jeśli utrzymuje się słoneczna aura, możemy rozłożone na pergaminie albo gazecie grzyby wystawić na parapet albo w inne jasne miejsce. Należy je codziennie obracać i uważać na wilgotność powietrza. W sprzyjających warunkach proces suszenia będzie trwał kilka dni.

Jak przechowywać suszone grzyby?

Słoik
©123RF/PICSEL

Aby długo cieszyć się aromatem i smakiem grzybów, musimy ususzone okazy przechowywać w odpowiednich warunkach. Od razu trzeba przełożyć je do szczelnych i suchych pojemników. W tym celu przydatne będą te wykonane ze szkła, ceramiki, metalu albo drewna. Warto też wyłożyć ich środek papierem, by pochłonął ewentualną wilgoć. Jeśli naczynie jest przeźroczyste, starajmy się nie wystawiać go na działanie promieni słonecznych. Zawsze trzeba pamiętać o szczelnym zamknięciu, ponieważ susz bardzo szybko chłonie zapachy oraz wilgoć, która przyczynia się do ich psucia. Aby zapobiec pojawieniu się moli spożywczych i innych szkodników, do każdej porcji grzybów warto włożyć liść laurowy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas