Jak uniknąć błędów podczas przyrządzania potraw z jajek?

Jajka ugotowane na twardo są prawdopodobnie najbardziej popularnym sposobem ich przyrządzania. Każdy jednak, kto zobaczył szarozielone żółtko i poczuł siarkawy zapach wie, że najbardziej popularny nie oznacza niezawodny.

jajka
jajka© Photogenica
gotowanie jajka
© Photogenica

Najłatwiejszym i najpewniejszym sposobem jest włożenie zimnych jajek do garnka, zalanie ich wodą, nastawienie palnika na duży ogień i pozostawienie ich na 15 minut. Teraz następuje ważna część: Nie przecedzaj po prostu jajek i ich nie obieraj. Zamiast tego, włóż jajka do lodowej kąpieli na około 10 minut. Szybkie schłodzenie jest kluczem do przeciwdziałania tworzenia się siarczku żelazawego i towarzyszących mu kolorów.

jajka na patelni
© Photogenica

Wysokiej jakości patelnia może zdziałać cuda w przypadku mięsa i warzyw, ale jeśli próbujesz smażyć na niej jajka, prawdopodobnie skończysz zeskrobując je z dna. Nawet jeśli wcześniej użyjesz masła lub oleju. Najlepsze do tego celu będą patelnie z nieprzywierającą powłoką (które nie nadadzą ani mięsu, ani warzywom chrupkości czy złotych brzegów). Do tego celu użyj dużej łyżki masła na dwa jajka, aby nadać im najlepszy smak.

gotowanie jajek
© Photogenica

Nie dodawaj octu do jajek z wody, aby przeciwdziałać rozpływaniu się białka. Tak, niezliczona ilość osób tak właśnie postępuje, ale skutek jest tylko taki, że przed zjedzeniem trzeba opłukać kwaśne jajka. Przed włożeniem jajka do garnka wylej je na łyżkę. Następnie delikatnie włóż je do gotującej się wody, a po ugotowaniu wyjmij ostrożnie, osusz na ręczniku kuchennym i delektuj się.

jajecznica
© Photogenica

Aby przyrządzić jajecznicę, która będzie lekka, jedwabista i wilgotna, smaż ją na małym ogniu. Wstawienie patelni na mały ogień to najważniejsza zasada, która pozwoli ci na uzyskanie niewiarygodnie pysznej jajecznicy, ponieważ możesz kontrolować smażenie, kiedy odbywa się to tak powoli. Poza tym, jajka powinny być dokładnie wymieszane przed wylaniem na patelnię (to znaczy nie powinno w niej być widocznego białka ani żółtka). Kiedy już mamy jajka na patelni, delikatnie mieszamy je często i delikatnie, a po pewnym czasie zaczną formować się grudki. Kontynuuj mieszanie. Jajecznica jest gotowa, kiedy około dwie trzecie to masa stała, a jedna trzecia rzadka (dosmaży się jeszcze na patelni).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas