Jak zrobić sos żurawinowy?
Sos żurawinowy to przysmak amerykańskiej kuchni, jednak coraz bardziej popularny staje się także w naszym kraju. Jest niebanalnym dodatkiem do wielu potraw, zachwycająco wygląda i jeszcze lepiej smakuje. Idealnie komponuje się z daniami mięsnymi, serami czy pasztetem, podkreśla ich smak i dodaje wyrazistości. Przede wszystkim jednak jest prawdziwą bombą witaminową, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Wzmacnia układ moczowy, chroni przed infekcjami, a nawet łagodzi objawy choroby wrzodowej. Sprawdź, jak zrobić pyszny sos żurawinowy do mięs i dań na słodko. Dowiedz się, jakie właściwości ma sos z żurawiny.
Jak zrobić sos żurawinowy?
Sos żurawinowy jest prosty w przygotowaniu. Potrzebujemy 400 g żurawiny świeżej lub suszonej (suszoną należy moczyć w wodzie przez kilka godzin), 4 łyżki naturalnego miodu, 3 szklanki wody oraz przyprawy: cynamon, mielone goździki. Opcjonalnie można też dodać skórkę pomarańczy i gałkę muszkatołową. Żurawinę należy włożyć do garnka i zalać 2 szklankami wody, a następnie gotować na wolnym ogniu pod przykryciem. Po 15 minutach wsypujemy przyprawy i dalej gotujemy, stopniowo wlewając też resztę wody. Po osiągnięciu gęstej konsystencji dodajemy jeszcze miód i dokładnie mieszamy. Sos jest gotowy do spożycia, można go też zamknąć w szczelnym słoiczku i przechowywać w lodówce przez kilka dni.
Właściwości sosu żurawinowego
Sos żurawinowy jest niezwykle zdrowym dodatkiem do potraw. Jego najcenniejszym składnikiem jest żurawina, która wykazuje silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Zawiera mnóstwo witamin i substancji bioaktywnych – przede wszystkim proantocyjanidyny, które pomagają obniżać poziom cukru we krwi i wzmacniają wątrobę. Żurawina jest też niezastąpiona w profilaktyce i zwalczaniu infekcji układu moczowego. Znajdziemy w niej m.in. substancję, która zmniejsza stany zapalne i pomaga wypłukiwać bakterię E. coli z dróg moczowych. Jest też wsparciem w leczeniu wrzodów żołądka – zapobiega osadzaniu się bakterii H. pylori w śluzówce układu pokarmowego. Sos żurawinowy zawiera też składniki cenne dla serca – zmniejsza ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia.
Zastosowania sosu żurawinowego
Sos żurawinowy jest oryginalnym dodatkiem do dań mięsnych, komponuje się z każdym rodzajem pieczeni czy pasztetami. Świetnie wpisuje się w popularny trend łączenia wytrawnych potraw ze słodkimi akcentami. Podkreśla smak serów (np. popularnych oscypków), a także warzywnych sałatek. Będzie też idealnym dodatkiem do deserów, słodkich placuszków, racuchów czy naleśników.