Jak upiec czosnek?
Czosnek - w medycynie ludowej stosowany jest jako naturalny antybiotyk. W kuchni jego intensywny aromat wzmacnia smak wielu potraw. Jednak nie wszyscy przepadają za charakterystycznym zapachem i posmakiem, który zostawia w ustach czosnek. Okazuje się, że nieprzyjemnych wrażeń związanych z tą byliną można się pozbyć, przygotowując ją w piekarniku. Pieczony czosnek smakuje zarówno fanom jego surowej postaci, jak i tym, którzy za innymi wersjami allium sativum nie przepadają. Jak upiec czosnek? Na to pytanie istnieje kilka odpowiedzi.
Czosnek w łupinach
Jedną z najprostszych i najpopularniejszych metod pieczenia czosnku jest przygotowanie w piekarniku całych główek. Pracę rozpoczynamy od nagrzania piekarnika do 180 stopni Celsjusza. Następnie odcinamy górną część cebulki - tak, aby ząbki czosnku były widoczne. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia, układamy na niej główki, skrapiamy odrobiną oleju i posypujemy solą. Taką wersję czosnku można też przyrządzić z ulubionymi przyprawami. Świetnie pasują do niego rozmaryn, tymianek lub czubryca. Wkładamy blaszkę do piekarnika i pieczemy przez 30 - 40 minut. Dobrze upieczony czosnek łatwo można rozpoznać, po ząbkach, które wystają nad łupiny.
Tak przygotowaną potrawę można jeść samą w charakterze przekąski, wykonać z niej hummus, dodawać do makaronów i ryżu. Można też przygotować zupę lub sos z pieczonego czosnku.
Pieczone ząbki czosnku
Innym sposobem przygotowania czosnku w piekarniku jest upieczenie pojedynczych ząbków. Na początek włączamy piekarnik i ustawiamy temperaturę 180 stopni Celsjusza. Następnie obieramy czosnek. Blachę do pieczenia polewamy odrobiną oleju lub oliwy z oliwek i wykładamy na nią obrane piórka czosnku. Całość skrapiamy olejem bądź oliwą i posypujemy szczyptą soli i brązowego lub białego cukru, dzięki czemu czosnek nabierze słodszego, pełniejszego aromatu. Blaszkę wstawiamy do piekarnika na 15 - 17 minut. Czas pieczenia zależy od wielkości i grubości ząbków. Po upieczeniu czosnek wkładamy do słoika i zalewamy olejem bądź oliwą. Całość doprawiamy ulubionymi ziołami. W tej postaci czosnek może być przechowywany w lodówce nawet kilka tygodni. Pieczony czosnek świetnie sprawdzi się jako przekąska lub dodatek do kanapek.
Czosnek na grillu
Każdy, kto polubi czosnek pieczony, będzie też fanem grillowanego allium sativum. Odcinamy górną część główki - tak, by widoczne były ząbki, następnie skrapiamy oliwą lub olejem i solimy. Czosnek szczelnie zawijamy folią aluminiową i kładziemy na ruszcie. Warzywo należy grillować przez około godzinę, w tym czasie kilka razy przewracając zawiniątko, by czosnek dokładnie przypiekł się z każdej strony.